Predsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Miloš Jovanović ocenio je danas da se, u okolnostima kada postoje brojna otvorena politička i ekonomska pitanja, napredak u rešavanju ekonomskih odnosa Srbije i Kosova može pozdraviti „samo načelno“.
„Međutim, uređenje i jačanje ekonomskih odnosa Beograda i Prištine može, ali ne mora nužno da bude u interesu Srbije, što zavisi od toga da li se njime ojačava ili slabi pozicija zemlje u rešavanju suštinski važnih političkih pitanja“, ocenio je Jovanović u pisanoj izjavi.
On smatra da se „ovakvim potezima dodatno delegitimiše uloga UN, čija administracija i dalje funkcioniše u južnoj srpskoj pokrajini i na čijoj ulozi Srbija mora neprestano da insistira, a kontinuirano legitimišu prištinske secesionističke vlasti“.
„U tom kontekstu, sporazum potpisan u Vašingtonu ne može da se oceni kao povoljan“, naglasio je Jovanović.
On je ukazao da se „koliko god uloga Predsednika Republike u srpskom političkom sistemu bila snažna jer je zasnovana na demokratskom legitimitetu, ne sme prevideti ustavna norma prema kojoj je Vlada Republike Srbije nadležna za vođenje i utvrđivanje politike zemlje, a ne Predsednik“.
„I zato je od najvećeg značaja da kosovska politika Srbije – tj. razgovori o najefikasnijem načinu povratka Kosova i Metohije u puni ustavnopravni poredak zemlje – budu predmet šire javne rasprave“, poručio je predsednik DSS.
On smatra kako je „svaki potez koji vodi jačanju Srbije dobrodošao“, ali da „nijedan takav potez ne može i ne sme biti u suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije i međunarodnim pravom – posebno rezolucijom 1244 SB UN – koji predstavljaju jedini mogući okvir rešavanja problema albanskog separatizma na Kosovu i Metohiji“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.