Najbolji izlaz iz ove situacije bio bi ispunjavanje zahteva studenata.
Ali iskustvo nas uči da je režim Aleksandra Vučića u sličnim situacijama stvarao privid da je to uradio i često pribegavao prividnim rešenjima. Međutim, studenti i drugi njegovi autentični oponenti sigurno na to neće nasesti.
Vučić može i da raspiše izbore i održi ih u istim uslovima kao i prethodne, da ih pokrade, bez kamera koje snimaju otvaranje biračkih kutija i brojanje glasova te realan broj izašlih građana, a uz zloupotrebe medijskog prostora, državnog budžeta i političke policije, kažu sagovornici Danasa komentarišući koje izlazne stategije pred sobom ima predsednik Srbije Aleksandar Vučić da prekine krizu nastalu studentskim blokadama fakulteta širom Srbije.
Posle tragedije u Novom Sadu u kojoj je 15 ljudi izgubilo život, studenti u univerzitetskim centrima u Srbiji počeli su da blokiraju fakultete tražeći objavljivanje dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih demonstranata, otkrivanje odgovornih za napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti, kao i povećanje sredstava za državne fakulteta za dvadeset odsto.
Uz blokade studenti povremeni blokiraju ulice na 15 minuta koliko je bilo žrtava u padu nadstrešnice. Ukoliko studenti i profesori koji ih podržavaju budu uporni, a građani masovno podrže ove njihove akcije, opozicija osmisli način da im na pravi način pomogne i ozbiljno se uključi u ceo proces, ova situacija koja je kamen u cipeli vlasti, koji trenutno samo jako nervira, može prerasti u ozbiljan bol i pritisak.
Zato se postavlja pitanje koje izlazne strategije pred sobom ima Vučić.
Hoće li kao Tito reći da su studenti u pravu i provizorno im ispuni neki od zahteva, da li će čekati da se studenti izduvaju do nekog od izbornih rokova i sami od sebe obustave blokade, ili će možda raspisati izbore kojima je tokom vlasti izlazio iz kriza kao pobednik.
Dejan Ilić, autor portala „Peščanik“, kaže kratko za Danas da Vučić naravno ima izlaz.
– Da raspiše izbore i održi ih u istim uslovima kao i prethodne, dakle da ih pokrade. To je jedna opcija. Ima i drugih. Da prividno ispuni sve uslove i da to onda poništi, kao sa litijumom – jasan je Ilić.
Slično misli i politički analitičar Dragomir Anđelković.
On je siguran da Vučić sigurno neće suštinski ispuniti zahteve studenata i drugih nezadovoljnih građana, jer tragovi odgovornosti vode do njega i njegovog najbližeg okruženja.
– Štaviše – sada kada posle munjevitog pada Asadovog autokratskog režima i njegovi izvršioci gledaju kako ceh za sva nedela plaćaju sledbenici odbeglog velikog sirijskog vođe, dok je on otišao na bezbedno – Vučić neće procesuirati ni manje bitne saradnike kako bi na oltar narodnog nezadovoljstva prineo žrtvene jarce. Time bi uplašio svoje političke sluge da će pre ili kasnije doći vreme da pred pravosudnim institucijama polože račune, što bi izazvalo paralizu delovanja autokratske vlasti – smatra Anđelković.
Polazeći od svega toga, navodi, da “lažni car Aleksandar nema veći manevarski prostor da iole ispuni postavljene zahteve”.
– Moguće je samo da na banalan način stvori privid da je to uradio, ali studenti i drugi njegovi autentični oponenti sigurno na to neće nasesti. Iz te situacije će probati da izađe raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora, uz nadu da parlamentarna opozicija neće smeti da na njih ne izađe, kako ne bi izgubila svoje sadašnje pozicije. Pri tome će izbore organizovati na dosadašnji prevarantski način, bez kamera koje snimaju otvaranje biračkih kutija i brojanje glasova te realan broj izašlih građana, a uz zloupotrebe medijskog prostora, državnog budžeta i političke policije. Ko prihvati da na takve izbore ponovo izađe, nesumnjivo je deo Vučićevog antidemokratskog sistema, sa zadatkom da bude u opoziciji – kaže naš sagovonik.
I dodaje, da ako sve relevantne stranke odbiju da to urade i zajedno sa studentima i sve brojnijim građanskim pokretima proglase vlast nelegalnom i pokrenu građanski otpor, uz obraćanje Evropskoj uniji sa zahtevom da se aktivno uključi u srpske politike procese, Vučić će pre ili kasnije biti prinuđen da popusti i omogući formiranje prelazne vlade i održavanje fer izbora, što je sve put ka njegovom padu sa vlasti.
– Na opoziciji je sada da zauzme jasan stav o neprihvatanju već nagoveštene režimske izborne izlazne strategije i onda je Vučić u velikom problemu – ukazuje Anđelković.
Za Ivana Stanojevića, docenta na Fakultetu političkih nauka, najbolji izlaz iz ove situacije bio bi ispunjavanje zahteva studenata.
– To bi pokazalo spremnost režima da sluša javnost i rešava nagomilane probleme – konstatuje on.
Ali dodaje da nas nažalost, iskustvo uči da je režim Aleksandra Vučića u sličnim situacijama često pribegavao prividnim rešenjima, kao u slučaju protesta protiv iskopavanja litijuma i bora.
– Umesto stvarnog rešavanja problema, svedočili smo manipulacijama koje su dodatno narušile poverenje građana – kaže.
Prema njegovim rečima, stvarno procesuiranje odgovornih za korupciju, sistemske propuste, masovno ubistvo u Novom Sadu i napade na studente bilo bi ključan korak ka normalizaciji situacije u zemlji i vraćanje poverenja u institucije.
– S druge strane, to bi bio veliki rizik za same strukture režima, jer bi razotkrilo mrežu odgovornosti unutar vlasti. Stoga se bojim da će režim umesto ispunjavanja zahteva posegnuti za pojačanom represijom – zaključuje Stanojević.
Podsetimo, predstavnici vlasti s omalovažavanjem komentarišu studentske blokade govoreći da mali broj studenata u tome učestvuje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.