Prekid sednice Skupštine Kosova kako na njoj ne bi učestvovali poslanici Srpske liste i pojavljivanje poslanika te liste, nakon šest meseci odusustva predstavlja samo još jedan predizborni performans. U tom performansu Kurti i njegovi poslanici glume strogoću prema Srpskoj listi, a poslanici Srpske liste žrtve i mučenike. Cilj i jedne i druge strane zapravo je prikupljanje političkih poena pred izbore na Kosovu koji su zakazani za 9. februar. Bez obzira na motive to dovodi do daljeg produbljivanja etničke distance između Srba i Albanaca na Kosovu, tvrde sagovornici Danasa.
Poslanici Srpske liste su se, da podsetimo, u četvrtak 5. decembra, prvi put nakon šest meseci pojavili u Skupštini Kosova, što je izazvalo burne reakcije poslanika Pokreta Samoopredeljenje i prekid skupštinskog zasedanja.
Predsednik kosovske Skupštine Gljauk Konjufca kritikovao je poslanike Srpske liste, između ostalog, i navodeći da zloupotrebljavaju mandate.
“Sram vas bilo“, rekao je Konjufca poslanicima Srpske liste.
“Obraćam se poslanicima Srpske liste koji dolaze i provociraju na ovaj način. Netolerantno je u Skupštini ovo ponašanje, jednom u šest meseci da se dođe i da se ovako zloupotrebljava novac poreskih obveznika. S druge strane, borite se protiv Kosova svakim sredstvom koje imate. Idite, stojite mirno šefu kriminalcu Radoičiću. Imate hrabrosti da dođete u Skupštinu Kosova. Sram vas bilo, prekida se ova sednica i tražim da se oslobodi ova sala“, poručio je Konjufca.
Nakon izrečenog je prekinuo sednicu i naložio napuštanje sale.
Tome je prethodilo komešanje u skupštinskoj sali kada su pojedini poslanici Pokreta Samoopredeljenje, kosovskog premijera Aljbina Kurtija, pokušali fizički da spreče predstavnike Srpske liste da zauzmu svoja mesta. Sednica je potom nastavljena, a poslanici Srpske liste iskoristili su pauzu za potpisivanje, tako da se njihov mandat nastavlja.
Inače, poslanici Srpske liste koji bojkotuju rad kosovskog parlamenta, na sednice dolaze pred istek šestomesečnog perioda, da ne bi izgubili mandate – jer jedno prisustvo zasedanjima u polugodišnjem periodu predstavlja zakonski minimum. Iako su se i do sada pojavljivali u tim pravilnim šestomesečnim ciklusima, Konjufca nikada do sada nije reagovao na sličan način, koji inače predstavlja kršenje kosovskog Ustava i uskraćivanje demokratskog prava srpskim poslanicima da prisustvuju sednici.
Zbog toga su izbacivanje srpskih poslanika iz kosovske skupštine osudili srpski zvaničnici, a šef srpske diplomatije, Marko Đurić naveo je da „ovakvi postupci potkopavaju principe demokratskog upravljanja i vladavine prava, izazivajući ozbiljnu zabrinutost zbog tretmana srpskog naroda i drugih nealbanskih grupa na Kosovu“.
Kako je naveo, „ovaj incident šalje veoma zabrinjavajuću poruku uoči izbora 9. februara, dovodeći u sumnju posvećenost poštenim i inkluzivnim političkim procesima“.
Stojanović: Cirkuska predstava Kurtija i SL
Branimir Stojanović, nekadašnji samostalni kandidat za gradonačelnika Gračanice i potpredsednik SNP-a, međutim, smatra da to što se desilo u skupštini Kosova predstavlja cirkusku predizbornu predstavu Kurtija i Srpske liste.
„Kurti i njegovi poslanici glume strogoću prema Srpskoj listi, a poslanici Srpske liste žrtve i mučenike. Sve u cilju da se srpski poslanici operu od sramote što su ćutali sve ovo vreme dok je narod hapšen i maltretiran na svakom koraku“, kaže Stojanović za Danas.
Na pitanje kako su Srbi sa Kosova reagovali na izbacivanje poslanika Srpske liste iz kosovske skupštine on kaže da se „narod juče smejao i nije im bilo žao što su gospoda zavaljena u privilegije doživela neprijatnost“.
Jakšić: Nastavak antisrpske politike Samoopredeljenja
Marko Jakšić, pravnik i aktivista, pojašnjava da se Srpska lista nije juče vratila u parlament, već su njihovi poslanici u skladu sa svojom političkom strategijom otišli da se prijave da ne bi izgubili mandate. Da li je to ispravna, ili ne taktika, kako kaže, može se debatovati, ali iskustvo učešća Srba u radu kosovskog parlamenta od 2002. godine i koalicije Povratak kaže da su srpski poslanici tamo samo obični dekor.
„Ponašanje predsednika skupštine i poslanika Samoopredeljenja je više nego problematično i predstavlja nastavak njihove antisrpske politike. Ako se oni tako odnose prema legitimnim političkim predstavnicima Srba koji su u prošlost svojim delovanjem više doprineli izgradnji Kosova nego interesima svoje zajednice, šta mogu očekivati ostali Srbi koji žive na Kosmetu“, navodi Jakšić.
Prema njegovim rečima ćutanje mđunarodne zajednice i na to, kao i na nacionalistički pir u Gračanici tokom proslave Dana albanske zastave, ali i svim prethodnim situacijama samo će osnažiti agresivni etnocentriskičku i nacionalističku politiku Aljbina Kurtija i njegovih saradnika koja će donositi još više problema.
