Crta o prvom delu kampanje: Ponovo izbrisana granica između države i partije 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Prvi deo kampanje za lokalne izbore u Beogradu obeležilo je već ustaljeno brisanje granice između države i vladajuće partije, kao i podele između dojučerašnjih saveznika iz proevropskog opozicionog bloka oko pitanja bojkota, konstatovano je u danas objavljenom Prvom preseku dugoročnog posmatranja izbora Posmatračke misije Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (Crte).

U preliminarnom izveštaju se naglašava da izbore raspisane za 2. jun nije moguće posmatrati izolovano od činjenice da su usledili nakon teškog kompromitovanja decembarskog izjašnjavanja birača nelegalnim i nelegitimnim izbornim inženjeringom, odnosno masovnim migracijama glasača i manipulacijama biračkim spiskom.

Ovi izbori su, dakle, produžetak izbornog procesa iz decembra 2023. i u njih se ušlo bez primene prioritetne preporuke ODIHR o neophodnosti nezavisne revizije biračkog spiska, konstatovano je u izveštaju.

Dodaje se i da je period posle decembarskih izbora ispunjen novim sumnjama u stanje evidencije birača, izazvanim pre svega kontradiktornim informacijama koje je iznosilo Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

Postoji osnovana skepsa i u odnosu na proces kandidovanja.

Do 11. maja proglašeno je osam izbornih lista, a od 43 hiljade izjava podrške za kandidature, koliko je ukupno prikupljeno, čak tri četvrtine su overene u opštinskim upravama, umesto kod javnih beležnika.

Kako je naglašeno, ta činjenica zabrinjava pošto su slučajevi falsifikovanja potpisa na ranijim izborima uglavnom bili povezani sa opštinskim službama.

Dodatnu sumnju produbljuje i činjenica da je za neke proglašene liste, koje su svoje potpise overavale isključivo u opštinama, javnost saznala tek po predaji njihovih kandidatura.

Iako se biraju lokalni odbornici, teme od značaja za lokalnu zajednicu u kampanji su potisnute takozvanim sudbinskim nacionalnim pitanjima koja potencira vladajuća većina, manipulišući istovremeno državnim obeležjima, resursima i funkcijama, navela je Crta.

Posmatrači Crte zabeležili su i pojačane pritiske na zaposlene u javnom sektoru, koji u toku radnog vremena iz drugih gradova dolaze u Beograd i učestvuju u aktivnostima vladajuće stranke.

Nastavlja se i trend krajnje neravnopravne zastupljenosti političkih aktera u medijima – 91 odsto vremena u centralnim vestima televizija sa nacionalnim dometom zauzimaju predstavnici partije na vlasti, a u retkim pojavljivanjima i pominjanjima opozicija je uglavnom prikazana u negativnom kontekstu.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i dalje je centralna figura u medijima i u kampanji Srpske napredne stranke (SNS).

U vezi s dijalogom o izbornim uslovima koji se vodi pod okriljem Narodne skupštine, nejasno je da li će se rešenja koja iznedri odnositi i na izbore 2. juna ili su započeti razgovori zalog za dalju budućnost, a možda i samo dimna zavesa koja prikriva činjenicu da nadležne institucije nisu učinile ništa na utvrđivanju odgovornosti za kršenja zakona u prethodnom izbornom procesu, saopštila je Crta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari