Kako je izgledao kratki mandat Miloša Vučevića? 1Foto: Vojin Radovanović

Za razliku od Ane Brnabić, Miloš Vučević je kao SNS premijer i formalni lider stranke potpuno podbacio u političkom smislu.

Izabran je 2. maja 2024. u sazivu Narodne skupštine konstituisanom nakon izbora 17. decembra 2023.

U skupštinskoj sali prilikom polaganja zakletve bio je prisutan i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Od ukupno 213 prisutnih poslanika za Vučevićevu vladu je glasalo 152 narodnih poslanika, protiv je bilo 61, uzdržanih nije bilo dok je 37 bilo odsutno.

Prethodnog dana Vučević je u Skupštini tri sata čitao svoj ekspoze, a na skupštinskog galeriji kao gost je bio sada odlazeći američki ambasador Kristofer Hil.

Dosadašnja dostignuća vlada i predsednika Srbije su odskočna daska za skok u budućnost, rekao je u ekspozeu Vučević, koji je do tada bio ministar odbrane. Vučević je primetno, u svim javnim nastupima, kopirao Vučića, i za razliku od Ane Brnabić, nikada nije uspeo da izgradi neki koliko toliko svoj imidž.

Izbori u decembru 2023. bili su vanredni i usledili su nakon talasa velikih protesta Srbija protiv nasilja koji su izbili nakon dva masovna ubistva, u osnovnoj školi u beogradskoj opštini Vračar i u dva sela, Orašje i Dubona oko Mladenovca 3. maja.

U maju 2023. u okolnostima vrlo zaoštrene situacije u zemlji, Miloš Vučević je na kongresu vladajuće Srpske napredne stranke postao njen predsednik, zamenjujući formalno na tom mestu Aleksandra Vučića.

U to vreme je Vučević ministar odbrane, to je postao 2022, a prethodno je bio dugogodišnji gradonačelnik Novog Sada.

Preuzevši kormilo vlade od Ane Brnabić, kao i formalnu poziciju lidera vladajuće stranke, Vučević je, osim što je politička situacija postajala sve gora po SNS, i svojim rigidnim ličnim nastupom doprinosio tom pogoršanju.

Pokazao se mnogo manje politički sposobnim od svoje prethodnice, Vučević je svoju nesposobnost naročito ispoljio u teškim po celu Srbiji, trenucima posle pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024.

Njegove nastupe i dalje je odlikovala arogancija kao da je sve u redu, koja je došla do izražaja i prilikom pregovora sa sindikatima prosvetnih radnika, kada je kriza još i mogla da se drži pod kontrolom.

Vučević ove pregovore nije uspeo da reši dogovorom, mada su oni počeli u oktobru, pre tragedije u Novom Sadu. On je povlačio predloge koje je prethodno Vlada davala za povećanja plata od 11 odsto, rekavši da zbog tvrdog stava sindikata više ne važe, te da može da se dogodi i hiljadu jedan štrajk.

Nastavio je sa pretećim izjavama o nepopuštanju kada je došlo do talasa protesta, štrajkova i demonstracija posle pada nadstrešnice, čiji su pokretači bili na prvom mestu studenti, prosvetni radni i đaci.

Tvrdio je da drugo školsko polugodište mora da počne, da će inspekcija proveravati škole i da će protiv prosvetnih radnika biti primenjivane mere u skladu sa zakonom. Sve je to bilo kao dolivanje ulja na vatru.

Sve široj slici represivne vlasti dodavao je i lični element, budući da je objavljeno da je njegovog sina, učenika Jovine gimnazije u Novom Sadu, profesorka filozofije i poslanica opozicione SSP Danije Grujčić primoravala na antivladin protest.

Grujičić je podržao deo javnosti, jedan broj đaka i njihovih roditelja, objavljujući da ona uopšte ne predaje tom razredu u kome je Vučićev sin, dakle ne tom odeljenju, nego ne toj đačkoj godini.

Vučević se tokom mandata, i u svakoj prilici, pokazao samo kao izvršilac, nipošto kao neko ko može da bude čovek političkog dogovora i popuštanja.

Njegove izjave poput te da Srbije ne sme da stane ni zbog 15, ni zbog 155, ni zbog 1.555 žrtava, bile su tema opozicionih medija, i nailazile su na veliku osudu javnosti tako da je morao da se pravda.

„Moja ključna poruka od onoga što sam govorio je da moramo da idemo dalje, da su žrtve ogromne, ali da je Srbija istorijski imala veće žrtve i to sam govorio dan pre obeležavanja 110 godina Kolubarske bitke, gde smo samo izgubili 400 ljudi u četi, od 1.300 kaplara gde su bili srednjoškolci. Srbija je istorijski imala ogromne gubitke i ovo je ogroman gubitak, ali da smo morali da idemo dalje“, izjavljivao je.

Kako je izgledao kratki mandat Miloša Vučevića? 2
Foto: A. Latas/Danas

Njegov odlazak sa čela vlade moguće da znači i poraz tvrde struje unutar Srpske napredne stranke, poraz koji je praktično najavljivan poslednjih par godina kroz pokušaj Aleksandra Vučića, predsednika Srbije, da u politički život uvede novu organizaciju, građansko udruženje Pokret za narod i državu.

Pojedini analitičari ocenjivali su da Srpska napredna stranka nastoji da uništi samu sebe.

Miloš Vučević, svakako se pokazao, kao najzlosrećniji Vučićev kadrovski izbor.

U trenutku kada je danas 28. februara Miloš Vučević objavio da podnosi ostavku na mesto premijera Srbije, politička kriza u Srbiji je na nivou ključanja.

Studenti koji već mesecima blokiraju nastavu na državnim univerzitetima najavili su novi protest za 1. februar u Novom Sadu, a iako podeljena, parlamentarna opozicija uglavnom odbacuje mogućnost vanrednih izbora ne verujući da će izborni uslovi biti pošteni, i ističući privremenu, odnosno prelaznu vladu kao moguće političko rešenje.

Za sada, Vučić je odgovorio najavom da će doći do masivne rekonstrukcije Vlade, odnosno da će pola ministara biti zamenjeno, ističući da je njegova ustavna nadležnost da odluči ko će biti novi mandatar.

Na pitanje o mogućnosti novih izbora, Vučić je rekao da ih opozicija nije tražila.

Noć međutim 27. na 28. januar, simbolično i na srpski verski veliki praznik, školsku slavu Svetog Savu donela je preokret. Dok su studenti izveli masovnu blokadu jedne od glavnih raskrsnica u Beogradu Autkomande (sa parolom „Pod našom komandom“), došlo je do napada na studente u Novom Sadu, Vučevićevoj političkoj bazi.

Ta noć je donela preokret, i ujutru već u 11 časova je Vučević objavio da podnosi ostavku, koju Skupština treba da potvrdi na sednici.

O tome kakva će biti dalja politička sudbina Miloša Vučevića može da se nagađa, ali nije isključeno da će biti slična onome što je zadesilo jednog od biviših ministara odbrane Nebojšu Stefanovića. Stefanović se posle smene u SNS, povukao sa funkcija i iz javnosti. Upadljivo se dva puta poslednjih deset dana oglašavao da pruži podršku Vučiću.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari