Osim nagađanja o temama i učesnicima međustranačkog dijaloga u Srbiji, diskusija se vodi i oko učešća civilnog sektora u drugoj rundi dijaloga vlasti i opozicije uz posredovanje Evropskog parlamenta, a sam civilni sektor navodi da im je mesto u dijaligu, ali u ulozi posmatrača ili onih koji nude rešenje, piše portal Juropijan vestern Balkans.
Izvršni direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) Bojan Klačar ističe da civilno društvo ne treba da bude u ulozi direktnog učesnika u dijalogu, zato što nije politički akter, ali i zato što je neophodno da odgovornost za sprovođenje izbornog procesa preuzmu političke organizacije.
Verujemo da je važno da svi ponesu sopstveni deo odgovornosti i da nastupaju sa pozicija na kojima se nalaze i u tom pogledu civilno društvo ima drugačiju poziciju, koja mora da ostane profesionalna, racionalna i neutralna, naveo je Klačar za EWB.
Sa njim je saglasan i programski direktor Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) Raša Nedeljkov, koji dodaje da je uloga civilnog društva da ima kontrolnu ulogu, ali i da bude korektivni faktor i u političkim procesima.
Nedeljkov podseća da je CRTA konkretno vrlo uključena u izborne procese, ali kao posmatrač.
Direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Igor Bandović navodi da je uloga civilnog društva da jasno istakne vrednosti za koje se bori i štiti ih u svakoj vrsti javnih rasprava, pa time i u razgovoru o izborima i izbornim uslovima.
Civilno društvo ima svoje vrednosti i ono nije neutralno na ono što danas imamo u Srbiji. A to je potpuna erozija demokratskih vrednosti i političkih i građanskih sloboda, ali civilno društvo nije politički akter i ono ne može da preuzme političku odgovornost, izjavio je Bandović.
Fondacija za otvoreno društvo i Fakultet političkih nauka pokrenuli su dijalog između vlasti i opozicije 2019. godine, koji se odvijao uz posredovanje civilnog društva, da bi se zatim dijalog premestio u Narodnu skupštinu i pod pokroviteljstvo Evropskog parlamenta.
Fondacija za otvoreno društvo, CRTA, CeSID i Transparentnost Srbija predstavljali su civilno društvo, dok je njihova uloga bila da daju svoj stručni doprinos i predlože mere za unapređenje izbornih uslova i načina njihovog sprovođenja, podseća portal.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.