Srbija i Sjedinjene Američke Države prvog dana vikenda trebalo bi da potpišu sporazum o strateškom dijalogu, koji će omogućiti mnogo jače i dublje veze dve zemlje u svim oblastima. Ovakav sporazum Srbija već ima sa Moskvom i Pekingom, a sporazum sa SAD značiće da ta zemlja Srbiju vidi kao pouzdanog partnera.
Potpisivanje sporazuma najavljeno je uoči posete zamenika američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Ričarda Verme Beogradu, ali se detalji još ne znaju.
Verma i Vučić trebalo bi da se sastanu u 1o sati prvog dana vikenda, a tokom susreta, kako navode izvori Danasa biće reči o snabdevanju Srbije gasom, ulaganjima američkih kompanija, odnosima u regionu, normalizaciji odnosa sa Kosovom, jačanju vladavine prava, kao i o tešnjoj bilateralnoj saradnji u vojnim i bezbednosnim pitanjima.
Da li će se i sankcije NIS-u naći na stolu
Na stolu će biti i energetika, što je posebno zanimljivo s obzirom na to da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će svi detalji vezani za američke sankcije NIS-u biti objavljene 10. ili 13. januara.
„Strateški dijalog je diplomatsko sredstvo spoljne politike Amerike koje podrazmeva redovnu komunikaciju predstavnika država o dogovorenim temama u razlčitim oblastima. U cilju dugoročnog unapređenja saradnje“, obajašnjava za Danas Vuk Velebit, izvršni direktor Pupin inicijative.
Prema njegovim rečima strateški dijalog koji će biti pokrenut između Srbije i Amerike znači da će odnosi biti definisani na ministarskom nivou, a postojaće i redovni godišnji sastanci ministara.
Predviđen je i kontinuirani rad na temama o zajedničkim interesima.
Fokus će biti na ekonomskim, energetskim i bezbednosno odbrambenim pitanjima.
Na pitanje u čemu se ogleda značaj tog sporazuma za Srbiju, sagovornik Danasa odgovara da će uspostavljanjem strateškog dijaloga sa Vašingtonom biti ojačana međunarodna pozicija Srbije
Velebit: Starteškim sporazumom sa SAD, Srbija će zadovoljiti četiri stuba spoljne politike
„To znači i da će Srbija izbalansirati svoju spoljnu politiku i zadovoljiti ona četiri stuba spoljne politike, gde je jedino sa Vašingtonom nedostajao strateški odnos. Na taj način će se balansirati odnos Srbije sa Pekingom i Moskvom. Sa druge strane, Amerika upostavljanjem ovog strateškog dijaloga prepoznaje važnost Srbije u regionu i Srbiju kao svog kredibilnog i pouzdanog partnera“, objašnjava Velebit.
Dodaje da se osim očekivanog boljeg međunarodnog položaja Srbije očekuje da se ovim strateškim dijalogom poveća politička važnost Srbije za SAD, a to je i prilika da se u dijalogu sa Vašingtonom dodatno obrazlože vitalni interesi Srbije.
„Strateški dijalog treba da dopinese i stvaranju povoljnih uslova za uvećanje ekonomske saradnje i zajedničkih projekata sa Amerikom u oblasti tehnoloških inovacija, obrazovanja i razvoja infrastrukture, kao i produbljivanje saradnje u oblasti bezbednosti. Interes SAD u regionu je stabilnost i Srbija je prepoznata kao stabilizujući faktor u regionu i sa ovim strateškim dijalogom zadovoljavaju se i interesi Amerike i Srbije“, napominje izvršni direktor Pupin inicijative.
On dodaje da će kroz ovaj strateški dijalog SAD raditi na poboljšanju svog ugleda u Srbiji i pokazati da će se srpski interesi u budućnosti više uvažavati. Podseća i da je Vašington do sada više gledao u Sarajevo, Prištinu i Podgoricu i da će se to, ipak, promeniti, kao i stav Srbije koja je ranije zanemarivala odnose sa Vašingtonom.
