Šta je pisano o kandidatkinji za ambasadorku Srbije u Španiji? 1Printskrin Tviter/MSP

Irena Šarac, bivša službenica ambasade Srbije u Grčkoj, trebalo bi da bude imenovana za novu ambasadorku naše zemlje u Španiji, piše Nova.rs.

Prema navodima medija, njeno ime postalo je poznato javnosti kad je otkrivena afera krađe goriva, kojom je oštećen budžet Grčke, kako se procenjivalo, za oko dva miliona evra. Upravo je ova afera uticala, kako su tada mediji navodili, da joj grčke vlasti ukinu gostoprimstvo.

Prema navodima advokata Irene Šarac u reakciji na prvobitnu verziju ovog teksta, Viši sud u Beogradu doneo je 2018. godine presudu u kojoj je stao na stanovište da je naslovima tekstova koje je o tome objavio tabloid „Alo“ bilo povređeno njeno pravo na pretpostavku nevinosti i pravo na dostojanstvo ličnosti.

Šarac, koja je, sudeći po zvaničnom sajtu Ministarstva spoljnih poslova, zaposlena kao v.d. pomoćnika ministra za bilateralnu saradnju, navodi u svojoj biografiji da je u MSP zaposlena od 2005. godine. Radila je najpre kao pripravnik u Diplomatskom protokolu, a potom u Odeljenju za Aziju, Australiju i Pacifik, zatim u Ambasadi Republike Srbije u Atini, Sektoru za bilateralnu saradnju, a od maja 2021. godine bila je na dužnosti načelnika Odeljenja za Aziju, Australiju i Pacifik.

Šta je pisano o kandidatkinji za ambasadorku Srbije u Španiji? 2

Njena nezvanična kandidatura za mesto ambasadorke u Madridu možda i ne bi toliko privlačila pažnju da nije reč o osobi koju, kako je ranije pisao Blic, dovođena u vezu sa aferom oko krađe goriva.

Ona je putem medija optuživana da je zajedno sa kolegama, tadašnjim otpravnikom poslova u Atini Brankom Lazarevićem i konzulom Jelenom Srdanović Dželebdžić učestvovala preprodaji goriva u periodu od marta 2014. do februara 2016. godine, koji je kupovan po povlašćenim cenama za diplomate, a zbog čega je oštećen budžet Grčke, a ugled Srbije doveden u pitanje.

Kako je “Blic” već pisao, oni su u papirima zaveli da su potrošili 30 tona goriva za dve godine, što je i teoretski nemoguće. Prema podacima koje je tadašnjim ambasador u Atini Dušan Spasojević dostavio Ministarstvu, premijeru i BIA, reč je o sumi koja je čak šest puta veća od realne.

Irena Šarac demantovala je ove navode medija, tvrdeći da se vratila u Srbiju na lični zahtev, a o njenom angažovanju za Nova.rs je govorio i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

„Želim da istaknem da je Irena Šarac, v.d. pomoćnica ministra spoljnih poslova za bilateralnu saradnju, jedna od naših najboljih karijernih diplomata, čije je imenovanje na mesto pomoćnika naišlo na nepodeljenu podršku zaposlenih u Ministarstvu spoljnih poslova. Pored profesionalnih zasluga, njeno imenovanje je pratila i bezbednosna provera i provera da li se vodi bilo kakav postupak protiv nje. Uostalom, sama Irena Šarac je tužila sve koji su objavljivali neistine o njoj, i taj spor dobila. Reč je o osobi koja ceo život radi u Ministarstvu spoljnih poslova i obavljala je razne odgovorne dužnosti, dobijajući priznanja i od naših državnih organa i predstavnika diplomatskog kora za svoj rad. Žalosno je da se o takvoj osobi iznose gnusne laži. Time se pokušava baciti ljaga ne samo na Irenu Šarac nego i na celo Ministarstvo spoljnih poslova i karijerne diplomate koje u njemu rade, što sa gnušanjem odbijam. I apsolutno stojim iza nje“, naveo je Dačić za Nova.rs.

U zvaničnoj biografiji Irene Šarac navodi se da govori engleski i kineski jezik.

Advokat Irene Šarac u dopisu Danasu navodi da se protiv nje nikada nije vodio nikakav kazneni postupak, a u vezi sa gore navedenim, jer, kako kaže, da jeste ona svakako ne bi mogla da obavlja nijednu funkciju u Ministarstvu spoljnih poslova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari