Janjić: Vučićev pucanj u nogu 1

Mnogo je mitološkog ušlo u sprsku politiku koja se održavala na konstruisanoj realnosti o Kosovu, izjavio je direktor foruma za etničke odnose Dušan Janjić i dodao da strahuje da bi priznavanje realnosti za Vučića moglo da bude pucanj u sopstvenu nogu, zbog kojeg bi mogao da izgubi vlast.

Janjić je u Danu uživo N1, rekao da je opredeljenje Srbije u budućnosti – da li će ići u EU ili protiv EU – važnije od pitanja Kosova.

To, kako kaže, podrazumeva priznavanje realnosti, što ne znači priznavanje nezavisnosti, ali znači prijem Kosova u UN bez protivljenja Srbije.

Danas je održana prva sednica Radne grupe za pružanje podrške unutrašnjem dijalogu o Kosovu. Predsednik Radne grupe je direktor Kancelarije za Kosovo Marko Đurić, a čine je predstavnici svih ministarstava, Kancelarije za saradnju s civilnim društvom i Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.

Janjić kaže da unutrašnji dijalog nije, kako je to rekao Marko Đurić, najteži posao sa kojim se država suočila poslednjih godina, već je to bilo potpisivanje prvog okvirnog briselskog sporazuma 2013. godine.

Srbija, prema njegovim rečima, još nije dostigla ni tačku najvažnije državnog pitanja, a to je opredeljenje u budućnosti – da li će ići u EU ili portiv EU.

Smatra da je to pitanje važnije i od pitanja Kosova, i da opredeljuje sudbinu ove vlasti i konstatuje da od 2015. raste proruska i antievropska retorika.

“Ako želite u EU, morate da promenite sadašnju retoriku – ‘(Rezolucija) 1244’, ‘tzv. samoproglašena država’, ‘srpska pokrajina’… Treba reći: ‘Dragi građani, mi smo 2013. stvorili okvir za širenje suvereniteta Kosova na celu teritoriju’”, ocenio je Janjić.

Problem je, kako je rekao, što je mnogo mitološkog ušlo u sprsku politiku koja se održavala na konstruisanoj realnosti o Kosovu, ocenjuje sagovornik N1 i strahuje da bi priznavanje realnosti za Vučića moglo da bude pucanj u sopstvenu nogu, zbog kojeg bi mogao da izgubi vlast.

A, priznavanje realnosti, prema njegovim rečima, ne znači i priznavanje nezavisnosti pokrajine, već neometanje pristupanja Kosova međunarodnim organizacijama. To, kaže Janjić, znači i da bi Kosovo, bez protivljenja Srbije, ušlo i u Ujedinjene nacije.

“Tek tada radi formula ‘dve Nemačke’, tek tada se isplaćuju vaše obaveze prema Berlinu, i to je minimum koji morate da uradite”, ističe on.

Janjić kaže i da je Vučićev problem – koliko je shvatio iz kontakata sa “dobro obaveštenim krugovima” – to što ne može da odredi šta je ono što Srbija može da dobije zauzvrat.

Smatra i da je Vučićev poziv na unutrašnji dijalog pogrešan put, jer će doći do opšte etno-nacionalističke mobilizacije i raznim stranim i domaćim interesnim grupama otvoriće se prostor da se “razigraju po Srbiji”.

Janjić ne očekuje da će se opozicija uključiti u unutrašnji dijalog, ali smatra i da neće reći “ne” temi Kosova, već da će otvoriti svoj paralelni dijalog, odnosno dijalog o dijalogu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari