Ideja o sazivanju međunarodne konferencije o Kosovu i Metohiji među srpskim političarima u vladajućoj koaliciji širi se poput virusa. Osim Dragoljuba Mićunovića, šefa srpske delegacije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope i predsednika Odbora za spoljnu politiku Skupštine Srbije i Političkog saveta DS, koji je svoje predloge nedavno predstavio i u Strazburu, o međunarodnoj konferenciji o KiM u poslednje vreme govore i ministri Ivica Dačić i Rasim Ljajić.

U Vladi Srbije nema zvanične potvrde da li je reč o (ne)zvaničnoj državnoj politici. Srbi sa KiM i politički analitičar Dušan Janjić upozoravaju da bi insistiranje na „kosovskom Dejtonu“ u ovom trenutku bilo štetno po državne i nacionalne interese, jer bi vodilo „dezintegraciji Srbije“. Podsetimo, kosovski premijer Hašim Tači je u nedavnom intervjuu Danasu priče iz Beograda o novoj međunarodnoj konferenciji nazvao „pomalo smešnim“ i prevaziđenim.

Po povratku iz Strazbura, Mićunović je ocenio da „rešenje kosovskog problema može da se nađe samo na međunarodnoj konferenciji, na kojoj bi učestvovali Beograd, Priština i Brisel pod pokroviteljstvom SB UN“. Mićunović podseća da „postoji nametnuti plan Martija Ahtisarija, koji Srbija nije prihvatila“, ali predlaže mogućnost njegove revizije, novog rešavanja pitanja severa KiM, autonomije srpskih enklava i niza drugih pitanja „o prirodi suvereniteta i prava na posebne veze manjina sa maticom“.

– Ovo Mićunovićevo zalaganje jedna je od dirigovanih priča iz okruženja Borisa Tadića, ali kao predsednika DS. Ta priča, koju šire najodaniji „fanovi“ demokrata Dačić i Ljajić, jeste opasna budalaština, koja bi mogla da vodi dezintegraciji Srbije. Svima koji poznaju odnose na terenu i u međunarodnoj zajednici jasno je da će, ako se otvori pitanje zamrznutog konflikta na severu KiM, NATO odmah u paketu razgovarati i o Sandžaku i Preševu, Bujanovcu i Medveđi – kaže za Danas politički analitičar Dušan Janjić.

On smatra da se „pobornici međunarodne konferencije još nadaju da je podela KiM moguća“, ali da previđaju da bi to bila zapravo „konferencija o Srbiji, ukoliko se utvrdi da je vlast slaba da kontroliše teren i procese“.

– Možda je namera da se pod firmom međunarodne konferencije „progura“ Tadićevo priznavanje samoproglašene kosovske države u sadašnjim granicama i gašenje srpskih institucija na severu KiM. Ali, veći deo međunarodne zajednice nije zainteresovan za takav skup, a bez Kontakt grupe za Balkan njeno organizovanje nije ni moguće. Rad Grupe blokirala je Rusija zbog KiM, a SAD ne žele Moskvu u rešavanju kosovskog pitanja – objašnjava Janjić.

On tvrdi da međunarodne konferencije o KiM neće biti i najavljuje održavanje regionalne konferencije razvoja severa KiM i južnog dela Kosovske Mitrovice, kao „mini evropske“ regije.

– Beograd je toliko insistirao na tehničkim pregovorima i predstavljao ih kao veliku pobedu, jer je kosovske Albance doveo za pregovarački sto. Rezultati su: dva prekida dijaloga, destabilizacija srpke zajednice i „izvlačenje“ srpskih institucija južno od Ibra dogovorom o slobodi kretanja. Beograd je ostavio samo sever KiM, gde se Srbi sada nalaze na barikadama. Nije dobro da država, koja je u tehnički dijalog ušla bez dugoročne strategije, sada u Strazburu lobira za međunarodnu konferenciju o KiM – izjavila je za Danas Rada Trajković, poslanik Jedinstvene srpske liste u Skupštini Kosova.

Ona upozorava da bi takva konferencija „definisala konačan status KiM i služila za deobni bilans i konačno uzajamno priznavanje Beograda i Prištine“. Takođe ukazuje da „država nije ni spremna za takvu konferenciju, jer nema ozbiljnu strategiju, osim ako to nije podela KiM“, što bi, prema njenim rečima, „bilo sramno, jer bi se kosovsko pitanje svelo samo na sever“. Sagovornica Danasa smatra da bi možda trebalo razgovarati o predlogu „Ahtisari plus, plus“, koji bi srpskoj zajednici „obezbedio ekonomsku i političku samostalnost, ali pod uslovom da te pregovore s Prištinom vode Srbi sa KiM, a da Beograd ostane pri stavu da ne priznaje kosovsku nezavisnost“.

Petar Miletić, član Predsedništva Skupštine Kosova i funkcioner SLS, ocenjuje za Danas da bi „tehnički dijalog između Beograda i Prištine mogao da liči na konferenciju o severu KiM, iako o ovoj temi još nije razgovarano u Briselu“. Miletić smatra da je posmatračko i posredničko učešće SAD i EU „dovoljan okvir, jer su to najuticajniji činioci koji donose odluke na terenu“. On napominje da je „međunarodna konferencija samo forma razgovora, a da je suština da Beograd i Priština najpre kompromisom dođu do političkog rešenja za uklanjanje barikada, kako bi stekli normalni uslovi za dalje pregovore“.

Predlog s terena

Predsednik Srpskog pokreta otpora Momčilo Trajković upozorava da Beograd „ne treba da se zalaže za međunarodnu konferenciju ukoliko nema predlog rešenja, jer će u protivnom dati šansu centrima moći na Zapadu da ga nametnu“. Trajković kaže za naš list da grupa političara i intelektualaca sa KiM radi na predlogu statusnog rešenja za KiM, koje bi moglo biti tema pregovora, ali o detaljima ne želi da govori dok ideju ne predstavi predsedniku Srbije, koji već nekoliko godina izbegava da ga primi.

Jakšić: Čudi me Mićunović

– Čudi me da disident i nekadašnji predsednik DS Dragoljub Mićunović nastupa protivustavno. To je prvi put da predsednik skupštinskog Odbora za spoljnu politiku traži međunarodnu konferenciju koja će pocepati Srbiju. Za nas je najbolje da ostane status kvo – Priština ne želi da razgovara o statusu, a niko nas ne tera da hitno dođemo do rešenja. Srbija mora da se bori da probleme rešava u okviru SB UN – objašnjava za Danas Marko Jakšić, potpredsednik Skupštine zajednice opština AP KIM i funkcioner DSS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari