U senci strašne tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu, proteklog vikenda dogodio se i mali verbalni rat na relaciji Srbija i Hrvatska. Zbog nedoličnih izjava u emisji Poligraf na HRT-u, srpski minstar za javna ulaganja, Darko Glišić pozvao je na prekid diplomstakih odosa sa „Hitlerovim čedom“ – Hrvatskom, a oglasila se i ambasada Srbije u Hrvatskoj tražeći jasnu osudu sporne emisije.
U emisiji Poligraf na HRT u kojoj se, pored ostalog, razgovaralo o naoružavanju, vojni analitičar iz Zagreba Mario Galić rekao je da Hrvatska neće dobiti od SAD-a krstareće i rakete dugog dometa, jer bi, kako je naveo, njima mogli da gađaju i pogode predsednički avion iznad Beograda.
Na to je drugi gost, poslanik iz HSS-a Krešo Beljak, rekao „i nema više srpskog sveta“, a Galić se nadovezao rečima „rešen problem“.
I upravo te izjave iznervirale su ministra Darka Glišića koji je to ocenio kao poziv na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
„Hor ustaških goveda okupljenih na nacionalnim hrvatskim frekvencijama poziva na ubistvo predsednika Srbije i time jasno šalje poruku da današnja Hrvatska nije mnogo odmakla od Pavelićeve NDH-a. Šta ustaše javno govore, to poglavnik Plenković misli. Jednom fašisti, zauvek fašisti“, napisao je Glišić na društvenim mrežama, a onda pozvao i na prekid diplomatskih odnosa „sa tim Hitlerovim čedom“, dok ne upute javno izvinjenje predsedniku Republke Srbije Aleksandru Vučiću.
Nizale su se potom i reakcije drugih zvaničnika, a oglasilo se i ministarstvo informisanja i telekomunikacija Republike Srbije koje je najoštrije osudilo jezik mržnje uperen protiv Republike Srbije i predsednika Srbije Aleksandra Vučića izrečen tokom emisije ,,Poligraf’’ emitovane u programu hrvatskog nacionalnog radija.
„Ovakav postupak, nedopustiv u programima javnih medijskih servisa i drugih sredstava javnog informisanja, svedoči o posledicama kontinuiranog tolerisanja govora mržnje u Republici Hrvatskoj uperenog protiv Republike Srbije i njenog predsednika Vučića te izostanka bilo kakve zakonom predviđene sankcije“, navedeno je u saopštenju Ministarstva informisanja, koje je pozvalo nadležne institucije u Hrvatskoj da reaguju i, u skladu sa nacionalnim i međunarodnim propisima, javno osude i na odgovornost pozovu lica koja su u programu javnog medijskog servisa demonstrirala govor mržnje.
Promptno je reagovala i ambasada Srbije u Zagrebu saopštenjem u kome je oštro osudila jezik mržnje korišćen protiv Republike Srbije i predsednika Aleksandra Vučića u emisiji hrvatskog državnog radija.
„Očekujemo da jezik mržnje usmeren protiv Srbije i srpskog naroda, kao i pozivi na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kakve smo imali priliku da čujemo u emisiji ‘Poligraf’ na HRT-u, naiđu na jasnu osudu državnih organa i medija. Verujemo da ovakvi ispadi ne smeju biti deo političkog mejnstrima u Hrvatskoj, i da će oni koji u javnom diskursu posežu za porukama ove vrste naići na jasne korake da se ovakvo ponašanje spreči“, navodi se u saopštenju Ambasade Srbije.
Jasne osude zvaničnog Zagreba nije bilo, bar za sada, ali su susedske strele iz Beograda odapete tokom vikenda i u pravcu hrvatskih medija koji su pokazali preterano intersovanje za zbivanja u Srbiji, posebno nakon tragedije u Novom Sadu.. Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, izrazio je duboku zabrinutost zbog kampanje koju vode hrvatski mediji, a čiji je cilj raspirivanje nezadovoljstva i potencijalnih nemira povodom tragičnih događaja u Novom Sadu.
Sagovornici Danasa primećuju nikonije nevin u ovoj priči i da ima preterivanja i sa srpske i sa hrvatske strane. Prepucavanja postaju neprihvatljivo nepodnošljiva svakodnevna pojava, a besmislene afere jedna drugu sustižu.
nistarstvo-spoljnih-poslova-ce-drzati-pod-lupom-rad-picule-srbija-ne-sme-postati-portoriko-evrope/
„Da li se odgovorni faktori i u Beogradu i u Zagrebu pitaju kome to koristi? „Umno“ vođstvo upropastilo je i spustilo srpsko-hrvatske odnose do najnižeg mogućeg nivoa. Zaista preostaje još prekid diplomatskih odnosa i proterivanje ambasadora. Tome se možemo nadati anahronim odnosima između dve države i dva nesposobna rukovodstva. Kada bi makar jedan deo negativne energije transformisali u pozitivnu energiju ti odnosi bi napredovali“, prmećuje diplomata Srećko Đukić.
