Srbija će kupiti napredne sisteme artiljerije i bespilotne letelice od izraelske kompanije Elbit Sistems u velikom poslu vrednom 335 miliona dolara, piše izraelski Haaretz, prenosi N1 Beograd.
Srbija je na vrhuncu trke u naoružanju sa svojim balkanskim susedom Hrvatskom – koja pripada i NATO-u i Evropskoj uniji – a predsednik Srbije Aleksandar Vučić pohvalio se da su novi sistemi čak i bolji od sistema američke proizvodnje koje je Hrvatska kupila, piše Haaretz.
Nove akvizicije će omogućiti Srbiji da odgovori na svaki izazov, dodao je Vučić, uključujući i one „koji misle da su u prednosti u odnosu na nas“.
U izjavi za štampu krajem novembra, Elbit je najavio dogovor sa neimenovanom „evropskom zemljom“.
Ali Vučić je sutradan otkrio koja je to država bila u obraćanju naciji.
Kupovina je usledila usred otopljavanja izraelsko-srpskih veza koje su uključivale i međusobnu prodaju oružja.
U saopštenju Elbita se navodi da je dobio ugovor od 335 miliona dolara da obezbedi artiljerijske rakete i lansere PULS, kao i dronove Hermes 900, sa isporukom u naredne tri i po godine.
PULS je višecevni raketni bacač koji je razvio Izrael Militari Industris, podružnica Elbit. Može da lansira mnogo različitih vrsta raketa, uključujući Grads i LAR, i ima domet do 300 kilometara. Hermes 900 je napredni dron za nadgledanje/napad koji može da nosi teške terete tokom dužeg vremenskog perioda. U prošlosti je prodavan u Indiju, Tajland, Azerbejdžan i druge zemlje.
Iako Elbit nije otkrio ime zemlje kupca, Vučićev govor sledećeg dana dao je dosta nagoveštaja, piše izraelski medij.
Mediji i u Srbiji i u Hrvatskoj pomno su pratile trku u naoružanju, i stoga su naširoko izveštavali o Elbitskom sporazumu.
„Želeo bih da vas obavestim da smo posle upornih pregovora potpisali ugovor o kupovini najmoćnijih artiljerijskih sistema na svetu. Takođe smo kupili neke od najsofisticiranijih dronova na svetu“, prenosi Haaretz.
Nastavio je:„Ovo je najsofisticiranije oružje na svetu, sa direktnom komunikacijom iz komandnog centra preko dronova do raketa, koje odmah lansiraju i uništavaju sve. Nesumnjivo je moćnije od HIMARS-a. Sada razumete šta kupujemo .“
HIMARS je napredni američki artiljerijski sistem koji je prodat mnogim drugim zemljama, uključujući Ukrajinu, koja ga koristi za borbu protiv ruskih snaga. Sistem je nedavno prodat i Hrvatskoj.
O Vučićevim rečima opširno je preneo vodeći srpski vazduhoplovni časopis Tango Siks, kao i drugi balkanski mediji. Za razliku od Hrvatske, Srbija ne pripada ni NATO ni EU.
Elbit i Ministarstvo odbrane odbili su da odgovore na Haaretz-ova pitanja o tome da li je Srbija dala bilo kakve garancije kao deo sporazuma, ili da li sporazum uključuje bilo kakva ograničenja upotrebe koja bi obezbedila da Srbija ne koristi izraelsko oružje protiv članice NATO-a.
„Generalno, Elbit Sistems prodaje odbrambena rešenja u inostranstvu u skladu sa specifičnim dozvolama koje izdaje Ministarstvo odbrane za svaki proizvod i sposobnost. Drugim rečima, ne prodaju se svaki proizvod ili poznata sposobnost u inostranstvu. Elbit Sistems ne pruža konkretne informacije o sadržaju bilo kog konkretnog posla sa kupcem, ali naglašavamo da kompanija vodi računa da postupa u skladu sa svojim dozvola“, saopštila je kompanija.
Skočila prodaja oružja iz Srbije Izraelu
Tokom prošle godine, Izrael i Srbija su razvili bliže veze. Predsednik Isak Hercog posetio je Beograd pre nekoliko meseci, a Haaretz je ranije objavio da je od početka rata u Pojasu Gaze i Libanu broj isporuka oružja iz Srbije u Izrael skočio za hiljade odsto.
Haaretz je prošle nedelje izvestio da je srpska služba unutrašnje bezbednosti hakovala telefone srpskih novinara i društvenih aktivista, koristeći alat kupljen od izraelske kompanije Cellebrite.
Nije slučajno što je Vučić rekao da su sistemi koje je Srbija upravo kupila superiorniji od sistema njenih rivala. Nedugo pre toga, Vašington je odobrio prodaju HIMARS-a Hrvatskoj.
Vučić je u govoru pomenuo i ogroman posao sa Francuskom, vredan oko milijardu evra, o nabavci helikoptera i 12 novih borbenih aviona Rafal.
Vučić je tada uputio upozorenje Hrvatskoj – a indirektno i EU i NATO, koji su odbili da uvedu Srbiju u svoje redove.
„Ova akvizicija će nam omogućiti da odgovorimo na svaki izazov i svima onima koji su mislili da su stekli prednost nad nama“, rekao je on.
Njegove izjave, zajedno sa dogovorom sa Elbitom, izazvale su zabrinutost u Hrvatskoj, koja je, pored novih artiljerijskih sistema, nedavno kupila 12 polovnih borbenih aviona Rafala.
Izuzetno je mala šansa da se ove dve zemlje, koje su međusobno vodile krvavi rat pre otprilike 30 godina, ponovo nađu u vojnom sukobu, piše izraelski medij.
Ipak, hrvatski analitičari ističu da je u poslednje vreme među njima vladala velika napetost.
Politički izvor u Zagrebu, glavnom gradu Hrvatske, rekao je da se pita zašto Izrael naoružava Srbiju, a ne pokušava da promoviše odbrambene veze sa njegovom zemljom.
Jedno od mogućih objašnjenja je da je Hrvatska radije kupovala američko i evropsko oružje. Pre nekoliko godina, izraelska avio industrija pokušala je da proda korišćene borbene avione F-16 hrvatskim vazduhoplovnim snagama, ali tu prodaju nisu odobrile SAD, koje proizvode letelicu.
Izrael je do tada imao široke odbrambene veze sa Hrvatskom. To je uključivalo poslove vredne stotine miliona dolara sa Elbitom i IAI-om za nadogradnju starih sovjetskih tenkova i aviona, kao i hrvatsku kupovinu Rafalovih protivtenkovskih raketa Spajk.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.