Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić izjavio je danas da odnosi u opoziciji „više na zanimaju nikog normalnog u Srbiji“, a da su građani prvenstveno zainteresovani za ekonomske i zdravstvene teme, kao i da bi ozbiljne razgovore o nastupu opozicije trebalo voditi iza zatvorenih vrata i bez medijske pompe.
Jeremić je naveo da je celo leto „proveo na točkovima“ i da je bio u više od 50 gradova i opština širom Srbije, gde je razgovarao sa građanima o njihovim problemima.
Povodom jučerašnjeg sastanka opozicije koji je organizovao predsednik SDS-a Boris Tadić, Jeremić je rekao da Narodna stranka ima principijelne rezerve prema saradnji sa onima koji su učestvovali na „lažnim izborima 21. juna i time se našli na istoj strani sa SNS-om, Ivicom Dačićem, Mišom Vacićem, Aleksandrom Šapićem…“, i da bi oni trebalo da se zapitaju kakav je njihov „doprinos legitimizaciji režima Aleksandra Vučića“.
„Ali to nije razlog zbog kojeg nisam bio na sastanku – imao sam druge aktivnosti obaveze. Lično nisam opterećen sujetom i to sam pokazao kada sam 2018. godine podržao Dragana Đilasa u trci za gradonačelnika, iako me je on izbacio iz Demokratske stranke dok sam predsedavao Generalnoj skupštini UN“, rekao je Jeremić.
Jeremić je istakao da „opozicija danas ne može da se skupi ni za jednu kolonu“, i da Narodna stranka zato gradi stranačku infrastrukturu i jača organizaciju.
„Da bismo ostvarili i odbranili izborni rezultat, potrebno je imati najmanje dva ili tri čoveka po biračkom mestu, a to danas nema niko pojedinačno u opoziciji, a spreman sam da kažem ni svi zajedno – zato je danas govoriti o broju kolona potpuno promašena tema. Hajde prvo da vidimo da li možemo da se skupimo dovoljno za jednu kolonu, to bi bio dobar početak, pa ćemo da vidimo da li je optimalno imati dve ili tri…“, rekao je Jeremić.
Jeremić je naveo da građani sanjaju o promeni vlasti i sistema, a ne o tome u koliko će kolona opozicija izaći na izbore.
„Neće biti promena dok u Srbiji ne bude postojala politička organizacija koja je u stanju da u tehničkom, organizacionom i političkom smislu ’stane na crtu’ apsolutno najvećoj i najubitačnijoj političkoj mašini koju smo ikada imali, uključujući i komuniste“, rekao je Jeremić.
Jeremić, koji je i bivši ministar spoljnih poslova, rekao je da se nada da će što pre početi pojačano angažovanje Evropskog parlamenta kako bi se uspostavili uslovi za izbore koje neće bojkotovati opozicija i najveći broj građana.
„Ako Evropska unija bude imala ključnu ulogu u posredovanju u razgovorima vlasti i opozicije, odazvaćemo se svakom pozivu na dijalog“, rekao je Jeremić.
Upitan o novim licima u politici, Jeremić je odgovorio da bi aktuelni lideri opozicije bili najmanja prepreka novim ljudima, ukoliko bi oni imali želju da se bire i izlože paklu režimske propagande.
„Šta im smeta da nas pregaze kao plitak potok na putu ka nabujaloj reci SNS-a? Ako smo im mi problem za afirmaciju, onda se pitam kako bi se sukobili i sudarili sa Aleksandrom Vučićem“, upitao je Jeremić.
Povodom navoda da će novi ambasador Srbije u SAD biti Marko Đurić, Jeremić je rekao da su perjanice srpske diplomatije nekada bili Ivo Andrić, Miloš Crnjanski, Jovan Dučić, Slobodan Jovanović… a da je danas to Marko Đurić.
„Đurić će, ako je istina da će biti imenovan za ambasadora, biti prilično verodostojan predstavnik ove vlasti u Vašingtonu. Samo u ovom veku na mestima ambasadora imali smo ljude poput Darka Tanaskovića i Vladete Jankovića, a u Vašingtonu vrhunske intelektualce poput Milana St. Protića i Ivana Vujačića ili vrhunske lobiste poput Vladimira Petrovića ili vrhunske diplomate poput Đerđa Matkovića, a sada Marka Đurića“, rekao je Jeremić.
Jeremić je naveo da to ne bi trebalo nikoga da čudi, jer ako vlasnik pečenjare sa kupljenom diplomom može da bude na čelu EPS-a, onda nije iznenađujuće da Marko Đurić ode u Vašington, i ocenio da „smo još i dobro prošli“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.