Da li su Šutanovac i Jeremić novi ambasadori Srbije u Vašingtonu i Njujorku i zašto naprednjaci vole da preuzimaju kadrove bivše vlasti? 1foto FoNet Milica Vučković

Srbija bi uskoro trebalo da imenuje novog ambasadora u SAD-u. To je potvrdio i Marko Đurić, ministar spoljnih poslova Srbije, koji je za K1 televiziju rekao da će do inauguracije novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, 20. januara, Beograd poslati američkoj strani ime novog ambasadora Srbije u Vašingtonu.

On nije želeo da otkrije ime budućeg ambasadora, napominjući da diplomatska pravila nalažu da se o imenu ambasadora prvo komunicira sa američkom stranom. Poslednjih meseci u javnosti se, ipak, najćešće spominje ime Dragana Šutanovca, bivšeg predsednika DS-a, kao Đurićevog naslednika na mestu ambasadora u SAD.

Đurić je naveo da do imenovanja novog ambasadora treba da prođu procedure koje traju od par nedelja do par meseci, ali je istakao da ćemo vrlo brzo imati opunomoćenog ambasadora.

Dodao je da Vlada Marić, koji je otpravnik poslova u ambasadi Srbije u Vašingtonu, trenutno obavlja funkciju vršioca dužnosti ambasadora Srbije i da postoji tim koji prati Kongres i Stejt department, kao i lobističke kuće koje su angažovane.

Danas saznaje da je Ministarstvo spoljnih poslova pripremilo predlog za imenovanje budućeg ambasadora u SAD, ali da taj predlog tek treba da bude usvojen na Vladi Srbije.

Sagovornici Danasa tvrde da bi i ta procedura uskoro trebalo da se okonča, ali da je onda sve u rukama zemlje domaćina. Istovremeno sa imenovanjem našeg ambasaora u SAD, na Vladi bi trebalo da se nađe i predlog za novog šefa misije Srbije u Ujedinjenim nacijama, umesto nedavno opozvanog Nemanje Stevanovića.

Da li su Šutanovac i Jeremić novi ambasadori Srbije u Vašingtonu i Njujorku i zašto naprednjaci vole da preuzimaju kadrove bivše vlasti? 2
foto EPA/PETER FOLEY

Sagovornici Danasa tvrde da je najozbiljniji kandidat za ambasadora Srbije u UN, Vuk Jeremić, nekadašnji predsednik Generalne skupštine UN i bivši predsednik Narodne stranke. Navode da je Jeremić prošao put od najvećeg Vučićevog protvnika do čoveka od posebnog poverenja i izaslanika koji nosi njegovo pismo predsedniku Generalne skupštine u UN.

„Zahvalan sam Vuku Jeremiću što je pokazao želju da pomogne“, rekao je aprila prošle godine Aleksandar Vučić, pred usvajanje rezolucije o Srebrenici.

Da Jeremićeva saradnja sa vlašću nije završena nakon usvajanja te rezolucije, potvrđuje i činjenica da je on potpomogao da predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić od 13. do 15. decembra prošle godine sa svojom delegacijom bude u Abu Dabiju, na World policy konferenciji. Komunikaciju između njenog kabineta i organizatora navodno je vodio sam Jeremić.

Jeremićevu potvrdu ili demanti da je viđen za novu funkciju nismo uspeli da dobijemo, jer on nije odgovarao na pozive.

Kao što u ovom trenutku niko od Danasovih sagovornika nije mogao sa sigurnošću da potvrdi da li će Jeremić, čije se ime spominje u krugovima MSP-a, zaista biti imenovan za našeg predstavnika u UN, tako nisu mogli da potvrde ni ko će biti imenovan za ambasadora Srbije u najmoćnijoj zemlji – SAD.

Da li su Šutanovac i Jeremić novi ambasadori Srbije u Vašingtonu i Njujorku i zašto naprednjaci vole da preuzimaju kadrove bivše vlasti? 3
Foto: Printscreen/N1

Ipak, oni navode da je najozbiljniji i najčešće spominjani kandidat za to mesto Dragan Šutanovac, bivši predsednik Demokratske stranke. Tu informaciju je nedavno plasirao i Petar Bošković, nekadašnji načelnik Uprave za odnose sa javnošću Vojske Srbije, koji je čak za Danas naveo da je spreman da se izvini ako Šutanovac zaista ne bude imenovan.

„Dragan Šutanovac još nije imenovan za ambasadora Srbije u Vašingtonu, ali će, prema informacijama kojima raspolažem zasigurno biti imenovan“, rekao je Bošković, dodajući da je potvrdu informacije o imenovanju Šutanovca dobio iz Ministarstva spoljnih poslova i da ne priča napamet. Šutanovac je, kako kaže, konkurisao za poziciju ambasadora Srbije u SAD.

Pitali smo nedavno i Dragana Šutanovca da li je tačno da mu se smeši novo nameštenje u Vašingtonu, ali on nije želeo da govori na tu temu.

„Poznato je da Šutanovac odmah reaguje na sve tvrdnje na Tviteru (Iksu), a ovoga puta reakcija izostaje, što potvrđuje da je tačno ono što govorim. Ne reaguje i zbog dobijanja agremana. Ne sme da se izleti, jer onog momenta kada nešto kaže u vezi sa novim nameštenjem, agreman pada vodu. Ja ne bih dalje od ovoga ništa govorio, sve će se saznati brzo“, naveo je Bošković za Danas.

Komentarišući navodna nova nameštenja Šutanovca i Jeremića sagovornici Danasa kažu da je očigledno da naprednjaci vole da prezimaju kadrove bivše vlasti.

„Nakon onog što je javnost u Srbiji imala priliku da vidi ko nas je i kako predstavljao u ogledalu centra međunarodnih odnosa, a to su nesumnjivo i dalje Ujedinjene nacije u Njujorku, kao i Vašington, ne bi me iznenadilo da se sadašnja vlast opredelila da, u nekim slučajevima, odustane od slanja kadrova SNS na neka diplomatska mesta“, navodi bivša ambasadorka Branka Latinović.

Sadašnji period naših odnosa sa SAD je, kako kaže, izazovan kako bi se konačno učinio taj dugoočekivani napredak, pa je potreba i za izborom odgovarajuće ličnosti, koje očigledno nema među kadrom SNS-a.

„Mislim da bi to bio jedan od razloga za odlazak ličnosti, izvan kruga SNS, na tako važno diplomatsko mesto. To što je Šutanovac bio istaknuti član DS može biti jedan od razloga, a poznato je da vlast voli da preuzima kadrove bivše vlasti. A i neke njegove izjave u javnom prostoru su ga preporučivale“, ističe Latinovićeva.

Ona dodaje da je to još jedan od dokaza da SNS oskudeva u kadrovima i da im je do sada glavna preporuka za važna mesta bila podobnost, a ne kvalitet i profesionalnost.

„Šta bi naprednjaci radili da im nije nepresušne kadrovske baze koja još izvire iz velike Demokratske stranke“, pita se i Srećko Đukić, karijerni diplomata.

Prema njegovim rečima kada bi se na jednom mestu okupile „demokrate“ u okviru SNS, moguće da bi nad ostalima prevagnuli.

„Neverovatno je koliko ‘demokrata’ preko noći menja boju. Tako i nikako drugačije biće i kada SNS izgubi vlast. Kakva će to biti bežanija i ‘iskreno’ stranačko presvlačenje? Ljudi u politici se vežu za ideje i reči, sem u Srbiji“, navodi Đukić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari