Šokiran sam izjavom Skendera Hisenija da Priština ne želi više da pregovora o statusu Kosova. Takvi stavovi predstavljaju pretnju po ceo region – izjavio je predsednik Srbije Boris Tadić tokom rasprave na sednici Saveta bezbednosti UN, koja je usledila po predstavljanju redovnog tromesečnog izveštaja o Kosovu generalnog sekretara UN Ban Ki Muna i šefa UNMIK-a Lamberta Zanijera.
Tadić je naglasio da je ceo region bio žrtva onoga što se događalo tokom 1990-ih godina i da je neprihvatljivo da Hiseni to koristi kao argument da je status Kosova rešen.
Ministar spoljnih poslova Kosova Skender Hiseni rekao je da Beograd treba što pre da prihvati realnost da je Kosovo nezavisna država i da radi opšteg interesa počne da sarađuje s Prištinom u rešavanju svih spornih pitanja. Replicirajući predsedniku Srbije Borisu Tadiću, Hiseni je podsetio da su pregovori Beograda i Prištine o statusu trajali dve i po godine i naglasio da je to poglavlje završeno.
Boris Tadić je zahvalio predstavnicima 127 država koje nisu priznale nezavisnost Kosova jer su time „stali na stranu međunarodnog prava“.
Većina predstavnika država u Savetu bezbednosti UN ocenila je da je na Kosovu u prethodna tri meseca ostvaren napredak i pozdravila dobru organizaciju lokalnih izbora 15. novembra, ali i pozvala Prištinu da dalje radi na unapređenju prava manjina i povratku izbeglica.
Istovremeno sa nastupom Srbije i Kosova pred SB UN, u fokus javnosti je došla i izjava šefa Međunarodne civilne kancelarije na Kosovu Pitera Fejta koji je rekao da će se oko strategije za integraciju severnog dela Kosova u kosovski sistem konsultovati sa Beogradom i da njeno sprovođenje ne podrazumeva nametnuta rešenja niti upotrebu sile.
– Osnovni princip je da ćemo tražiti prihvatanje i da ništa nećemo nametati, ako oni hoće da prihvate nove usluge onda dobro, a ako nema interesa, onda ćemo ponovo razmotriti našu odluku – naveo je Fejt u intervjuu Glasu Amerike. Na pitanje da li postoji spremnost da se ta strategija sprovede i upotrebom sile, Fejt je rekao da ne postoji i da na ovo pitanje mora da se „gleda hladne glave i čistog uma“.
– Želimo da ojačamo vladavinu prava, da poboljšamo socijalne i ekonomske uslove za ljude koji žive na severu i samim osnivanjem nove opštine Severna Mitrovica pružiće se mogućnost i veća autonomija za ljude koji žive u njoj – rekao je Fejt. To će biti jedan od osnova kako ćemo se mi ophoditi prema severu, rekao je Fejt, dodajući da stanovnici srpske zajednice na severu treba da zadrže svoje privilegije što se tiče njihove veze sa Srbijom, pod uslovom da su te veze transparentne i odgovorne.
Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je, međutim, da je plan o integraciji severnog Kosova u kosovske institucije, o kojoj je govorio Piter Fejt, apsolutno neprihvatljiv za Srbiju.
– Kancelarija visokog predstavnika ne radi unutar mandata Ujedinjenih nacija, niti je plan Martija Ahtisarija plan koji je Savet bezbednosti potvrdio, niti doneo na svojim zasedanjima. Jedino ono što su prihvatile UN može biti delotvorno na Kosovu i Metohiji, a plan o nekakvoj integraciji i reintegraciji severnog Kosova u takozvanu državu Kosovo je apsolutno za Srbiju neprihvatljiv i siguran sam da neće biti realnost ni u narednom periodu niti ikada u budućnosti – rekao je Tadić.
Prema oceni Dušana Janjića iz Foruma za etničke odnose nastup Borisa Tadića pred Savetom bezbednosti UN je bio „krajnje neubedljiv“.
– Ideja o novim statusnim razgovorima je potpuno nerealna, i ja se plašim ukoliko Tadić u nju zaista veruje. Nadam se da je to samo nacionalistička mantra namenjena unutrašnjepolitičkim prilikama – kaže Jajnić za Danas.
On naglašava da ideja o podeli stvara tenzije samo među Srbima, kao i da podstiče Srbe koji žive u okolini Ibra na selenje.
– Srpsko-albanski odnosi su ključ bezbednosti regiona. Kada se ti odnosi razreše, odnosno kada se uspostavi konsenzus između Rusije, Amerike i Kontakt grupe za Balkan ceo region će biti integrisan u EU. Niko ne želi da reši problem Kosova 2010. godine, već postignu dogovor o upravljanju krizom. Upravljanje krizom nije rešenje, i moram da istaknem da sam zapanjen količinom neznanja koju pokazuje politička elita u Srbija – zaključuje Janjić.
Naš sagovornik kaže da nema nikakvih veza između pitanja BiH i Kosova, jer za razliku od Kosova, BiH je zrela za rešenje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.