U kontekstu priče o sankcijama NIS-u, Velebit ističe da ostaje da se vidi šta će se tu desiti.
„Mislim da bi potencijalni povraćaj NIS-a u srpske ruke bio dobar po Srbiju i očuvanje naše energetske nezavisnosti. Energetika će biti jedna važna tema u okviru strateškog dijaloga. SAD su se jasno izjasnile da im je stalo do bakra i litijuma“, smatra Velebit.
Mihajlović: Samo zemlje koje ostvare određene dobre političke odnose imaju i takve sporazume sa SAD-om
Bivša ministarka energetike Zorana Mihajlović podseća da Srbija već ima sporazum sa SAD u oblasti infrastrukture i od skora iz energetike. Međutim, kako kaže, Srbija nema Strateški sporazum o saradnji Srbije i SAD kao što na primer ima sa Kinom, Rusijom, Turskom, Francuskom, Emiratima i jos nekim zemljama.
„Ovakvi sporazumi znače mnogo jače i dublje veze dve zemlje, i stvaranje mogućnosti bolje saradnje u svim oblastima – ekonomiji, trgovini, investicijama, životnoj sredini, energetici, vladavini prava, tehnologiji, odbrani, medijima. Samo zemlje koje ostvare određene dobre političke odnose imaju i takve sporazume. SAD takve sporazume imaju sa Poljskom, Grčkom, Indijom i Egiptom“, napominje Mihajlovićeva.
Ona dodaje da je to nesporno jako važan politički instrument, pa tek onda stvaranje osnova za dalju saradnju u ovim oblastima.
Da li potpisivanjem strateškog sporazuma sa SAD dolazi u paketu sa sankcijama NIS-u, mnogo oštrijim, nego što se očekivalo, trebalo bi da saznamo.
Na internet sajtu Kancelarije za kontrolu inostrane imovine (OFAC) pri američkom Ministarstvu finansija na proširenoj listi sankcionisanih lica i kompanija u petak, 10. januara, našla se i Naftna industrija Srbije.
Prema rečima zvaničnika, Srbija će se suočiti s nekoliko izazova, a najistaknutiji su poteškoće u snabdevanju naftom, kao i izazovi u radu Rafinerije i Petrohemije, koji bi mogli imati direktan uticaj na ekonomiju.
Albahari: Osnovni cilj SAD je smanjenje ruskog uticaja
Natan Albahari, internacinalni sekretar PSG, kaže za Danas da poseta američkog zvaničnika dolazi u sklopu sve veće zainteresovanosti SAD za energetsku stabilnost regiona, gde je njihov osnovni cilj smanjenje uticaja Rusije i mogućnosti da preko energenata utiču na dešavanja.
Ovaj sporazum o stratškoj saradnji SAD i Srbije ima malu realnu vrednost, jer vlast u Srbiji odbija da prestane sa politikom sedenja na više stolica.
Dodaje da je dijalog sa SAD pozitivan korak, ali ni Srbija ni SAD neće mnogo dobiti, ako vlast u Srbiji ne promeni svoj pravac.
„Za nas iz PSG svako odvajanje od Rusije, a približavanje EU i SAD je pozitivan iskorak, ali mislim da vlast jednostavno nije spremna za takav iskorak.To vidimo i na primeru NIS, gde je bilo potrebno da se zapreti sankcijama da bi vlast počela da se bavi vlasništvom i problemom koji bi potencijalno mogao da se dogodi“, kaže za Danas Albahari.
On smatra da ovaj dijalog neće umanjiti tu pretnju, ako vlasništvo NISa nije rešeno i zato poziva vlast da odmah krene u proces vraćanja NIS-a u vlasništvo Srbije.
„Od početka agresije Rusije na Ukrajinu jedina ispravna geopolitička pozicija Srbije je usaglašavanje sa sankcijama EU i bezbednosnoj politici EU.Cena odbijanja toga, kao što smo videli, je zaustavljanje pristupanja EU i pretnje sankcijama kompaniji koja je u većinskom vlasništvu Srbije“, zaključuje Albahari.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.