Hrvatska i Crna Gora odlučile su da pošalju državne delegacije na predstojeći samit Pokreta nesvrstanih u Teheranu, ali na nižem diplomatskom rangu od Srbije, koju će predstavljati ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić, saznaje Danas. Slovenija, jedina članica EU na prostoru bivše Jugoslavije, još nije odlučila da li će njena delegacija prisustvovati skupu, koji je obeležen kontroverzama zbog rigidne politike i međunarodne izolacije vlasti u Iranu.
Podsetimo, kao što je naš list juče objavio, u Beogradu je odlučeno da šef diplomatije Mrkić bude na čelu delegacije Srbije na teheranskom skupu nesvrstanih 30. i 31. avgusta, dok je ministar za spoljnu i unutrašnju trgovinu, telekomunikacije i informatičko društvo Rasim Ljajić odustao od puta zbog, kako nam je rekao, želje da smanje finansijski troškovi države.
U kabinetu šefa crnogorske diplomatije Nebojše Kaluđerovića za Danas kažu da će tu državu na samitu predstavljati Zoran Janković, generalni Direktor za multilateralu u Ministarstvu spoljnih poslova i evropskih integracija, dok smo u Vladi Hrvatske dobili informaciju da će u njihovoj delegaciji biti ambasador u Teheranu i jedan od načelnika Ministarstva inostranih poslova.
Iz Ambasade Slovenije dobili smo odgovor da Ljubljana „sigurno neće poslati ministra spoljnih poslova, ali da se još razmatra da li će neko od zvaničnika prisustvovati skupu u Iranu“.
Isto pitanje postavili smo i nadležnima u Skoplju i Sarajevu, ali nam niko od zvaničnika Makedonije i Bosne i Hercegovine juče nije odgovorio.
Posle raspada SFRJ, Srbija, Hrvatska i BiH nastavile su da prisustvuju skupovima Pokreta nesvrstanih u statusu posmatrača, dok Slovenija i Makedonija imaju status gosta.
Mada je bilo objavljeno da će samitu u Teheranu prisustvovati i bivši hrvatski predsednik Stjepan Mesić, njegov savetnik Tomislav Jakić izjavio je nedavno za medije da je došlo do izmene u planu, pritom ističući da „razlozi nisu političke prirode“. Kada je novinar Slobodne Dalmacije pitao Mesića zašto ne ide u Iran, nekadašnji šef države mu je šaljivo odgovorio da ga „boli prst“ i pokazao mu natečeni mali prst desne ruke.
U kabinetu Ketrin Ešton, predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost, Danasu je rečeno da ni jedan zvaničnik Unije neće prusustvovati samitu u Teheranu. Nije isključena mogućnost međutim, da se na skupu nesvrstanih pojavi predstavnik neke od država članica EU, ali u ovom trenutku nema najava da će to iko učiniti. U ambasadi Irana ostali smo uskraćeni za odgovor da li su predstavnici iz EU uopšte pozvani na skup. Unija je uvela sankcije režimu Mahmuda Ahmadinežada zbog kršenja ljudskih prava u toj zemlji i spornog nuklearnog programa Teherana.
Bura u Zagrebu
Hrvatski komentatori uglavnom ocenjuju da se pravi razlog neodlaska Stjepana Mesića u Teheran krije u burnim reagovanjima hrvatske javnosti, koja smatra da ne bi bilo primereno da bivši predsednik poseti Iran, koji je pod sankcijama međunarodne zajednice zbog agresivne politike i kršenja ljudskih prava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.