Biševac: Dokaz koliko je Srpska lista nemoćna
Milija Biševac, predsednik Srskog narodnog pokreta, smatra da to što se dogodilo u kosovskoj skupštini, kada su poslanici Samoopredeljenja isterali poslanike Srpske liste, predstavlja pokazatelj koliko je situacija na Kosovu zategnuta između etničkih zajednica, što se prenosi na običan narod.
Biševac smatra da je to što se desilo za svaku osudu, uz ogradu, kako kaže, ukoliko to nije još jedan dogovoreni „performans“.
„Svakako to pokazuje koliko je Srpska lista nemoćna u svom delovanju. Očito je da nemaju snage da se izbore za svoje pozicije, a ne da se bore za Srpski narod koji se u ovom trenutku nalazi u najgoroj poziciji. Osnovno pitanje je šta su oni hteli juče u pralamentu, mislim na Srpsku listu? Koji im je bio cilj, šta su hteli da kažu? Gde su bili prethodne dve godine dok naš narod trpi najveću torturu od prištinskih vlasti“, pita se sagovornik Danasa.
Arsenijević: Ne dopadaju im se imena koja nosimo
Objavom na profilu društvene mreže Fejsbuk oglasio se i lider Srpske demokratije Aleksandar Arsenijević.
“O nesposobnim poslanicima Srpske liste ne treba trošiti puno reči, niti se radi o tome kako su oni ta mesta dobili i koliko ih ne zaslužuju, ali ovo što je Konjufca uradio u suštini sumira svu politiku Samoopredeljenja prema kosovskim Srbima – ako ne izađemo sami, fizički će nas izguravati iz institucija jer im se ne dopadaju imena koja nosimo”, poručio je Arsenijević.
Gogić: Nastavlja se ukidanje Srbije na Kosovu
Politikolog Ognjen Gogić smatra da se ponašanje poslanika Samoopredeljenja najjednostavnije može objasniti predizbornom kampanjom. Oni svojim biračima, kako kaže, šalju poruku da nastavljaju s ukidanjem prisustva Srbije na Kosovu, pri čemu se Srpska lista predstavlja kao produžena ruka Beograda.
„Tu se prepoznaje namera da se maksimalno iskoristi momentum posle eksplozija na kanalu Ibar-Lepenac što je predstavljeno kao teroristički napad Srbije na kritičnu infrastrukturu Kosova. Samoopredeljenje želi da usmeri odijum albanske javnosti na Srpsku listu kao aktera koji, kako navode, podržava teroriste i prikažu sebe kao „spasioce“ koji im to neće dozvoliti. Pravno posmatrano, Samoopredeljenje je time udarilo i na ustavni poredak Kosova i na ustavom zagarantovana prava Srba na Kosovu i njihovih predstavnika“, ističe Gogić.
Prema njegovim rečima, to dovodi i do daljeg produbljivanja etničke distance između Srba i Albanaca na Kosovu. Bez obzira na to taj koontradiktorni i nekonzistentan odnos koji Srpska lista ima prema institucijama Kosova, Samoopredeljenje nema pravo da uzurpira parlament.
Iako Srpska lista bojkotuje rad Skupštine od 2022. godine i pojavljuje se u Skupštini samo kako bi održala svoje mandate, opstrukcija protiv njih na jučerašnjoj sednici predstavlja kršenje ustavnog mandata poslanika Skupštine, smatra Fatmir Šeholi, politički analitičar i direktor Instituta za afirmaciju međuetničkih odnosa na Kosovu.
Šeholi: Konjufca prekršio Ustav Kosova
„Poslanici Liste Srpska već tri godine to čine svakih šest meseci. Znači nije prvi put da su se pojavili nakon šest meseci. Gledajući sa pozicije ustavnog prava, poslanici imaju pravo da se tako ponašaju, da se svakih šest meseci pojavljuju. Ali poslanici nisu izabrani da ne učestvuju na sednicama, nego da se izbore za što bolje uslove za bolji život građana“, kaže Šeholi.
Prema njegovim rečima predsednik Skupštine Kosova mogao je isto tako da reaguje i pre šest meseci kada su isto postupili srpski poslanici, ali ovog puta je to uradio jer su izbori 9. februara i želeo je da malo dobije neki politički poen. Inače, taj njegov postupak nema nikakvu zakonsku i ustavnu moć, jer srpski poslanici su se potpisali i mogu da dođu, ili ne dođu u skupštinu Kosova kada god žele.
Sličan stav izneo je i Kosovski demokratski institut (KDI) koji je osudio incident u kosovskoj skupštini, kada poslanicima Srpske liste nije bilo dozvoljeno da prisustvuju sednici. Uputili su kritike, kako na račun poslanika Srpske liste zbog bojkota skupštine, tako i na ponašanje poslanika i predsednika kosovske skupštine, Gljauka Konjufce, ocenivši da je Konjufčin postupak nezakonit.
Navode da su poslanici parlamentarne grupe Srpska lista nezakonito sprečeni od strane predsednika Skupštine i članova parlamentarne većine da učestvuju u radu Skupštine.
KDI je kritikovao i Srpsku listu zbog neučešća u radu Skupštine, navodeći da njihovim neučešćem „minimizuju prostor za komunikaciju između nevećinskih zajednica i vlade“. KDI je opomenuo poslanike da bojkot rada Skupštine ne predstavlja samo teret njihove savesti, već je to i političko sredstvo kojim se slabi efikasnost Skupštine, dok je cilj rada Skupštine da predstavlja interese građana.
Poslanici Srpske liste u Skupštini Kosova su: Milan Kostić, Zoran Maksimović, Olivera Zdravković, Milan Joksimović, Ksenija Božović, Radoš Mihajlović, Nenad Radenković, Svetislav Jokić, Biljana Maksić i Cvetko Veljković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.