Dodaje da ima utisak da obe strane to ne žele i da sve čine da do poboljšanja odnosa ne dođe,“kako bi da ubiju svaku političku volju za razrešavanjem nagomilanih otvorenih pitanja“.
Sreća je, kako kaže, da su građani obe strane pametniji od „vladara“ i ne nasedaju na otrovnu retoriku tako silno negovanu 90-tih godina.
„Srbiji bi i te kako koristila puna normalizacija odnosa sa Hrvatskom, a i Hrvatskoj bi to bio veliki domet. Ali da ponovim nema političke volje, a što se tiče Beograda neće je ni biti, dok su ideolozi granice Karlovac- Karlovac na vlast. Vlast opet u Zagrebu ništa ne čini niti ima evropskih ideja da izađe iz „bunkera“ sa Beogradom. Narcisima sve to odgovara. Ali moraju doći ljudi koji će bez ikakvog opterećenja razgovarali o odnosima Srbije i Hrvatske, najvažnijim na teritoriji nekadašnje SFRJ“, ocenjuje Đukić.
Milovan Božinović, bivši ambasador, kaže da je teško biti duhovit u obostranoj pomami mačevanja „jakim“ rečima i manje, ili više efektnim jezičkim dosetkama.
„Sve je to, međutim, samo površinski izraz jednog mnogo dubljeg, istinski političkog problema da su odnosi između susednih država Srbije i Hrvatske loši, da se godinama ne popravljaju i da na vidiku nije politička opcija spremna i voljna da tom zloćudnom lancu nacionalističkog nadgornjavanja stane na put. Ko god da odgovori HRT-u na ovu nesuvislost – pre bih da to uradi RTS, a ne obavezno vlada (Vulin !) – ta replika, koja će očekivano biti britka, ne može biti zamena za projekat poboljšanja odnosa sa Hrvatskom u nekoj doglednoj perspektivi“, kaže Božinović.
Takav poduhvat, kako kaže, ne može da se, nakon svega, svede na političke i diplomatske ad hok marginalije, nego traži svest o bilateralnom i regionalnom značaju takvog cilja, traži veru u budućnost srpsko-hrvatskih odnosa i jednu novu političku kulturu suživota.
Sagovornik Danasa primećuje i da Srbija u celini nema dovoljno razvijene ni naročito srdačne odnose sa svojim susedima – sa uzuzetkon Mađarske.
Naši istočni susedi Rumunija i Bugarska su evidentno van prioriteta naše vlade – nema međusobnih poseta, a naročito ne takvih modernijih formi kao što su zajedničke sednice vlada i sl. Dobri susedi to praktikuju.
Odnose sa oficijelnom Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom prate razne hipoteke prošlosti, a na vidiku nije politička hrabrost da se iskorači iz matrice sve sterilnijih verbalnih konfrontacija, ili nadobudnog pametovanja.
„Srbiji su potrebni mnogo bolji odnosi sa svim susedima, pa bih voleo i da se i ova promašena duhovitost na HRT-u razmotri u svetlu tog imperativa“, navodi Božinović.
Branka Latinović, potpredsednica Evropskog foruma za međunarodne odnose, smatra da su naši odnosi sa Hrvatskom složeni i senzibilni i da otuda svaka javno izgovorena reč, izaziva reakcije.
“ Zbog slučaja emisije na HRT-u ambasada Srbije je reagovala promtno i odgovarajuće, na način da je uručena nota u Hrvatskom MVPE sa odgovarajućim sadržajem. I to je taj diplomatski kanal koji se koristi, a na što treba očekivati odgovor hrvatske strane. I tu treba stati, jer se koristi ono što treba – diplimatski kanal. Sve drugo, kao što su i poruke visokih funkcionera SNS preko društvenih mreža, naslovi u pojedinim medijima, ne mogu biti od pomoći. Potreba za poboljšanjem bilateralnih odnosa je obostrana, na tome treba intezivnije raditi. Ono što ohrabruje je da saradnja između ljudi, firmi, kulturna, sportska…nije u zastoju. Potreban je samo politički napredak“, napominje Latinovićeva.
Na primedbu da u ovom najnovijem verbalnom „srpsko- hrvatskom ratu“ nije zaobiđen ni Tonino Picula, izvestilac EP za Srbiju, sagovornica Danasa kaže da se njegovo imenovanje mora uvažiti, bez obzira da li se nekome to svidelo, ili ne.
„Izjave poput onih da će MSP Srbije pratiti i ocenjivati izjave Picule o Srbiji, da on tek treba da zasluži da se sretne sa ovim, ili onim visokim zvaničnikom Srbije, su nešto što se ne prepoznaje u diplomatskoj praksi. Kada Picula počne sa svojim posetama u Srbiji, neko iz vlasti će morati sa njim da razgovara, jer to je uobičajna praksa. Ukoliko bude priman na nižem nivou, to će u samom startu umanjiti izglede da njegov izveštaj bude pozitivan“, zaključuje Branka Latinović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.