Johana Dajmel: Vučiću bi bilo lakše bez SPS 1

Uopšteno govoreći, spoljna politika je svojevrsna „pokretna meta“ koja zavisi od opštih političkih zbivanja. Ali, u svakom slučaju osnovni cilj spoljne politike Srbije, a to je članstvo u EU, zadržaće se, kaže za Danas Johana Dajmel, zamenica direktora nemačke Asocijacije za Jugoistočnu Evropu, iznoseći svoja očekivanja u vezi sa spoljnopolitičkim kursom Srbije nakon predstojećih izbora.

                       p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Naša sagovornica ističe da istraživanja javnog mnjenja pokazuju da će aktuelni premijer i SNS pobediti na izborima, a ostaje da se vidi da li će naprednjacima biti potreban koalicioni partner, „najverovatnije SPS“ da formiraju vladu.

– Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji je nedavno valjano okarakterisao spoljnu politiku Srbije kao „sedenje na dve stolice“, između EU i Rusije. Bez Socijalističke partije Srbije možda bi bilo lakše Vučiću da se preusmeri na jednu stolicu, na EU. Ali, u spoljnoj politici je potrebno odgovoriti i na druge izazove. Stabilnost u regionu je od velikog značaja, a Nemačka, baš kao i druge države članice EU cenile su, recimo, način na koji se Srbija dosad odnosila prema izbegličkoj krizi. Ali, izazovi su već na stolu. Prvo i osnovno, susedski odnosi sa Hrvatskom su u lošem stanju otkako Hrvatska preti da će blokirati otvaranje novih poglavlja u pregovorima Srbije sa EU. Drugo, s obzirom na unutrašnju krizu u EU, opasnost od „bregzita“, uspon desničara i evroskeptika, moglo bi da bude sve teže podstaći i nastaviti proces reformi na putu pridruživanja Srbije Uniji, poručuje Johana Dajmel.

„Flertovanje sa Orbanovom politikom“

Sagovornica Danasa napominje da sve više političkih lidera u Evropi „flertuje“ sa „neliberalnom demokratijom“ koju zagovara mađarski premijer Viktor Orban „i zaista se nadam da se Srbija neće pridružiti takvoj vrsti autokratskog kluba“. „Potrebno je motivisati ljude u Srbiji kako bi se proces pridruživanja EU nastavio, za šta su nužne reforme, istinske reforme. Najzad, moraju se nastaviti razgovori sa Prištinom u Briselu i ostvariti dalji rezultati sa konačnim priznanjem Kosova od strane Srbije kao nezavisne države pre punog članstva Srbije u EU“, tvrdi Dajmel.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari