Hrvatska odblokirala poglavlje 26 1Foto: http://www.mvep.hr/

Hrvatska je odblokirala otvaranje poglavlja 26 o obrazovanju u pregovorima Srbije sa Evropskom unijom, saopštio je hrvatski ministar spoljnih poslova Davor Ivo Štir.

Do takve odluke došlo je nakon što je u Beogradu potpisan aneks Memoranduma o obezbeđivanju udžbenika za đake koji se u Srbiji školuju na nekom od manjinskih jezika.

Hrvatski šef diplomatije je pozdravio taj događaj i kazao da je ovo jako dobar dan za hrvatsku manjinu u Srbiji.

– Stekli su se uslovi da možemo podići rezervu oko poglavlja 26. U okviru poglavlja 23 pratićemo ispunjavanje svih obaveza što se tiče nacionalnih manjina s naglaskom na hrvatsku manjinu. Na naš zahtev evropski komesar za proširenje Johanes Han me izvestio i dao objašnjenja koja smo zatražili. On će lično biti angažovan u nadgledanju implementacije svih obaveza koje su dogovorene – kazao je Štir.

Ministar prosvete Mladen Šarčević potpisao je danas anekse Memoranduma o saradnji u oblasti izdavanja udžbenika za osnovnu školu na jezicima nacionalnih manjina, koji će omogućiti da za narednu školsku godinu budu obezbeđeni nedostajući udžbenici za učenike koji se školuju na nekom od manjinskih jezika. Anekse su potpisali predstavnici mađarske, hrvatske, rusinske, bugarske, bošnjačke, slovačke i rumunske nacionalne manjine, kao i Dragoljub Kojčić, direktor Zavoda za udžbenike, koji će štampati nedostajuće udžbenike.

Aneks će naknadno biti potpisan i sa Nacionalnim savetom albanske nacionalne manjine, jer još nije počela realizacija Memoranduma, koji su oni potpisali u avgustu, dok su svi ostali nacionalni saveti to učinili krajem marta. Obezbeđivanje nedostajućih udžbenika je deo Akcionog plana za ostvarivanje prava nacionalnih manjina u okviru pregovaračkog Poglavlja 23, i za tu namenu je izdvojeno 134 miliona dinara.

Prema Memorandumu, planirano je štampanje 57 naslova, ne računajuči udžbenike na albanskim. Dosad je odšampano 24 naslova, dok su preostala 33 u procesu odobravanja. Aneksom je predviđeno obezbeđivanje dodatna 84 naslova, od čega 18 na hrvatskom. Ministar prosvete je naveo da bi naredni korak trebalo da bude potpisivanje memoranduma o obezbeđivanju udžbenika i za srednju školu.

Na pitanje Danasa o sudbini poglavlja 26 i da li ima novih informacija iz Brisela, Šarčević je rekao da, ako postoji tehnički problem, on tehnički treba da se rešava, a suštinskih problema nema, što se pokazalo i potpisivanjem aneksa.

– Ako mi kažemo da je nama stalo do kvalitetnog obrazovanja svih građana Srbije, uključujući i manjine, onda je civilizacijsko pitanje da niko nema pravo da poglavlje 26 drži i sprečava da se mi krećemo brže. Mi tu samo usaglašavamo naše propise da budu bliži evropskim i da bi naše reforme tekle brže – kaže Šarčević.

Vučić: Šta se promenilo?

Premijer Aleksandar Vučić upitao je šta se promenilo u prethodnih sedam dana pa je Hrvatska odlučila da odblokira otvaranje Poglavlja 26, navodeći da je zahvalan toj zemlji i da se nada boljim odnosima.

– Izgleda da smo mnogo napredovali i hvala im što su konstatovali naš dramatičan napredak. Veoma sam zahvalan našim susedima i nadam se boljim odnosima u narednom periodu – rekao je Vučić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari