Unmik još nije dobio nijedan zvaničan odgovor na pozive upućene zainteresovanim stranama u Beogradu, Prištini i međunarodnoj zajednici za razgovore o kulturnoj baštini na Kosovu – izjavio je juče za naš list Rasel Giki, portparol Unmika.

Rasel Giki kaže da je Unmik prošle nedelje na sastanak na ekspertskom nivou pozvao Beograd, Prištinu i međunarodne organizacije i da će, ukoliko ne uspe ove nedelje da organizuje sastanak o kulturnoj baštini, i dalje raditi na tome. Iako je kulturna baština jedna od šest tačaka iz predloga generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna, Giki tvrdi da nije rečo početku razgovora o primeni dogovora između Njujorka i Beograda, nego o „tehničkim, ekspertskim pregovorima o pitanjima koja su ostala otvorena“. Prema njegovim rečima, glavna smernica za rad Unmika i predstojeće razgovore biće novembarski izveštaj Ban Ki-Muna SB UN, koji sadrži i razgovor sa Beogradom o šest tačaka.

U Beogradu juče nije bilo moguće utvrditi na čiju je adresu u Vladi Srbije poziv Unmika stigao. Goran Bogdanović, ministar za Kosovo i Metohiju, izjavio je za Betu da ministarstvo na čijem je on čelu, nije „po uobičajenoj proceduri“ dobilo poziv za pregovore o zaštiti kulturne i verske baštine na KiM. Bogdanovićkaže da „uprkos tome, stav Srbije ostaje nepromenjen – zalaže se za što hitniji početak dijaloga o tačkama predloženim u izveštaju generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna“. Srpska pravoslavna crkva još nije dobila poziv, potvrđeno je Danasu u sedištu SPC i Eparhiji raško-prizrenskoj.

U Kancelariji Pitera Fejta, specijalnog međunarodnog predstavnika i izaslanika EU na Kosovu, Danasu je rečeno da je poziv za sastanak o kulturnoj baštini stigao, ali juče nisu mogli da potvrde da li će na njemu neko iz ove kancelarije i učestvovati.

– Predstoji nam dosadna repriza simulacije i manipulacije terminom tehnički pregovori, što znači da se ništa neće dogoditi. Unmik se odlučio ili da pokuša da pokaže da se nešto događa tako što će se postići sporazum u vezi pitanjem oko kog postoji visoka saglasnost Prištine i Beograda još od pregovora koje je vodio Marti Ahtisari, ili je procenio da od dogovora o šesta tačaka nema ništa, pa ovom ponudom o tehničkim razgovorima pokušava da spasi sebe – kaže za Danas Dušan Janjić, koordinator Foruma za etničke odnose.

Janjićsmatra da za Prištinu ne bi bio problem da potpiše neku vrstu memoranduma o kulturnoj baštini, jer je rečo rešenjima iz Ahtisarijevog plana za koje su garanti Unesko i Savet Evrope. On ocenjuje da poziv Unmnika upućen Kancelariji Pitera Fejta za sastanak o kulturnoj baštini znači „legalizaciju Fejtove uloge na KiM i lagano istiskivanje Zanijera“.

Memlji Krasnići, portparol Vlade Kosova, izjavio je za Danas da kosovska vlada „nije dobila nikakav zvanični poziv na visokom nivou za razgovor o kulturnoj baštini na Kosovu, većje Ministarstvo kulture dobilo poziv za učešće na okruglom stolu o kulturnoj baštini na nivou eksperata“. Krasnići ističe da je i stav Prištine „ostao nepromenjen“.

– Kosovo i Srbija mogu da razgovaraju samo kao ravnopravne strane – dve nezavisne države. Osim toga, mi smo osnovali Forum za zaštitu kulturne baštine u kojoj učestvuju sve zainteresovane strane i nema potrebe da dupliramo angažman na ovom polju – kaže Krasnići. Fatmir Sejdiu, predsednik Kosova, najavio je da će Priština „ispuniti sve zahteve iz Ahtisarijevog plana u vezi s kulturnim nasleđem, jer je to važan dokumenat koji priznaju sve zemlje koje su priznale Kosovo“. Sejdiu smatra da „nema potrebe za drugim koracima koje nisu unutar ovog okvira“, prenose agencije.

Zanijer u Beogradu pre sednice SB UN

– Rasel Giki potvrdio je za Danas da šef Unmika Lamberto Zanijer planira da na poziv Vlade Srbije poseti Beograd pre sednice Saveta bezbednosti UN o Kosovu, koja je najavljana za početak marta. Giki juče nije mogao da precizira datum Zanijerovog dolaska u Beograd, a kao razlog posete navodi pripremu izveštaja Unmika za predstojeću sednicu SB.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari