Jadranka Joksimović: EU ostaje statusno neutralna 1Foto: EPA/ OLIVER HOSLET

Jasno je da Španija, Rumunija i Kipar čvrsto stoje na principu nepriznanja kosovske nezavisnosti i to je za nas važan korpus nepriznavača u EU koji omogućuje da EU ostane statusno neutralna.

Oni smatraju da bi se time pravili opasni presedani, kojih se većina država pribojava u odnosu na moguće implikacije na njihove i druge zemlje u Evropi, kaže za Danas ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, komentarišući izjavu šefa srpske diplomatije Ivice Dačića da su tri navedene države „blizu odluke“ da ne prisustvuju glavnoj diskusiji na samitu EU-Zapadni Balkan, koji se održava u Sofiji 17. maja jer ne žele da budu za istim stolom sa predstavnikom Prištine.

Diplomatski izvori Danasa nezvanično ocenjuju da je „važna pozicija“ Španije, Rumunije i Kipra o nepriznavanju Kosova imajući u vidu činjenicu da se u proteklih nekoliko sedmica „kosovski čvor dodatno zamrsio“. Prema mišljenju naših sagovornika, „ne treba očekivati brz rasplet“ u vezi sa Kosovom, iako Zapad insistira na brzom pronalaženju rešenja.

„Kako stvari trenutno stoje, teško je, maltene, nemoguće, očekivati da će Beograd pristati da Kosovo dobije status posmatrača u UN, a čak ako bi i pristao na to, Rusija bi se protivila. Rusi žele da bude pronađeno jedinstveno rešenje za sva krizna područja. Najavljeno je da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić izvestiti ovog proleća javnost o mogućem rešenju kosovskog pitanja, ali verovatno je da se neće obelodaniti neka konkretna sugestija, odnosno izvesnije je da u naredne dve-tri godine bude definisano konačno rešenje. U međuvremenu, moguće je da će Srbija jačati svoje prisustvo na severu Kosova“, smatraju pojedini sagovornici Danasa.

Ministar Dačić je juče za TV Pink izjavio da „nema govora o tome“ da Srbija prizna nezavisnost Kosova i dozvoli da Priština „dobije stolicu“ u UN. On je istakao da za Kosovo mora da se pronađe kompromisno rešenje „koje će da ukloni uzroke konflikta“.

Dačić kaže da će Beograd čekati 20. april da vidi da li će Priština ispuniti svoje obaveze o formiranju ZSO, „a ako ne ispune svoju dužnost, Srbija mora da odluči šta dalje“.

Ministarka za evropske integracije izjavila je juče za RTS da su „procesi evropskih integracija Srbije i dijaloga Beograda i Prištine odvojeni i dodala da je dijalog uporedan proces koji bi trebalo da bude podstičući, a ne uslovljen“, preneo je FoNet.

– Ono što je naš interes u evrointegracijama jesu reforme, razvoj, korišćenje pretpristupnih fondova… sve ono što naši građani očekuju, nova radna mesta, nove investicije… Pitanje Kosova jeste na neki vezano sa procesom evropskih integracija, ali to je odvojen proces, koji je istovremeno i uporedan ili paralelan sa evrointegracijama… Ako od toga bude zavisio, samo od toga, evropski put Srbije, mislim da će to biti pogrešna odluka EU, konstatovala je ministarka Joksimović.

Igor Novaković, saradnik Saveta za inkluzivno upravljanje, ocenjuje za Danas da je formalno tačno da su „dijalog s Prištinom i evrointegracije odvojeni procesi“ pošto se Poglavlje 35 tiče implementacije postignutih sporazuma, a sam dijalog se odvija van procesa EU integracija, „međutim, utisak je da neformalne veze postoje, a taj utisak je stvoren pre svega dinamikom kako su sami pregovori otvoreni“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari