Susret Aleksandra Vučića i Vladimira Putina, 25. novembra, u Moskvi, obeležiće ista atmosfera, bez obzira na novonastale okolnosti u vezi sa kritičkim odnosom Sjedinjenih Američkih Država prema vladavini srpskog predsednika, ocenjuje za Danas Boško Jakšić, spoljno politički analitičar.
Na današnjem sastanku predsednika Srbije i ambasadora Rusije u Srbiji, prema saopštenju sa Andrićevog venca, Vučić je istakao koliko je važna njegova predstojeća poseta Moskvi, imajući u vidu ugled i uticaj Ruske Federacije i predsednika Putina na svetskoj političkoj sceni, kao i u svetskim ekonomskim tokovima.
Ambasador Rusije Bocan-Harčenko rekao je, piše u saopštenju, da je uveren da će i ova poseta biti uspešna, kao i sve prethodne, s obzirom na prijateljske odnose i dobru saradnju dveju zemalja.
Ocenjeno je da se predstojećom posetom nastavlja izuzetan politički dijalog Srbije i Rusije, koji je iz godine u godinu sve intenzivniji i da ona“ predstavlja izraz obostrane želje za svestrani napredak saradnje između dve zemlje“.
Vučić je ocenio da ruski predsednik „razume položaj Srbije i ponovio zahvalnost za podršku po pitanju Kosova i Metohije, odnosno teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije“.
– Rezultat susreta dva predsednika biće predstavljen kroz izrazit stepen srdačnosti Vučića prema Putinu, pred TV kamerama, kao i kroz ponavljanje svih onih fraza da je Rusija uvek tu da brani interese Srbije, pre svega, prema Kosovu, i tome slično… U suštini, mislim da se ništa neće promeniti u odnosu na dosadašnje susrete, a to je da Putin nema poverenja u Vučića – kaže Boško Jakšić.
Kako dodaje, Vučić je sam kriv jer je sebe doveo u situaciju da ne uživa poverenje ni na Zapadu ni na Istoku.
– Klackalica tog nepoverenja je ono što odslikava njegove odnose u kontinuiteta. U okvirima tog nepoverenja to određuje i određene korake. Rusija neće da se preterano zaleće oko Srbije, u krajnjoj liniji Srbija baš i nije preveliki strateški interes Moskve. Ali, naravno ne želi da izgubi uporište koje ima samo zahvaljujući kosovskoj krizi. Vučić će ovo iskoristiti kroz izjave, imam ja svog brata i prijatelja Putina uz sebe, opozicija može da grize nokte dok gleda kako imam ponovo susrete sa svetkim liderima, ali u suštini, ostaće jedan „status kvo“ – smatra naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, ono što će zadovoljiti Putina je činjenica da Rusija ima snažan uticaj na jednu zemlju koja je kandidat za članstvo u EU.
– Moskva će biti zadovoljna jer to može da sačuva. Eventualno će nagraditi Vučića nekom povoljnom cenom gasa. Čitava poseta neće imati poseban značaj, s obzirom na sve turbulencije u regionu – zaključuje naš sagovornik.
Podsetimo, Srbiji nije stigao poziv za učešće na Samitu za demokratije čiji je domaćin američki predsednik.
Istovremeno, Grupa američkih kongresmena zatražila je od predsednika SAD Džozefa Bajdena da razmotri uvođenje sankcija onima koji destabilizuju Zapadni Balkan i optužili predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je produbio korupciju i da vrši pritisak na medije.
Kongresmeni su pozvali Bajdena da razmotri da, gde je to moguće, iskoristi izvršni nalog 14033, a koji se odnosi na blokiranje imovine i zabranu ulaska u SAD osobama koje doprinose destabilizaciji situacije na Zapadnom Balkanu, u cilju dostizanja transparentnije i odgovornije vlade u Srbiji koja poštuje demokratiju, ljudska prava i vladavina prava.
„Kao što ste izjavili na kraju Vaše posete Beogradu 2016, ‘nacije su jače kada se čuje glas mnogih’. Nažalost, sloboda medija u Srbiji dostigla je novu najnižu tačku. Kako primećuju Reporteri bez granica: ‘Srbija je zemlja u kojoj su novinari izloženi gotovo svakodnevnim napadima koji sve više dolaze od vladajuće elite i provladinih medija.’ Takođe je jasno da provladini mediji napreduju i da su u obostrano korisnom odnosu sa vladom“, navodi se u dokumentu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.