Danas se navršava sedam godina od ubistva dvoje i ranjavanja četvoro dece, Srba u Goraždevcu, kod Peći, a da počinioci još nisu otkriveni. Portparol Euelksa Irina Gudeljević, rekla je tim povodom da se ipak privodi kraju istraga, koju je ta misija preuzela od Unmika. Istragu ubistva dece u Goraždevcu, kao i ratnih zločina, vodi Euleksov tužilac, a istražuje policija Euleksa.
„Da bi razjasnila neke detalje, policija je razgovarala sa nekoliko svedoka koji su i ranije dali izjave. Sve sumnje su proverene i analizirane. U ovom trenutku niko nije osumnjičen“, kazala je Gudeljević. Ivan Jovović (19) i Pantelija Dakić (12) ubijeni su hicima iz automatskog oružja 13. avgusta 2003. godine dok su se kupali na Bistrici, a Đorđe Ugrenović (20), Bogdan Bukumirić (14), Marko Bogićević (12) i Dragana Srbljak (13) teško su ranjeni.
Napadači na decu koja su se kupala 500 metara od centra sela, nisu nađeni uprkos obećanju tadašnjeg komesara policije Unmik da će „prevrnuti svaki komad zemlje kako bi našao ubice dece“. Nije pomogla ni nagrada od milion evra koju je ponudio Unmik. Unmik je posle napada u Goraždevcu saopštio da je „nepoznat broj ljudi iz žbunja otvorio vatru iz ‘kalašnjikova’ na 50-ak dece i mladih, većinom Srba iz goraždevačke enklave“.
Kosovska policija je ranije saopštila da je u istrazi saslušano 75 svedoka, među kojima i ranjene žrtve napada i da je pretreseno 100 kuća. Očevi ubijenih dečaka rekli su da se zna ko je pucao na Ivana i Panteliju i da su to rekli pripadnicima Kfora.
Bez krivaca za četiri najveća zločina
Ubistva na Bistrici jedan je od četiri najveća zločina nad Srbima od dolaska međunarodne misije u Pokrajinu. Ubice su ostale nekažnjene i za ostala tri slučaja: ubistvo 14 žetelaca u Starom Grackom, ubistvo porodice Stolić iz Obilića i miniranje autobusa Niš ekspresa kod Podujeva, u kojem je poginulo 12 Srba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.