Srpska lista će imati ozbiljan uticaj na unutrašnjepolitička dešavanja na Kosovu bila deo vlade ili ne, izjavila je Aleksandra Joksimović iz Centra za spoljnu politiku i ocenila da će bez formiranja ZSO teško doći do adekvatnog nastavka pregovaračkog procesa.
Gostujući u Dnevniku RTS, Joksimović je rekla da je došlo vrlo brzo do deeskalacije napetosti što je ključ za normalizaciju situacije na severu Kosova.
„Dijalog nema alternativu, važno je putem razgovora, pregovora doći do rešenja koje će omogućiti suživot i bezbednost Srba na Kosovu, a sa druge strane omogućiti i punu normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine“, ocenila je Joksimović.
Govoreći o poseti visoke predstavnice EU Federike Mogerini Beogradu, Joksimović smatra da je sam njen dolazak poruka za sebe.
„To je želja i potreba da se iz prve ruke čuje o događajima na severu Kosova, s druge strane to je podrška Beogradu i sa treće strane vrsta odgovornosti EU kako za region tako i za proces i pokazatelj da je fokusiranost EU na region u ovom trenutku velika i da postoji želja da se otovrena pitanja reše u što je moguće kraćem roku kako bi region krenuo putem daljih integracija, kako bi Srbija krenula putem punopravnog članstva u EU“, istakla je Joksimović.
Poruke nisu sve one koje se vide u javnosti ima mnogo razgovora i poruka koje se dešavaju u četiri oka, podsetila je Joksimović.
„Mislim da je Priština u tom kontekstu ozbiljno opomenuta zbog incidenata na severu Kosova, a uobičajeni format dolaska zvaničnika u region je da se obiđu i Beograd i Priština, ovog puta ona je došla samo u Beograd što izražava jasnu vrstu podrške Beogradu u smislu toga da je Priština u ovom trenutku odgovorna za nasilje na severu Kosova“, istakla je Joksimovićeva.
Govoreći o povlačenju Srba iz vlade Kosova, navodi da je unutrašnjepolitička stabilnost u pokrajini dugotrajan proces koji je do sada dovodio do otežanog usvajanja nekih važnih projekata, pre svega za Prištinu, i za njen napredak u odnosima sa međunarodnom zajednicom.
Imali smo oštre rekacije prema Prištini vezane za Specijalni sud za ratne zločine, za pitanje demarkacije, podseća Joksimović.
Što se tiče Srpske liste, činjenica da je to deset poslanika, znači da predstavljaju neku vrstu ozbiljnog jezička na vagi koji može o važnim temama donosti odluke, odnosno sprečavati da budu donete, objasnila je ona.
„S obzirom da već pet godina ne dolazi do implementacije ovog dela Briselskog sporazuma, čini mi se da je pre svega jasno da će bez formiranja ZSO teško doći do adekvatnog nastavka u pregovaračkom procesu koji će dati konkretne rezultate u smislu pronalaženja trajnijeg rešenja koje bi omogućilo punu normalizaciju, odnosno potpisivanje pravnoobavezujućeg sporazuma“, objasnila je Joksimović.
Za Srbiju i srpsku stranu ZSO je ključ daljeg napretka u pregovaračkom procesu, zaključila je Joksimović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.