Posle najava komande južnog krila NATO i Kfora da se na KiM neće više tolerisati „paralelne srpske institucije“, krajem prošle nedelje u Prištini je obelodanjeno da se priprema „nova strategija za sever Kosova“. Posle Pitera Fejta, međunarodnog civilnog predstavnika koji je istovremeno i specijalni predstavnik EU na Kosovu, kosovski premijer Hašim Tači saopštio je tokom proteklog vikenda da je cilj ove strategije „jačanje suvereniteta i poboljšanje ekonomske situacije“.
– Strategija sadrži četiri glavne oblasti: jačanje vladavine zakona na celoj teritoriji Kosova, decentralizaciju i formiranje nove opštine Severna Mitrovica, pitanje opštinske vlasti u tri severne opštine: Leposavić, Zvečane i Zubin Potok, poboljšanje socioekonomske situacije na tom delu Kosova – pojasnio je Tači, uz najavu da bi „za postizanje tih ciljeva Vlada Kosova mogla da formira poseban finansijski fond“.
On tvrdi da će dokument, kojem su prethodili lokalni kosovski izbori i osnivanje tri od pet decentralizovanih većinski srpskih opština, kako je predviđeno planom Martija Ahtisarija, sadržati konkretne rokove za njegovo sprovođenje, koje će biti u skladu sa Ahtisarijevim predlogom, Ustavom i zakonima Kosova. Iako je šef Euleksa Iv de Kermabon tokom prošlonedeljne posete Ranilugu, u vezi sa severom pokrajne, pominjao metodologiju „korak po korak“, državni sekretar Ministarstva za KiM Vlade Srbije Oliver Ivanović smatra da „Priština i Zapad, bez obzira na to što je jasno da je ovde reč o sinhronizaciji, nisu do detalja uskladili sprovođenje strategije“. Ivanović upozorava da bi „svaki pokušaj nasilne primene strategije na severu KiM imao nepredvidiv tok i značio povratak u 1999“.
– Veliki broj članica NATO i EU priznao je kosovsku nezavisnost i njen neuspeh doživljavaju kao svoj lični. Suočeni s domaćim javnim mnjenjem koje traži odgovore na pitanja zbog čega ni posle 10 godina od NATO bombardovanja Srbije na KiM nema demokratije, političke stabinosti, nego vladaju opšta beda i organizovani kriminal…, zamenom teza nametnuli su problem severa KiM, iako je svima jasno da je glavno stecište organizovanog kriminala među kosovskim Albancima južno od reke Ibar – kaže Ivanović.
Prema njegovim rečima, zvanični Beograd neće čekati na odgovor Međunarodnog suda pravde da bi reagovao na najavu strategije za sever KiM, već će „pažljivo pratiti svaku aktivnost međunarodnog faktora na KiM koja utiče na situaciju na terenu“. Na pitanje zbog čega je Zapad odustao od navodnog prećutnog dogovora s Beogradom o severu KiM, Ivanović odgovara da je međunarodna zajednica „prestala da ceni konstruktivni otpor koji Beograd pokazuje“, ali da srpska strana „neće odustati od sporazuma o šest tačaka, na osnovu kojeg je pristala na razmeštanje Euleksa“.
Ivanović smatra da poslednje izjave zvaničnika Misije EU na Kosovu o „paralelnim srpskim institucijama“ osim što urušavaju „neutralni“ kredibilitet Euleksa, predstavljaju i veliku opasnost za saradnju.
– Sprovođenje Tačijeve strategije za sever KiM ne zavisi ni od kosovske vlade, ni od NATO i Kfora. Najviše zavisi od Beograda i njegove spremnosti da vodi jasnu, doslednu, čvrstu i konstruktivnu politiku na KiM. Tači je video da je sa kosovskim lokalnim izborima lako završio posao južno od Ibra, pre svega zahvaljujući nejasnim porukama koje je Beograd slao kosovskih Srbima i njegovoj dvostrukoj igri. Ako Beograd ne želi vlast Hašima Tačija, ne može javno da priča da je Kosovo srpski Jerusalim, a da radi sve na stvaranju nezavisne kosovske države – izjavio je za Danas Marko Jakšić, predsdnik Skupštine zajednica opština AP KiM.
On smatra da je „Zapad svestan da se odnos snaga u svetu pomera na njegovu štetu“ i da zbog toga „žuri da završi posao na KiM, po cenu rušenja eventualnih prećutnih dogovore sa Beogradom, ako ih je i bilo o severu Pokrajine“. Jakšić najavlje da će Skupština zajednica do kraja januara održati sednicu na koju će pozvati članove Odbora za KiM i predstavnike poslaničkih klubova u Skupštini Srbije i sa koje će se tražiti otvaranje rasprave o KiM pred srpskim parlamentom.
Severna Mitrovica glasa u aprilu i maju
– Oliver Ivanović tvrdi da o spovođenju kosovskih lokalnih izbora u severnom delu Kosovske Mitrovice 16. maja nema govora. On kaže da je javno upozorio da bi to bio „opasan potez koji narod neće dozvoliti, jer je status severnog dela grada definisan 1999“. Beograd će, najavljuje Ivanović, u aprilu organizovati ponovljene izbore u severoj Kosovskoj Mitrovici, u kojoj su privremene mere uvedene 25. decembra 2009. Prema njegovim rečima, u sadašnjoj situaciji neophodno je da ova opština dobije jaku i funkcionalnu administraciju. Marko Jakšić smatra da će srpski i kosovski lokalni izbori u severnom delu Kosovske Mitrovice biti test za Beograd, jer će se u predizbornoj kampanji za aprilsko glasanje od svih stranaka, uključujući i DS, zahtevati oštra nacionalna retorka i jasan poziv na bojkot izbora koje organizije Priština.
Finalna faza
– Prema rečima Hašima Tačija, priprema strategije je „u finalnoj fazi“ i dodao da se „ona radi u saradnji Vlade Kosova i međunarodnih faktora, uključujući Međunarodnu civilnu kancelariju“.
Srpsko-srpsko preuzimanje
Štrpce – Predstavnici opštine Štrpce, koja funkcionišu u sistemu lokalne uprave Srbije, pokušaće da povrati prostorije koje im je prošlog petka oduzelo rukovodstvo opštine, koja se nalazi u sitemu samoproglašene kosovske države. Predsednik „srpske“ opštine Štrpce Zvonko Mihajlović, najavio je da će danas pokušati da „povrati kontrolu nad prostorijama koje je u petak preuzelo rukovodstvo formirano po kosovskom sistemu“ i da će „bez obzira na nasilan upad nelegalnog rukovodstva, s drugom stranom pokušati da nađe konstruktivno i mirno rešenje“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.