Šef kosovske diplomatije Hašim Tači neće na današnjem zasedanju parlamenta u Prištini biti izabran za predsednika Kosova, već će glasanje biti organizovano na posebnoj sednici, izjavio je juče predsednik Skupštine Kosova Kadri Veseli. Kako prenose kosovski mediji, Veseli je kazao da će današnja sednica biti posvećena pitanju vizne liberalizacije, dok će predsednik biti biran na posebnom zasedanju, „što jedan predsednik i zaslužuje“.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Protivkandidat Tačiju je njegov stranački kolega Rafet Rama. Podsetimo, diplomatski izvori Danasa iz Prištine istakli su nedavno da postoji mogućnost da se za naslednika Atifete Jahjage na predsedničkoj funkciji glasa i narednog meseca, odnosno da je krajnji rok za izbor 5. mart. Predsednik Kosova se bira dvotrećinskom većinom ukupnog broja poslanika Skupštine Kosova u prva dva glasanja, dok je u trećem pokušaju dovoljno da dobije više od polovine glasova. Ako ni posle treće runde ne bude izabran predsednik, ide se na vanredne parlamentarne izbore. Skupština Kosova ima 120 poslanika, a po Ustavu je potrebno da prilikom glasanja u sali budu najmanje dve trećine poslanika, odnosno njih 80.
Kosovska opozicija koja traži poništavanje sporazuma o formiranju ZSO i protivi se demarkaciji granične linije sa Crnom Gorom poručila je sa protesta organizovanih prekjuče u Prištini da aktuelna vlada koju predvodi Isa Mustafa ima rok da podnese ostavku do 27. februara, ili će biti organizovane nove demonstracije.
Johana Dajmel, nemačka ekspertkinja za Zapadni Balkan, komentariše za Danas da „politički haos“ na Kosovu koji traje od kako opozicija bojkotuje rad parlamenta i unosi suzavac na sednice „izaziva zabrinutost“.
– Ipak, protesti koji su prekjuče organizovani predstavljali su mešavinu onih koji su slavili nezavisnost i onih koji su ozbiljno nezadovoljni političkom klasom i razvojem situacije na Kosovu. LJudima je dosta vladajuće elite, političke korupcije i očajne ekonomske situacije koja se održava na njihov svakodnevni život. Mi svi znamo da je aktuelna vlada došla na vlast pod diskutabilnim okolnostima. Povrh svega, tu je Briselski sporazum koji izaziva strahovanja da će uticaj Beograda na politička zbivanja na Kosovu biti osnažen. Stoga, ovo je „koktel“ nezadovoljstva i prevremeni izbori mogu da dođu kao posledica, budući da je dalji metež poslednje što svi žele da se dogodi u regionu u kojem trenutno vladaju tenzije“, zaključuje naša sagovornica.
Optimizam Mustafe i Tačija
Mustafa i Tači poručili su da će uprkos zahtevima opozicije aktuelna kosovska vlada opstati do 2018. godine. Oni su istakli da niko nema pravo da ruši vladu na ulicama i trgovima, a predstavnike opozicionih stranaka pozvali da se vrate u parlament. Tači takođe tvrdi da je opozicija falsifikovala potpise građana u peticiji protiv ZSO i sporazuma o razgraničenju sa Crnom Gorom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.