Institucije su mrtve, živele institucije 1Foto: FoNet/Milica Vučković

Nakon protesta u Beogradu više nema konfuzije oko toga šta su dalji koraci u artikulaciji nezadovoljstva građana – plan postoj, ali logika ne.

Centralni zahtevi protesta koji podrazumevaju ostavku premijera, gradonačelnika Novog Sada, objavljivanje tajnih ugovora vezanih za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu, hapšenje odgovornih za tragediju, puštanje na slobodu svih nevinih i nezakonito pritvorenih, i vanrednu kontrolu svih infrastrukturnih projekata koji su započeti ili rađeni u poslednjih 10 godina, formulisani su uglavnom na protestu u Novom Sadu.

Puno nabrajanja, ali precizno i jasno formulisani zahtevi.

Još su organizatori tog protesta pokušali da se obrate institucijama i dostave zahteve u Gradsku kuću, ali bezuspešno. Time je izazvana konfuzija u pogledu toga da li čekati 48 časova na Trgu Slobode, što je bio predviđeni rok za odgovaranje na zahteve, ili se razići, sačekati da prođu dva dana, a u međuvremenu odlučiti šta dalje.

Nakon završetka, javila se ideja da sledeći protest treba organizovati u Beogradu 13. novembra zbog predstojećeg praznika. Ubrzo je i to dovedeno u pitanje zbog bojazni da će se time protraćiti nezadovoljstvo građana i nepotrebno razvući borba. Organizatori tog protesta su zatim poslušali kritike i protest zakazali za ponedeljak, jedanaesti novembar i time razrešili još jednu nedoumicu.

U Beogradu se, izpred zgrade Vlade u ponedeljak, okupilo više hiljada građana, i moglo se zaključiti da im je sada sve jasno i da su spremni da se bore koliko god mogu i kako god mogu.

Njima su se sa kamiona obratili političar, pravnik, aktivista i arhitektica i svako ponaosob je jasno istakao da institucija u Srbiji nema, da im se odavno ne može verovati, te da su upravo one razlog zbog kojeg su građani tako često na ulicama.

Sudeći po reakciji građana na te poruke, uzvicima i pištaljkama, svi su se sa tim slagali. Nije bilo ničeg nejasnog, institucije su nas izneverile i naše je da to ispravimo.

Po dolasku na Andrićev venac, pomalo zbunjeni građani dobili su informaciju da predstavnici parlamentarnih opozicionih stranaka pokušavaju da predaju zahteve u zgradi Predsedništva, ali da je ona zaključana i puna policije. Neko bi pomislio da se ponavlja scenario iz Novog Sada.

Ipak, to nije bio slučaj, sve nedoumice građana opozicija je otklonila predstavljanjem jasnog plana – ukoliko ne bude odgovora na zahteve do kraja nedelje, opozicija će u Skupštini tražiti glasanje o nepoverenju Vladi.

Napokon je sve postalo jasno. Niko ne veruje institucijama i zato hajdemo na ulicu da sa građanima prošetamo nekoliko stotina metara, pokušamo da dobijemo reakciju jedne institucije, pa ako ne ide, obratićemo se drugoj, a građane ostaviti na ulici.

Logično, zar ne?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari