U evrointegracijama rezultat nikada nije bio konkretniji, ali je podrška Evropi na istorijskom minimumumu, izjavio je FoNetu predsednik Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović, koji smatra da je Evropa osporena u samoj Evropi.
Kao sagovornik u seriji intervjua „Evropa bez rukavica“, Jovanović napominje da je izvestiocu Evropskog parlamenta Dejvidu Mekalisteru predočio da je „teško pronaći smisao i bilo šta više od birokratije u tome što se danas podvodi pod ideju evrointegracija“.
On je pitao Mekalistera da li razume da je Aleksandar Vučić, tražeći datum ulaska u Evropsku uniju (EU), tražio nešto za šta bi mogao da se uhvati, kako bi društvu učinio realnim i životnim ovo što treba da uradimo.
Nije valjda put u Evropu negacija nas samih, predočio je Jovanović, koji je ukazao da se sada, uglavnom, sve svodi „na komesare i neka poglavlja“.
Mekalister je veoma upućen u dešavanja u Srbiji i nema prostora za mišljenje da on povlači poteze „lično motivisan odnosom sa Vučićem ili nekim drugim“, smatra Jovanović, ali ne zna da li izvestilac EU u opoziciji vidi alternativu.
„Mislim da je, kao veoma ozbiljan političar svestan, i da su u EU svesni, nužnosti uspostavljanja političke alterantive, jer ne može zemlja da uradi teške poslove koji nas čekaju, svaljujući to na leđa samo vlasti“, naglasio je Jovanović.
On je ukazao da je društvo „zatrovano nacionalizmom“ i da je u takvoj zemlji nemoguće graditi demokratiju.
Zemlja se, kako smatra Jovanović, „leči“ od nacionalizma tako što se „osvesti i reši problem koji taj nacionalizam generiše, što je u ovom trneutku Kosovo, sutra će biti Bosna, juče je bio Hag, prekosutra ko zna šta“.
Prema njegovim rečima, mir mora biti održiv, a da bi to bio, probleme sa okruženjem moramo rešavati na način savremenog sveta, „kroz članstvo u NATO, koji je i politička organizacija“.
Upitan da li razume smisao i ciljeve poziva na dijalog o Kosovu, Jovanović je odgovorio da razume i da smisao vidi u „rušenju mentalnih barijera koje postoje među nama“.
„Za dogovor su potrebne dve strane, moja je obaveza da pokušam da se dogovorim o načinu na koji ćemo preseći ‘Gordijev čvor’ Kosova, evropeizovati Srbiju, učniti konkretnijom našu ambiciju da budemo deo EU, promeniti odnose u regionu, stabilizovati mir i, makar našoj deci, osigurati budućnost“, istakao je Jovanović.
„Moja je obaveza da to pokušam zato što drugačije nije moguće ostvariti politiku za koju se zalažem“, precizirao je Jovanović, koji se „ne slaže“ sa Vučićevim potezima, ali misli da bi oni sutra mogli da budu drugačiji i da je dužan makar da proba da razgovara.
„Pa nismo mi pobedili Miloševića tako što je on odlučio da nam preda vlast. Ne mislite valjda da će Vučić uraditi nešto da ostane bez vlasti. Činjenica je da je predsednik i on mora, kao predsednik, da razgovara sa svojom zemljom, i to čini na svoj način“, ocenio je Jovanović.
Jedino LDP ima jasan stav o Kosovu i članstvu u NATO, tvrdi Jovanović, koji smatra da je „Vučić partner EU u kontroli onoga što se dešava na Kosovu, što je njihov interes, jer ne žele na Balkanu da imaju novu Ukrajinu“.
Na pitanje da li Vučić gradi „evropsku Srbiju“, Jovanović je odgovorio da „gradi“, s tim „što nas to žulja, jer to ne čini kako bismo mi radili“.
„Ne izgleda nam održivo, sumnjamo da je u svemu tome iskren, ali on je nesporno povukao poteze koji su udarili temelje toj evropskoj Srbiji, od potpisivanja briselskih sporazuma, do otvaranja poglavlja“, istakao je Jovanović.
„Ne mogu to da negiram zbog toga što to radi on, a ne ja. A zamislite da nas nije bilo? Ko bi sačuvao tu obalu na koju su oni prešli“, upitao je Jovanović, aludirajući na SNS.
Prema njegovom mišljenju, „problem opozicije je u jalovosti onih koji je vode, manjku političkih ideja i višku opsesije i frustracije Vučićem“.
