Kakve poruke američki zvaničnik Ričard Verma donosi tokom vikend posete Beogradu? 1foto EPA-EFE/Luis Torres

Srbija i Sjedinjene Američke Države prvog dana vikenda trebalo bi da potpišu sporazum o strateškom dijalogu, koji će omogućiti mnogo jače i dublje veze dve zemlje u svim oblastima. Ovakav sporazum Srbija već ima sa Moskvom i Pekingom, a sporazum sa SAD značiće da ta zemlja Srbiju vidi kao pouzdanog partnera.

Potpisivanje sporazuma najavljeno je uoči posete zamenika američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričarda Verme Beogradu, ali se detalji još ne znaju.

Verma i Vučić trebalo bi da se sastanu u 1o sati prvog dana vikenda, a tokom susreta, kako navode izvori Danasa biće reči o snabdevanju Srbije gasom, ulaganjima američkih kompanija, odnosima u regionu, normalizaciji odnosa sa Kosovom, jačanju vladavine prava, kao i o tešnjoj bilateralnoj saradnji u vojnim i bezbednosnim pitanjima.

Da li će se i sankcije NIS-u naći na stolu

Na stolu će biti i energetika, što je posebno zanimljivo s obzirom na to da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će svi detalji vezani za američke sankcije NIS-u biti objavljene 10. ili 13. januara.

„Strateški dijalog je diplomatsko sredstvo spoljne politike Amerike koje podrazmeva redovnu komunikaciju predstavnika država o dogovorenim temama u razlčitim oblastima. U cilju dugoročnog unapređenja saradnje“, obajašnjava za Danas Vuk Velebit, izvršni direktor Pupin inicijative.

Prema njegovim rečima strateški dijalog koji će biti pokrenut između Srbije i Amerike znači da će odnosi biti definisani na ministarskom nivou, a postojaće i redovni godišnji sastanci ministara.

Predviđen je i kontinuirani rad na temama o zajedničkim interesima.

Fokus će biti na ekonomskim, energetskim i bezbednosno odbrambenim pitanjima.

Na pitanje u čemu se ogleda značaj tog sporazuma za Srbiju, sagovornik Danasa odgovara da će uspostavljanjem strateškog dijaloga sa Vašingtonom biti ojačana međunarodna pozicija Srbije

Kakve poruke američki zvaničnik Ričard Verma donosi tokom vikend posete Beogradu? 2
Foto: Screenshot N1

Velebit: Starteškim sporazumom sa SAD, Srbija će zadovoljiti četiri stuba spoljne politike

„To znači i da će Srbija izbalansirati svoju spoljnu politiku i zadovoljiti ona četiri stuba spoljne politike, gde je jedino sa Vašingtonom nedostajao strateški odnos. Na taj način će se balansirati odnos Srbije sa Pekingom i Moskvom. Sa druge strane, Amerika upostavljanjem ovog strateškog dijaloga prepoznaje važnost Srbije u regionu i Srbiju kao svog kredibilnog i pouzdanog partnera“, objašnjava Velebit.

Dodaje da se osim očekivanog boljeg međunarodnog položaja Srbije očekuje da se ovim strateškim dijalogom poveća politička važnost Srbije za SAD, a to je i prilika da se u dijalogu sa Vašingtonom dodatno obrazlože vitalni interesi Srbije.

„Strateški dijalog treba da dopinese i stvaranju povoljnih uslova za uvećanje ekonomske saradnje i zajedničkih projekata sa Amerikom u oblasti tehnoloških inovacija, obrazovanja i razvoja infrastrukture, kao i produbljivanje saradnje u oblasti bezbednosti. Interes SAD u regionu je stabilnost i Srbija je prepoznata kao stabilizujući faktor u regionu i sa ovim strateškim dijalogom zadovoljavaju se i interesi Amerike i Srbije“, napominje izvršni direktor Pupin inicijative.

On dodaje da će kroz ovaj strateški dijalog SAD raditi na poboljšanju svog ugleda u Srbiji i pokazati da će se srpski interesi u budućnosti više uvažavati. Podseća i da je Vašington do sada više gledao u Sarajevo, Prištinu i Podgoricu i da će se to, ipak, promeniti, kao i stav Srbije koja je ranije zanemarivala odnose sa Vašingtonom.

U kontekstu priče o sankcijama NIS-u, Velebit ističe da ostaje da se vidi šta će se tu desiti.

„Mislim da bi potencijalni povraćaj NIS-a u srpske ruke bio dobar po Srbiju i očuvanje naše energetske nezavisnosti. Energetika će biti jedna važna tema u okviru strateškog dijaloga. SAD su se jasno izjasnile da im je stalo do bakra i litijuma“, smatra Velebit.

 

Kakve poruke američki zvaničnik Ričard Verma donosi tokom vikend posete Beogradu? 3
foto: Miloš Tešić/ATAImages

Mihajlović: Samo zemlje koje ostvare određene dobre političke odnose imaju i takve sporazume sa SAD-om

Bivša ministarka energetike Zorana Mihajlović podseća da Srbija već ima sporazum sa SAD u oblasti infrastrukture i od skora iz energetike. Međutim, kako kaže, Srbija nema Strateški sporazum o saradnji Srbije i SAD kao što na primer ima sa Kinom, Rusijom, Turskom, Francuskom, Emiratima i jos nekim zemljama.

„Ovakvi sporazumi znače mnogo jače i dublje veze dve zemlje, i stvaranje mogućnosti bolje saradnje u svim oblastima – ekonomiji, trgovini, investicijama, životnoj sredini, energetici, vladavini prava, tehnologiji, odbrani, medijima. Samo zemlje koje ostvare određene dobre političke odnose imaju i takve sporazume. SAD takve sporazume imaju sa Poljskom, Grčkom, Indijom i Egiptom“, napominje Mihajlovićeva.

Ona dodaje da je to nesporno jako važan politički instrument, pa tek onda stvaranje osnova za dalju saradnju u ovim oblastima.

Da li potpisivanjem strateškog sporazuma sa SAD dolazi u paketu sa sankcijama NIS-u, mnogo oštrijim, nego što se očekivalo, trebalo bi da saznamo.

Na internet sajtu Kancelarije za kontrolu inostrane imovine (OFAC) pri američkom Ministarstvu finansija na proširenoj listi sankcionisanih lica i kompanija u petak, 10. januara, našla se i Naftna industrija Srbije.

Prema rečima zvaničnika, Srbija će se suočiti s nekoliko izazova, a najistaknutiji su poteškoće u snabdevanju naftom, kao i izazovi u radu Rafinerije i Petrohemije, koji bi mogli imati direktan uticaj na ekonomiju.

Natan Albaharii
foto FoNet/Medija Centar

Albahari: Osnovni cilj SAD je smanjenje ruskog uticaja

Natan Albahari, internacinalni sekretar PSG, kaže za Danas da poseta američkog zvaničnika dolazi u sklopu sve veće zainteresovanosti SAD za energetsku stabilnost regiona, gde je njihov osnovni cilj smanjenje uticaja Rusije i mogućnosti da preko energenata utiču na dešavanja.

Ovaj sporazum o stratškoj saradnji SAD i Srbije ima malu realnu vrednost, jer vlast u Srbiji odbija da prestane sa politikom sedenja na više stolica.

Dodaje da je dijalog sa SAD pozitivan korak, ali ni Srbija ni SAD neće mnogo dobiti, ako vlast u Srbiji ne promeni svoj pravac.

„Za nas iz PSG svako odvajanje od Rusije, a približavanje EU i SAD je pozitivan iskorak, ali mislim da vlast jednostavno nije spremna za takav iskorak.To vidimo i na primeru NIS, gde je bilo potrebno da se zapreti sankcijama da bi vlast počela da se bavi vlasništvom i problemom koji bi potencijalno mogao da se dogodi“, kaže za Danas Albahari.

On smatra da ovaj dijalog neće umanjiti tu pretnju, ako vlasništvo NISa nije rešeno i zato poziva vlast da odmah krene u proces vraćanja NIS-a u vlasništvo Srbije.

„Od početka agresije Rusije na Ukrajinu jedina ispravna geopolitička pozicija Srbije je usaglašavanje sa sankcijama EU i bezbednosnoj politici EU.Cena odbijanja toga, kao što smo videli, je zaustavljanje pristupanja EU i pretnje sankcijama kompaniji koja je u većinskom vlasništvu Srbije“, zaključuje Albahari.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari