"Kosovo traži Radoičića, Srbija kompletnu dokumentaciju": Kancelarija EU na Kosovu dobila tri zahteva u vezi sa slučajem Banjska 1Foto: Beta/AP Photo/Visar Kryeziu

Kancelarija EU na Kosovu dobila je tri pisma u vezi sa incidentom u Banjskoj u Zvečanu 24. septembra. Kosovo je zatražilo predaju Milana Radoičića, dok Srbija traži kompletnu dokumentaciju za ovaj slučaj, prenosi Teve1.

Prvo pismo stiglo je početkom jula u kancelariju Evropske unije na Kosovu. Iz Srbije su tražili kompletnu dokumentaciju zbog incidenta koji se dogodio 24. septembra u Banjskoj u Zvečanu, prenosi Kosovo online.

„Kancelarija EU na Kosovu je početkom jula primila dopis Ministarstva pravde Srbije koje je Višem javnom tužilaštvu Beograda uputilo zahtev za međusobnu pravnu pomoć povodom slučaja Banjska. Na osnovu svog mandata, PSEU na Kosovu je ovaj zahtev prosledio kosovskim vlastima, a zatim je odgovarajuću prepisku kosovskih vlasti prosledio vlastima Srbije“, kažu u kancelariji EU na Kosovu.

Nešto kasnije na adresu ove kancelarije stigao je i drugi zahtev. Njega je poslalo Kosovo zbog međusobne pravne pomoći sa vlastima Bosne i Hercegovine.

Kosovske vlasti saopštile su ranije da je oružje zaplenjeno u Banjskoj potiče iz Tuzla u Bosni i Hercegovini.

„Predstavnici EU na Kosovu dobili su i zahtev za međusobnu pravnu pomoć vlasti Kosova vlastima Bosne i Hercegovine u vezi sa slučajem Banjska. Zahtjev je upućen u Sarajevo i već je stigao odgovor. Odgovor je blagovremeno prosleđen nadležnim organima na Kosovu“, kažu iz kancelarije EU na Kosovu.

Bosni je rečeno da Federalna uprava policije proverava ovu informaciju.

I ova dva pisma nisu bila poslednja koja su otišla u kancelariju EU u Prištini.

Kosovo je u oktobru zatražilo predaju organizatora napada u Banjskoj Milana Radoičića.

„Predstavnici Kancelarije EU na Kosovu uputili su u oktobru prošle godine zahtev za međusobnu pravnu pomoć kosovskih vlasti vlastima Srbije po istom pitanju. Od srpskih vlasti još nije stigao nikakav odgovor. Očekujemo da Srbija u potpunosti sarađuje sa ovim zahtevima kroz uspostavljeni kanal uzajamne pravne pomoći. Svrha ovog mehanizma je da obezbedi pravosudnu saradnju između Kosova i zemalja koje ga ne priznaju, uključujući Srbiju, i da olakša pristup pravdi za sve, bez obzira na njihovo državljanstvo ili prebivalište“, rečeno je Teve1 iz kancelarije EU na Kosovu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari