Ambasador Nemačke u Prištini, Jorn Rode, zatražio je od Vlade da preduzme konkretne korake za formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom. Taj potez je od suštinskog značaja za integraciju Srba u kosovske institucije, kazao je danas na Konferenciji Kosovskog samita mira i demokratije, izvestila je Koha.
Kako prenosi Kossev, nemački diplomata je podvukao potrebu da Kosovo i Srbija sprovedu Briselski osnovni sporazum i Ohridski aneks.
„Ono što nam je potrebno je integracija i pomirenje i kompromis, a način da se to postigne je na stolu. Znate nema alternative za dijalog. Imate aktere oko kojih morate da se angažujete, a oni se zovu sporazumi iz Brisela i Ohrida. Moramo hitno da angažujemo i novi tim u Briselu da bismo dobili poglavlje o proširenju, i to stalno ponavljam, Kosovo mora biti aktivno u vezi sa ZSO, jer je to jasan put za integraciju srpske manjine i time će Kosovo pokazati da su sporazumi za njih živi“, kazao je.
U suprotnom, dodao je, EU ostaje nedostižna i za Kosovo i za Srbiju:
„Vi ne možete da ubedite članove ako ne možete da postignete ni minimum“.
Takođe, nemački ambasador je i ovoga puta istakao potrebu da se deblokira donošenje odluka u regionalnoj organizaciji CEFTA pre samita Berlinskog procesa 14. oktobra.
„Imamo velike opcije na stolu u ovom trenutku, imamo bruto olakšice, mislim blizu 900 miliona za Kosovo, za Srbiju nekoliko milijardi, druge zemlje takođe. Berlinski proces je, kao što ste javno videli, veoma angažovan na Zapadnom Balkanu. Potrebno je da se postigne kompromis pre samita 14. oktobra, oko blokada i više-manje desetak sporazuma koji su blokirani već nekoliko godina“, poručio je Rode, izvestila je Koha.
Naveo je i da je članstvo u Savetu Evrope posebno važno „za prava i pitanja manjina“.
Hovenijer: Dijalog nema alternativnu, iznenađuje me da na Kosovu čujem suprotno
Na istoj je konferenciji danas govorio i američki ambasador, Džefri Hovenijer.
Shodno temi konferencije, napomenuo je da i od Prištine i od Beograda očekuje da ozbiljno shvate dijalog, koji, smatra, nema alternativu.
Iznenađuje ga, dodao je, ono što u poslednje vreme čuje na Kosovu a što je ovome potpuno suprotno:
„Jedna od stvari koja me iznenađuje, u razgovorima koje sam vodio sa raznim akterima na Kosovu, jeste njihova pretpostavka da postoji i drugi put osim dijaloga. Sugestije da ako Amerikanci, Nemci izaberu da nekoga favorizuju, onda da urade nešto prstima ili magičnim štapićem i da tako vode odgovarajuće rasprave i Kosovo odmah postane članica NATO-a, EU i drugih institucija. Svet ne funkcioniše tako“, kazao je ovaj ambasador.
Shodno tome, Amerika, kazao je, očekuje da se Priština angažuje u dijalogu, i to „energičnije“.
Poručio je da je jasno da, u tom procesu, bilo kakva promena suvereniteta Kosova svakako ne bi bila pobeda, ali i da „pobeda nije ni ako se ne poštuju prava manjina“.
„Potrebno je to od strane svih, međunarodnih aktera, Vlade Kosova i Vlade Srbije. Potrebna je ozbiljnost, energičan pristup. Uspešni pregovarači uvek razmišljaju o situaciji ‘pobeda za sve’ – kako da oni nešto dobiju, ali i njihov kolega. Promena suvereniteta Kosova ne bi bilo pobeda, ali nije pobeda ni kada se ne poštuju prava manjina“, poručio je ovaj ambasador, prenela je Koha.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.