Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, politički je bezbedan i ima još prostora za političke greške s obzirom na podršku građana koju ima.
Dalji razvoj događaja će u značajnoj meri zavisiti i od odgovora opozicije i sposobnosti da izvrši pritisak motivisanjem građana da traže političku odgovornost na najvišem nivou, kažu sagovornici Danasa procenjujući ima li predsednik države posle tragadije izazvane urušavanjem nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, prostora za političku grešku.
Ako u majskim tragedijama 2023. „sistem nije zakazao“ kako je vlast tvrdila, sada tog opravdanja nema. S obzirom na to da veći deo javnosti percipira Vučića kao tvorca i glavu ovog sistema, čemu je i on doprineo baveći se onim što nije njegov posao, situacija u kojoj je Vučića nije lagodna.
Više od bilo koga on je u centru pažnje i od njega većina građana očekuje rešenje ove, kao i mnogih drugih situacija, izazvanih nebrigom, aljkavošću ili zakazivanjem institucija.
Uz to, njegovu izjavu da traži političku, a pre svega krivičnu odgovornost, ponavljaju svi funkcioneri vlasti.
U takvim okolnostima, postavlja se pitanje da li je Vučić i dalje „teflon političar“ odnosno ima li još prostora da načini pogrešan korak a da građanima, koji njemu veruju, to poverenje ne poljuja.
Siniša Atlagić, profesor FPN, za Danas kaže da polarizacija u našem društvu govori o tome da jedan njegov deo, u tumačenju ovakvih događaja, polazi od toga da je sam Aleksandar Vučić politička greška, a drugi deo da je sve što on čini u cilju sprečavanja da zemlja padne u ambis zbog tuđih grešaka.
– Imajući u vidu ovakvu dominaciju vladajućih struktura u javnoj sferi, nemam sumnje da će se interpretacijom ovog događaja učiniti da se u javnom mnenju učvrsti predstava da sistem funkcioniše, ali da se greške potkradaju. Otuda će ovaj događaj učvrstiti postojeću polarizaciju u društvu. Brojne dosadašnje greške i njihovo „ispravljanje“ kroz političko ubeđivanje, a ne njihovo realno otklanjanje vode dezintegraciji društva – nepoverenju u institucije, defetizmu, cinizmu u politici itd. Otuda ne čudi što se, usled dugotrajne akumulacije nezadovoljstva, kada ono dostigne kritične razmere, odnos građana i vlasti u Srbiji rešava na ulici, destruktivno – navodi on.
Kada je reč o prostoru za greške, kaže da usled pomenute polarizacije, odnosno rezervoara podrške, prostora za greške će biti i one neće uticati na drastične promene na političkom planu.
– Eventualno žrtvovanje nekog visoko pozicioniranog će biti tumačeno u smislu, kako sam prethodno naveo, da sistem funkcioniše – objašnjava.
Kako dodaje, za drugu stranu, ovo je još jedna kap koja preliva čašu, ali i od nje zavisi koliko će biti sposobna da od kapi napravi potop.
– Razvoj događaja će u značajnoj meri zavisiti i od odgovora opozicije i sposobnosti da izvrši pritisak motivisanjem građana da traže političku odgovornost na najvišem nivou. Dakle, nije više pitanje odgovornosti ministra, nego funkcionisanja sistema vlasti na najširem planu – zaključuje on.
Dok Aleksandar Ivković, istraživač Centra savremene politike, ukazuje na to da jedina nepoznanica u ovom trenutku jeste koliko su građani, pre svega pristalice vlasti, željni ostavke pojedinih ministara.
– Tu na primeru Bratislava Gašića i prošlogodišnjih tragedija vidimo da možda ne treba imati visoka očekivanja. Još jedna nepoznanica je da li će isplivavati dodatne informacije oko Železničke stanice i koliko će lako moći da ih kontrolišu – kaže on za Danas.
Ivković se slaže da Vučić ima još prostora za političke greške.
– Na osnovu onoga što za sada vidimo, Vučić će da se postavi kao neko ko insistira na kažnjavanju odgovornih, što će verovatno da umiri njegove glasače. Oni imaju visoko poverenje u njega i ne posmatraju ga odgovornim za tragediju, nego kao nekoga ko ima odgovornost da isteruje pravdu. Vučić će verovatno da retorički neko vreme poziva na utvrđivanje odgovornosti i krivice, a ja očekujem da će pravni proces da traje dugo, verovatno godinama, sa neizvesnim ishodom – kaže Ivković.
Prema njegovim rečima, vlast sigurno računa da će zbog toga tema vremenom pasti u drugi plan.
– Tako da je strategija Vučića i ostalih predstavnika vlasti da samo uveravaju glasače da će institucije raditi svoj posao, i da demonizuju opoziciju tako da nijedan glasač koji se eventualno koleba ne krene da ih percipira kao alternativu. To jeste osetljiva situacija za njih, ali takođe jeste nešto čime znaju da upravljaju. Prošle godine su pravili greške reagujući na proteste sa omalovažavanjem, pa su ih dodatno rasplamsali u jednom periodu, tako da su verovatno izvukli pouke iz toga – podseća Ivković.
I zaključuje da smatra da je vlast kratkoročno bezbedna politički, ali srednjeročno i dugoročno ovo može da ostavi trajnije posledice od drugih tragedija i afera.
– Ova slika će visiti u vazduhu nad budućim infrastrukturnim projektima i biće deo javne rasprave, što vlasti može da oteža život – upozorava Ivković.
Podsetimo, u Novom Sadu se u petak urušila nadstrešnica pod kojom je život izgubilo 14 osoba, a troje je teško povređeno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.