Zamenik američkog državnog sekretara za politička pitanja Danijel Frid izjavio je juče u Prištini da je na Vladi Kosova da odluči hoće li prihvatiti takozvani plan o šest tačaka UN. Frid smatra da je „Vlada Kosova vlada suverene države koja treba da sasluša druge, ali da sama odlučuje o interesima svoje države“. Frid je na konferenciji za novinare posle sastanka sa najvišim kosovskim zvaničnicima, izjavio da je plan o šest tačaka „privremeno rešenje“, a da „SAD ostaju pri svojoj podršci i prijateljstvu sa Vladom Kosova“. On se založio za što brže uspostavljanje Euleksa na celom Kosovu i u saradnji sa kosovskom vladom.
– SAD su pokazale da uvek kada imate bilo kakav problem, treba da imate u vidu da smo uvek održali rečkoju smo dali – rekao je Frid.
Posle neuspelih prošlonedeljnih pregovora međunarodnih predstavnika i prištinskih zvaničnika o šest pitanja koja je generalni sekretar UN Ban Ki Mun predložio u paketu s rekonfiguracijom Unmika, a Beograd i Njujork nedavno ugovorili, Frid je juče u Prištini razgovarao sa predsednikom i premijerom Kosova Fatmirom Sejdiuom i Hašimom Tačijem. Kako Danas nezvanično saznaje, Frid je posle konferencije za novinare nastavio pregovore s kosovskim zvaničnicima, a prema nezvaničnim najavama on bi trebalo da se sretne i sa predstavnicima kosovskih Srba.
Tači je uoči susreta s Fridom ocenio da poseta američkog zvaničnika može doprineti rešavanju nesporazuma Prištine i međunarodne zajednice. Prema procenama prištinskih analitičara, ukoliko Fridov dolazak u Prištinu ne donese obrt u pregovorima, ne treba očekivati da će kosovski zvaničnici promeniti stav i prihvatiti ponuđeni predlog. Priština tvrdi da sporazum UN i Beograda o šest tačaka (policija, pravosuđe, carine, granice, zaštita kulturnih i verskih objekata, saobraćaj i telekomunikacije) preti nezavisnosti, suverenitetu, teritorijalnoj celini Kosova, kao i da je u suprotnosti s Ahtisarijevim planom i Ustavom Kosova.
Analitičari u Prištini kažu da bi prihvatanje plana za kosovsko rukovodstvo značilo i formalno gubljenje suvereniteta na severu Kosova, mada on suštinski ne postoji, zbog čega „kosovski lideri traže garancije da prihvatanje plana ne znači podelu i gubitak formalnog suvereniteta na severu Kosova“. Takođe se spekuliše i da bi sprovođenjem u delu najave da će Euleks početi s radom 2. decembra, bez obzira na postojeća neslaganja, raspoređivanje misije EU na severu KiM bilo bi zaobiđeno, mada bi se ostavio prostor da se o tome još razgovara.
Prištinski mediji javljaju i da su Sejdiu i Tači pripremili pismo za Havijera Solanu, visokog predstavnika za bezbednost i spoljnu politiku EU, u kojem traže pisanu potvrdu o razmeštanju Euleksa na Kosovu, kojom će garantovati mandat misije kakav je predviđen Akcionim planom Saveta ministara EU. U isto vreme, prema pisanju novosadskog Dnevnika, Solana sprema dve radne verzije pisma, zavisno od ponašanja Prištine, koje će uputiti Sejdiu kako bi ga obavestili da Euleks počinje s radom 2. decembra.
Oliver Ivanović, državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju, izjavio je juče za KiM radio iz Čaglavice da je odbijanje Prištine da prihvati plan o šest tačaka koje je predložio generalni sekretar Ban Ki Mun jasan pokazatelj da vlasti u Prištini ne shvataju realnost.
– Mislim da kosovskim Albancima kao da nije stalo do normalizacije situacije i kao da ne prihvataju da je Srbija u skladu sa pismom Ban Ki-Muna dobila iz Njujorka zadatak da radi na nekim pitanjima zajedno sa misijom UN. Drugi autoriteti ne postoje dok god postoje UN – rekao je Ivanović.
On sumnja da su „Albanci samostalni u odluci da se odupru tom planu“ zato što, kako je rekao „i nekim velikim silama ne odgovara da se kroz afirmaciju plana od šest tačaka zapravo ojača uloga Unmika“. Ivanovićobjašnjava da „rekonfiguracija Unmika podrazumeva i smanjenje broja i istovremeno jačanje uticaja misije“. Prema njegovim rečima, Unmik ostaje, što mnogi nisu predvideli kad su se odlučili za jednostrano priznavanje nezavisnost Kosova. Ivanovićne isključuje ni mogućnost izbijanja nezadovoljstva među Albancima na Kosovu i organizovanja uličnih protesta. On upozorava da „dosadašnja iskustva pokazuju da Albanci retko išta rade spontano“ i da „ukoliko dođe do nereda, odgovornost treba tražiti od kosovskih institucija, ali i od međunarodnih predstavnika jer se na Kosovu ništa ne događa slučajno“.
Lene završio posao
– Potpredsednik Evropske komisije za Jugoistočnu Evropu i bivši član Ahtisarijevog tima za pregovore o budućem statusu Kosova Stefan Lene izjavio je za prištinski dnevnik Ekspres da je on završio svoj deo posla, koji se tiče razmeštanja Euleksa na Kosovu. Kako prenosi list, Lene je pregovarao sa Beogradom o uslovima za razmeštanje Euleksa u srpskim enklavama, ali nije hteo da komentariše odbijanje Prištine da prihvati dogovor EU, UN i Srbije.
Jeremić: Podela nije opcija
Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić kaže da „podela nije na stolu i nije predmet diskusije oko šest tačaka.“Dogovor oko šest tačaka podrazumeva izvestan režim u kome UN imaju precizno definisanu ulogu. Što se tiče Euleksa, onog trenutka kada se potvrdi statusna neutralnost Euleksa, otvara se prostor za punu saradnju na čitavoj teritoriji Kosova“, rekao je Jeremić Radio-televiziji Srbije. „Najvažnije je da se obaveže na statusnu neutralnost i da preuzme određene inegerencije od Unmika prema rezoluciji 1244 i da aktivnosti na terenu sprovodi kao i Unmik, prema rezoluciji 1244, kazao je Jeremić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.