„Ne mogu očekivati, niti želim svoju sudbinu da vezujem za Vučićevu sposobnost da razume da su njegova budućnost i opstanak na vlasti vezani za sposobnost da afirmiše demokratiju, uspostavi normalne odnose vlasti i opozicije i normalizuje stanje u društvu. To moramo mi da uradimo, ako on ne želi“, poručio je Jovanović.
Povodom utiska da se u javnim nastupima više „obrušava“ na opoziciju, nego na vlast, Jovanović je uzvratio da ne želi da živi sa glavom u pesku i da je Saši Jankoviću „prećutao“ sve što je on o njemu i LDP govorio mesecima.
„Mislim da je besmisleno graditi svoj opozicioni status tako što ćeš nekoga, ko je pored tebe u opoziciji, klevetati. Osim što nema smisla, to je u međuvremenu postalo očigledno glupo“, tvrdi Jovanović.
On misli da je takvo ponašanje posledica nedostatka politike i viška frustracija, čije korene ne razume.
„Nije Saša Janković gutao suzavac, kao što su mnogi drugi, da bi danas bio toliko frustriran Vučićem. Ne, tad mu nisu smetali ni Vučić, ni Nikolić“, ocenio je Jovanović.
Prema Jovanovićevom mišljenju, Janković ne može da se „popravi tako što ćete mu promeniti baterije“, jer on „jeste apdejtovani Koštunica, na starom akumulatoru“.
Unutar same opozicije, uočio je Jovanović, vodi se „glupa“ borba sa ambicijom da se promeni Vučić, ali da se manje ili više zadrži isti sistem vrednost.
Jovanoviću nije mu jasno kako su, povodom beogradskih izbora, on i njegova saradnja sa drugim opozicionim strankama postali teme, jer „ne zna šta bi sa njima radio“.
Upitan šta konkretno podrazumeva pod „klevetama“ na njegov račun, on precizira da se radi o izjavama ko je „prava, a ko lažna opozicija“ i napominje da ne želi da se odrekne svoje politike zato što i Vučić želi Srbiju u Evropi.
„Po kojoj to alhemiji ja mogu da budem u vladi? Kako to može nekom da padne na pamet, ako se pita Moskva? A, ako Vučić pravi vladu, Moskva se pita“, smatra Jovanović i podseća da je ruski ambasador sedam dana obilazio ministre posle intervjua Blumbergu premijerke Ane Brnabić.
„Ali, šta sad treba da kažem kad Vučić želi Evropu? Da ja više ne želim, pošto je Srbija u Evropi moje ekskluzivno pravo i samo ja imam autorsko pravo na to“, upitao je Jovanović.
Objašnjavajući da na beogradske izbore izlazi samostalno, kao 1996. na proteste, on se pozvao na autentičnost politike LDP i predočio da ti izbori ne mogu da budu kompenzacija za poraz na parlamentarnim i predsedničim izborima.
„To su izbori za Grad Beograd koji je davno izgubio svoj kulturni identitet, ne prolazi test realnosti i potrebna mu je ona vrsta politike koja će afirmrisati vrednosti potrebne da bismo mogli normalno da živimo u 21.veku“, istakao je Jovanović.
„Zato mislim da je nužno da LDP izađe sam na te izbore, a ne da i mi učestvujemo u tom kolektivnom laganju da slom Vučića počinje na beogradskim izborima“, objasnio je Jovanović, koji ne veruje u „alibi koalicije“.
Na pitanje da li bi LDP, ipak mogao da se dogovori sa predstavnicima opozicije o elementarnim pitanjima, Jovanović je odgovorio da želi sa svima da se dogovori, ne samo sa Borisom Tadićem, Draganom Šutanovcem ili Sašom Jankovićem.
„Želim sa Vučićem da se dogovorim, želim sa Dačićem da se dogovorim, želim sa nevladinim organizacijama da se dogovorim, želim da se dogovorim, kad bi bilo moguće, sa našom crkvom. Pa da ona priča o ‘srebreničkom grehu’, da ona skine hipoteku zla sa kosovskog pitanja, za koje smo mi u velikoj meri odgovorni“, naglasio je Jovanović.
O tome želim da se dogovorim, da se narodu kaže istina, jer kad kažem to ja, onda je to „Čedina verzija“, napomenuo je Jovanović.
Potrebno je boriti se i za fer izborne uslove, ali bojkot izbora ili povlačenje iz parlamenta nisu dobre ideje, ukazao je Jovanović, jer „nas to vodi u crnogorski model“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.