Jeremić: Odgovaraće umešani u pljačkaške privatizacije 1Foto: Stanislav Milojković

Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić izjavio je da će ta partija biti nemilosrdna u sprovođenju zakona i da će odgovarati svi umešani u pljačkaške privatizacije po „stečajnom modelu“, a kao primere je naveo zloupotrebe u prodaji IMT i Srpske fabrike stakla.

Sa ogromnom pažnjom pratimo kome će pripasti 36 hektara zemljišta IMT ogromne vrednosti na elitnoj lokaciji u Novom Beogradu i koji će investitor, tajkun ili strateški partner, da ga uzme. Poručujem svima koji ne žele da imaju problema sa zakonom da dva puta razmisle pre nego što postanu deo te koruptivne priče, rekao je Jeremić gostujući na televiziji Naša.

Jeremić je naveo da je indijski gigant TAFE 2015. godine hteo da kupi IMT i da pokrene izvoz u ceo svet, ali je oteran, a IMT je otišao u stečaj i 4.000 radnika je ostalo bez posla.

IMT je gurnut u stečaj da bi se iskoristilo 28 hektara zemlje i osam hektara zelenih površina na premijernoj lokaciji u Beogradu. Radnici su u avgustu 2016. godine tražili sastanak sa tadašnjim premijerom Aleksandrom Vučićem kako bi mu predstavili plan za pokretanje proizvodnje, ali je on odbio da ih primi, kazao je Jeremic.

Predsednik Narodne stranke je naveo da beogradski Sekretarijat za urbanizam sada ubrzano sprema prenamenu zemljišta, kako bi tu mogli da se grade stanovi.

To će biti prodato za male pare, a onda će kupac da proda Arapima, ili nekom drugom, za mnogo više novca, rekao je Jeremić.

Najgore je, kako je dodao, što je ministar poljoprivrede Branislav Nedimović prošle godine išao u Indiju da moli TAFE da kupi samo brend IMT, bez radnika.

Jeremić je istakao i da je Srpska fabrika stakla očigledan primer zloupotreba i upitao zašto je Vučić odbio ponudu bugarskog vlasnika da Srbiji pokloni 55,9 odsto akcija i zašto je ta ponuda zataškana, kao i koja je uloga trgovca oružjem Petra Crnogorca, koji je dao 3,7 miliona evra za plaćanje dugova staklare.

Predsednik Narodne stranke je pokazao pismo upučeno Vučiću 10. septembra 2015. godine, u kojem je bugarski investitor ponudio da državi pokloni akcije, jer je bugarska firma bila u blokadi i nije mogla da ih prodaje.

Umesto da država preuzme firmu kao poklon, Srpska fabrika stakla je izašla iz blokade tako što je Crnogorac, trgovac oružjem koji je na čelu firme ’CPR Impeks’, pokrio dug staklare, a nije preuzeo vlasništvo, naveo je Jeremić.

On je upitao Vučića kakve su njegove veze za Crnogorcem, zašto je on platio dug od 3,7 miliona evra, ko mu je rekao da to uradi i da li je zauzvrat dobio neku drugu uslugu ili koncesiju.

Jeremić je rekao da mu vlast, umesto odgovora na ozbiljna pitanja o korupciji i zloupotrebama, odgovara ličnim uvredama.

Ako ovo što sam rekao nije istina, neka demantuju, neka trgovac oružjem kaže da to nije tačno, rekao je Jeremić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari