Vlada Srbije će u naredna tri meseca završiti adaptaciju i renoviranje kasarni na najmanje deset lokacija širom Srbije za prihvat izbeglica jer se na proleće očekuje njihov povećan broj, odnosno zadržavanje u Srbiji, s obzirom na to da sledi zatvaranje gotovo svih granica u državama članicama Evropske unije, rečeno je Danasu u diplomatskim izborima.
„Provera izbegličkih kampova je završena, a procena je da na najmanje deset lokacija za razuman novac mogu da se renoviraju kasarne za prihvat izbeglica“, ističu izvori Danasa uključeni u pomoć Srbiji da se izbori sa izbegličkom krizom.
Upitani do kada Vlada Srbije treba da završi posao renoviranja i pripreme kasarni za prihvat izbeglica, naši izvori kažu da nije određen tačan rok, ali da je se procenjuje da će posao biti završen za oko tri meseca.
„Cilj je da kasarne budu renovirane do proleća, odnosno da do tada kapaciteti budu spremni za prihvat izbeglica“, tvrde diplomatski izvori Danasa.
Na pitanje zbog čega se cilja taj rok, odnosno šta se to očekuje na proleće što će biti različito od aktuelne situacije, naši sagovornici napominju da trenutno u prihvatnim centrima ima mesta za samo dve do tri hiljade izbeglica, te da je neophodno renovirati kasarne kako bi se ti kapaciteti značajno povećali.
„Na proleće se očekuje zatvaranje gotovo svih granica po Evropi, jer ništa od do sada primenjenih mera ne daje rezultate i ne smanjuje broj novih izbeglica. Dakle, očekuje se da i Austrija i Nemačka do proleća zatvore svoje granice. Očigledno je da će se tokom zime dosta toga usporiti, jer su vremenske prilike teške za put preko Turske i Grčke. EU polaže sve nade u dogovor sa Turskom ali za to će trebati dosta vremena. Dakle, sledeća godina je veliki problem“, napominju sagovornici Danasa.
Slovenački premijer Miro Cerar doneo je odluku da se na granici sa Hrvatskom podigne ograda koja će usmeravati izbeglice ka prelaznim tačkama.
On je naveo da će slovenačka vlada u sledećim danima na šengenskoj granici, što znači i na granici sa Hrvatskom, uvesti tehničke mere zaštite granice.
Prema Cerarovim rečima, granice Slovenije i Hrvatske se neće zatvarati.
Ovakav potez on je opravdao najavama o povećanom broju izbeglica koje se kreću balkanskom rutom uz mogućnost da Nemačka i Austrija uvedu restrikcije za njihov prijem.
„Zbog velikog očekivanog priliva izbeglica i migranata iz Grčke koji se kreću balkanskom rutom, zbog zime i ograničenih kapaciteta za smeštaj, slovenačka vlada je pripremila dodatne hitne mere za savladavanje migracijskih tokova“, navodi se u saopštenju Vlade Slovenije.
Vulin: Dablinski sporazum za nas ne važi
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin kaže da se Dablinski sporazum o prihvatanju azilanata ne odnosi na Srbiju zato što nije članica EU, te da migranti neće biti vraćani na njenu teritoriju. „Njihovo vraćanje po Dablinskom sporazumu je u prvu zemlju članicu EU, te dalje mogu da idu u zemlju porekla, a ne u treću zemlju“, rekao je Vulin na pitanje o ponovnom aktiviranju Dablinskog sporazuma. On je dodao da je to jedna od stvari za koju su se delegacija Srbije i premijer izborili u Briselu, kada su pregovarali o tome kako da svi zajedno upravljaju migrantskom krizom.
„Kada treba da dobijemo pomoć, onda nam se kaže da nismo članica EU, a kada se govori o Dablinskom sporazumu, onda je, takođe, vrlo dobro podsetiti da nismo članica EU“, rekao je Vulin novinarima u Beogradu nakon obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.