Vlada Kosova ne isključuje mogućnost da u narednom periodu zabrani ulazak na Kosovo delegacija Vlade Srbije, piše prištinski list „Koha ditore“. Stav Vlade Kosova je, kako prenosi taj list, da delegacija iz Srbije „dolazi da bi ojačala paralelne strukture i da bi podsticala lokalne Srbe protiv institucija Kosova“. Portparol Vlade Kosova Memlji Krasnići izjavio je da jedino institucije Kosova odlučuju o dešavanjima na Kosovu.

„Institucije Kosova imaju legitimitet, legalitet i pun kapacitet da odluče da li će dozvoliti ili ne bilo koje posete, u ovom slučaju i posete delegacija Srbije“, rekao je on. Ta izjava je reakcija na posetu dvojice ministara Vlade Srbije koji su pustili u rad obnovljenu zgradu Pošte u Gračanici i istovremeno izjavama podsticali Srbe da ne poštuju zakone i Ustav Kosova, piše „Koha ditore“. „Svaki zahtev, uključujući i zvanične posete, razmotriće se posebno i u zavisnosti od specifičnosti i konteksta doneti konkretna odluka“, rekao je portparol kosovske vlade.

Državni sekretar u Ministarstvu za KiM Oliver Ivanović tim povodom rekao je da Vlada Srbije „nikada nije, niti će tražiti dozvolu“ prištinskih vlasti da posete Pokrajinu. Ivanović je za agenciju Beta kazao da je takva najava iz kosovske vlade za žaljenje. „Izjava pokazuje da kosovski Albanci i dalje daju prednost nacional-šovinističkim i euforičnim izjavama koje uz to nisu osnovane i teško se mogu realizovati“, rekao je državni sekretar.

Ivanović je podsetio da pravni subjektivitet na Kosovu prema međunarodnoj zajednici i dalje ima UN po Rezoluciji 1244 koja je dodatno politički osnažena poslednjim odlukama SB UN. „Nikada nismo tražili saglasnost niti ćemo od Vlade Kosova. Samo smo tražili policijsku pratnju zbog nedostatka bezbednosti“, naveo je Ivanović i dodao da Priština treba da pravi razliku između te dve stvari. Prema njegovim rečima, Priština ne može ostvariti svoje pretnje, ali su već stvoreni negativni efekti takvih izjava. Ivanović je ocenio da bi kosovski zvaničnici trebalo više da vode računa o svojim rečima jer, kako je rekao, „kada se bura napravi teško ju je sanirati“.

Oliver Ivanović rekao je prethodno za FoNet da transformisanje i smanjivanje brojnosti Unmika „ne bi trebalo da utiče na dogovor o šest tačaka“. „Iako se broj pripadnika Unmika smanjuje, njegova politička uloga je, u političkom smislu, ojačana posle sednice Saveta bezbednosti“, ocenio je Ivanović. Prema njegovim rečima, Euleks je „izvođač radova“ na Kosovu po odluci Saveta bezbednosti, dok „niko nigde nije pomenuo Civilnu kancelariju, niti ulogu Pitera Fejta“.

 

Civilna zaštita Srba opasna ideja

Upitan da li bi Srbi trebalo da formiraju svoju civilnu zaštitu, kao odgovor na Kosovske snage bezbednosti, Ivanović je upozorio da je to „veoma opasna ideja“. „Bojim se da se ona može pojaviti kao odgovor Srba na ovu militarizaciju među Albancima, makar ona bila i pod kontrolom NATO. Ova militarizacija bi mogla da izazove želju kod Srba da se i oni naoružaju, što znači da bismo imali dve grupe naoružanih ljudi sa prstom na obaraču“, objasnio je Ivanović. Sasvim je nevažno ko će prvi da povuče, opasnost bi bila ogromna, precizirao je Ivanović i zaključio da razgovori o sprovođenju šest tačaka „moraju biti svakodnevni posao, a ne da se time bavimo s vremena na vreme“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari