Na ulicama severa Kosova masovno kosovski specijalci, koji katkad “greškom” upadnu u spavaću sobu sa dugim cevima. Hapšenja, istrage, traženje oružja, duge cevi oko domova učenika, optužbe da je Beograd odgovaran za nedavnu eksploziju kojom je oštećen kanal Ibar-Lepenac. U situaciji nalik ratnom stanju, kako ju je opisao jedan od naših sagovornika, protiče predizborna kampanja za parlamentarne izbore na Kosovu.
Izbori su zakazani za 9. februar. Oni koji su hteli da nastupe u koalicijama liste su već predali. Oni ostali rok imaju do 10. decembra.
Među tim “ostalima” su i stranke srpske zajednice – Srpska lista, jedina podržana od strane režima Aleksandra Vučića, Partija kosovskih Srba, koja podržava režim u Beogradu, Srpska demokratija i Srpski narodni pokret. Svi najavljuju samostalni nastup, mada se u medijima može čuti da je moguće ipak barem kakvo udruživanje srpskih opcija.
I dok predsednik Srpske liste Zlatan Elek na pozive našeg novinara nije odgovorio, njegovi konkurenti – Aleksandar Arsenijević iz Srpske demokratije i Miliaj Biševac iz Srpskog naropdnog pokreta, kažu da je ovo dosad najveća kriza, da Srbi trpe represije Prištine, te da im izbori trenutno nisu u fokusu, koliko je saniranje štete koju su njihovi sunarodnici pretrpeli.
Aleksandar Arsenijević, predsednik stranke Srpska demokratija danima je na ulicama severnog dela KiM, obilazeći građane koji su pogođeni represijom Kosovske policije.
Ovo je najveća kriza do sada i naravno da se ona može produbiti, kaže on za Danas. “Kao što vidimo konstantno čujemo da je neko hapšen, puštan, hapšen, preteresan, pa je pitanje koliko to može da traje”, navodi on.
Arsenijević povećano prisustvo kosovskih policajaca na severu Kosova i Metohija prepoznaje kao “predizborni folklor Samoopredeljenja”, stranke čiji je lider kosovski premijer Aljbin Kurti.
“Sudeći po predizbornom fokloru sa policajcima na ulicama verovatno je da će se to produžiti do izbora je, i pitanje je onda da li ćemo doći u situaciju da na se na glasanje ide kroz špalire specijalca”, kaže on. Navodi da će to sigurno uticati na odziv građana.
“Do desetog predajemo listu kandidata, trenutno se bavimo saniranjem krize kod našeg stanovništva, to nam je prioprite. Izboprima se bavimo sporedno, trenutno nam nisu toliko u fokusu koliko saniranje štete koja je nastala nakon pritisaka koji se dešavaju na građane”, odgovara Arsenijević.
Kolašinac, kako se nazivaju stanovnici Zubinog Potoka, Milija Biševac, kopredsednik Srpskog narodnog pokreta, navodi za Danas da je nedavna eksplozija produbila krizu koja traje dve godine među srpskim stanovništvom. Kanal Ibar-Lepenac nalazi se upravo u Zubinom Potoku, gde se i dešava najviše upada specijalaca u kuće tamošnjeg stanovništva koji traže oružje i osumnjičene za eksploziju.
“Neočekivano se desio taj incident koji mi svakako osuđujemo, ali to znatzno može uticati izborne porocese, ali i na volju građan ovde. Ovo jeste još jedan izgovor da se pošalju specijane jedinice kojih ima na svakom koraku. Dešavaju se upadi u srpsek kuće što kod Srba dodatno diže tenzije”, navodi on.
Što se tiče ovakvih akcija Prištine one su, smatra, očekivane, s obzirom da je fokus njegove kampanje “ukroćavanje neukroćenog” severa Kosova.
“Mi kao narod smatramo da to nije klontrola nego viod represije kako bi se narod iselio odavde. Čuli smo do rpedsednika Vučića da postoje šanse da se Srpska lista proglasi terorističkom, takvi potezi mogu dodatno destabilitzovati situaciju. To su priče koje smo nekoliko puta dosad čuli.Sasvim su očekivani buduće akcije kako bi se sever Kosova držao u fokusu Kurtijeve kampanje u kojoj je on veliki osvajač, koji je osvojio celo Kosovo”, navodi.
U medijima su se pojavili informacije da će stranka čiji su predsednici Biševac i Branimir Stojanović na februarskim izborima nastupiti na listi sa Momčilom Trajkovićem, predsednikom Srpskom narodnog foruma i ljudima bliskim Žarku Ristiću, koji je samostalni narodni poslanik u Skupštini Srbije.
Biševac potrvđuje da je takvih razgovora bilo, ali ne i dogovora, te da Srpski narodni pokret ne odustaje od ideje da na izborima nastupe pod svojim imenom, kao “autentična stranka Srba sa Kosova i Metohije”.
“Želi smo da ponovi autentičnu priču kosovskometohijskih srba i ne želimo da budemo niočiji osim sami svoji. Svako ko se odluči da pomogne u ovoj borbi je dobrodošao, obavili smo razgovore i sa drugim političkim akterima ali nastupićemo slobodno. Ničiju podršku ne odbijamo. Mi imamo svoje kandidate, do predaje liste ostalo je nekoliko dana, nije na odmet da se još neko pridruži našoj političkoj partiji jer sebe smatramo jednoj od ozbiljnih partija koja deluje na Kosovu”, kaže on.
Da 9. februara za Srbe Kosovce izgleda izuzetno daleko, jer do tada, vladajuća partija može još više da “pritisne” ceo Sever, a sve u cilju predizborne kampanje, kaže za Danas Zoran Savić iz NVO aktiv.
Savić smatra da “Samoopredeljenje” sever Kosova u kampanji koristi jer “svojim potencijačnim biračima ništa drugo nemaju ništa drugo ni da ponude”.
Savić trenutnu situaciju na severu KiM opisuje kao “disciplinovanje”, te dodaje da sve nalikuje ratnom stanju.
“Vlasti predvođene Aljbinom Kurtijem i Samoopredeljenjem, očekivano i ovu krizu koriste kao deo kampanje za „disciplinovanje severa,“ čiji su glavni akteri kosovski Srbi. Na terenu, situacija nalikuje ratnom stanju – specijalne jedinice patroliraju naoružane dugim cevima, prisutne su na svakih pedesetak metara, dok konkretne mere poput vanrednog stanja ili policijskog časa nisu proglašene. Ovako preterano prisustvo, često uz prekomernu upotrebu sile, dodatno povećava tenzije i produbljuje nepoverenje, kako prema policiji, tako i prema vladi u Prištini, institucije čiji pristup građani na severu karakterišu kao „neprijateljski“”, prenosi Savić.
Napominje da postupanje Kosovske policije u poslednjim danima dodatno produbljuje percepciju da su ovi potezi usmereni ka targetiranju srpske zajednice.
“Na primer, u Bošnjačkoj mahali u Mitrovici gde inače živim, svedočio sam da su specijalci faktički preuzeli i ulogu saobraćajne policije, zaustavljajući i pretresajući vozila, mahom sa srpskim tablicama bez osnova ili naloga. Takođe, u selu Varage, gde se eksplozija dogodila, zabeleženi su neosnovani upadi u kuće, uz privodjenje pogrešnih osoba bez snošenja ikakve odgovornosti, dok su te osobe izuzetno istraumatizovane. Postoje i svedočenja građana o prekomernoj upotrebi sile u multietničkom naselju Mikronaselje, gde je građanin iz romske zajednice javno svedočio da je bio vezan i tučen od strane policije skoro sat vremena, te da je i njegova supruga bila izložena seksističkim komentarima, a sve to u prisustvu njihove dece”, opisuje naš sagovornik.
Savić kaže da vladajuća garnitura u Prištini i njihove pristalice istovremeno dodatno pojačavaju napetost retorikom u kojoj se izmeđui redova može protumačiti kao da su “osvojili sever” i narativno koji etiketira kao celu srpsku zajedni kao “terorističku”.
“Ovakva stigmatizacija nije samo pogrešna već i izuzetno opasna, jer doprinosi polarizaciji i podstiče još dublju društvenu podelu. Ovakav, trenutni pristup vlasti može rezultirati samo produženjem nestabilnosti, dok istovremeno pruža materijal za dalju instrumentalizaciju krize u korist vladajuće stranke”, ukazuje.
Savić smatra da je situacija na severu Kosova dostigla nivo potpne katastrofe, u kojoj su građani preplašeni i dezorijentisani, jer ne znaju kako da se ponašaju u okolnostima koje liče na ratno stanje.
“Najstrašnije je što nema više ko da ih štiti, ni Beograd ni Priština ni međunarodna zajednica, koja bi trebalo da igra ključnu ulogu u smirivanju tenzija, a ostaje zapanjujuće pasivna i bez konkretne reakcije, što dodatno povećava osećaj nesigurnosti i opravdanog straha među ljudima”, kaže Savić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.