"Jankoviću i Jeremiću 20-30 odsto bio bi uspeh" 1Bojan Klačar Foto: Medija centar

Ukoliko bi Aleksandar Vučić postao predsednik Srbije, male su šanse da bi podneo ostavku na mesto predsednika stranke, jer se tako gubi politička moć, ocenio je u interevjuu FoNetu izvršni direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) Bojan Klačar.

On smatra da prvi krug predsedničkih izbora ima preloman značaj. Odlaskom Vučića sa mesta predsednika Srpske napredne stranke (SNS), prepustio bi je drugom, a videli smo na primeru Tomislava Nikolića koliko to znači, objasnio je Klačar.

Prema njegovim rečima, u tom bi slučaju, po prirodi stvari, tekli neki procesi u SNS nad kojima Vučić ne bi imao toliku kontrolu. Novi predsednik stranke bi želeo da ima ljude u najbližem okruženju lojalne sebi i ovakav sled događaja doveo bi do slabljenja političke moći Vučića koju sada ima, ocenio je Klačar, koji je siguran da će Vučić probati da izbegne takvu situaciju.

Drugi razlog da Vučić, kao eventualni kao šef države, ostane i predsednik stranke, Klačar nalazi u činjenici da birači SNS žele da vide Vučića kao osobu od najveće moći i najvećeg poverenja.

Ukoliko Vučić bude predsednički kandidat, deo takvog aranžmana podrazumevao bi da zadrži dominantnu ulogu u SNS, ali i izvršnoj vlasti, predviđa Klačar, što bi bio modalitet koji najviše podseća na situaciju u Srbiji od 2008. do 2012. godine.

Klačar veruje da u SNS svakodnevno razgovaraju o njenim potencijalnim kandidatima i pažljivo vagaju, jer su za njih predsednički izbori toliko važni da ne smeju sebi da dozvole da opozicija pobedi, a ni da napravi neki ozbiljniji rezultat.

Ukoliko bi Vučić bio kandidat SNS, ocenio je Klačar, veoma su male šanse da bilo koji opozicioni kandidat može da dođe do tog političkog kapitala koji ima SNS. Klačar, istovremeno, konstatuje da nema nikakvih naznaka da bi neko, sem Vučića i Nikolića, mogao da bude kandidat SNS, ali ni da će opozicija nastupiti ujedinjeno.

Saša Janković i Vuk Jeremić prevashodno mogu da računaju na glasove građanske ili „leve“ opozicije, ali i na neopredeljene birače, precizirao je Klačar i ocenio da Jeremić ima nešto veći manevarski prostor da napravi upliv u nacionalno biračko telo.

Oni moraju da vode kampanje tako da izbegnu međusobno napadanje, napomenuo je Klačar, koji očekuje njihov džentmenski dogovor o međusobnoj podršci, ako neki od njih prođe prvi krug, koji je na ovim izborima „apsolutno preloman“ i suštinski.

Klačar ne veruje da oni baš imaju „ogromne šanse“ da pobede Nikolića, „da ne govori o Vučiću“, ali ističe da bi osvajanje 20 ili 30 odsto glasova za njih bio izuzetan uspeh, jer je to „nemoguća misija za bilo koju stranku opozicije u ovom momentu“.

Upitan da li odvojeno kandidovanje Jankovića i Jeremića povećava šanse Vojislava Šešelja za ulazak u drugi krug, Klačar je odgovorio da lider radikala ima svoje biračko telo koje će izaći kao takvo, ali i male mogućnosti da proširi svoju biračku bazu.

On, međutim, primećuje da odvojeno kandidovanje Jankovića i Jeremića komplikuje njihovu situaciju i može da ih povuče ka dole. Opozicija, za koju Klačar navodi da ima mnogo manje resursa, ne može u kampanji da parira SNS u političkom oglašavanju i medijskim nastupima, niti u korišćenju državnih resursa, ali ipak ima mogućnost delovanja.

Pre svega, onjašnjava Klačar, trebalo bi da uđe ranije u kampanju, ne čekajući izjašnjavanje SNS o njenom predsedničkom kandidatu, kao i da koristi alternativne načine komuniciranja sa biračima koji manje koštaju.

Pri tome Klačar misli na internet i društvene mreže, kao što je to bio slučaj sa pokretom Dosta je bilo na parlamentarnim izborima, ali i na jaču terensku kampanju i direktnu komunikaciju sa biračima. Na pitanje kako će CESID pratiti izbore, Klačar odgovara da zavisi od toga da li će, sem predsedničkih, biti održani i parlamentarni izbori.

Sigurno ćemo, kao i ranijih godina, imati svoje posmatrače i izveštavati o nepravilnostima, izlaznosti i konačnom rezultatu, kaže Klačar, napominjući da će CESID gledati i šta se dešava tokom predizborne kampanje.

Ključne nepravilnosti, objašnjava Klačar, nisu toliko na izbornim mestima, koliko se dešavaju ranije, korišćenjem državnih resursa, netransparentnim izvorima finansiranja, kampanjama državnih funkcionera i neizbalansiranim pristupom medija različitim izbornim učesnicima. U tom periodu napravi se više štete, nego tokom izbornog dana, zaključio je Klačar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari