Bivši američki general i komandant NATO-a Vesli Klark, bez ikakve prethodne najave, boravi danas u poseti Prištini. Tokom dana on se sastao sa kosovskim premijerom, Aljbinom Kurtijem, predsednicom Vjosom Osmani, te kosovskim ministrom odbrane.
Zapravo, po dolasku u Prištinu Klark se najpre sastao sa tamošnjim američkim ambasadorom, Džefrijem Hovenijerom, prenosi KoSSev.
O tome je američki ambasador izvestio na mreži X, rekavši da je penzionisani general – učinio mnogo u produbljivanju čvrstim veza između Kosova i SAD.
„Uvek je zadovoljstvo sresti se sa penzionisanim generalom Veslijem Klarkom, koji je učinio mnogo na produbljivanju čvrstih veza između SAD i Kosova, i nastavlja da bude pristalica i simbol podrške SAD narodu Kosova“, poručio je u ovoj objavi Hovenijer.
Osmani: Klarkova uloga 1999. godine – donela nam je slobodu
Potom se bivši američki general sastao i sa Vjosom Osmani, koja je i ovoga puta akcenat stavila na Klarkovu ulogu 1999. godine, kada je on bio na čelu NATO-a, alijanse koja je te godine bombardovala Srbiju.
To je, kazala je na ovom sastanku Osmani, Kosovu donelo – slobodu.
„Predsednica Republike Kosovo Vjosa Osmani primila je na sastanku generala Veslija K. Klarka, bivšeg vrhovnog komandanta NATO-a za Evropu, koji je vodio NATO intervenciju 1999. godine, a koja je odigrala važnu ulogu za slobodu Kosova. ‘Vaša odlučnost i vođstvo doprineli su slobodi Kosova, obezbeđujući budućnost u kojoj dostojanstvo preovladava strahom i ugnjetavanjem’“, njene navode prenosi kosovsko Predsedništvo.
U nastavku mu je govorila upravo o budućnosti:
„Istakla je napredak Kosova tokom godina, konstatujući kontinuirani rad na jačanju pozicije na međunarodnoj sceni, kao i članstvo u međunarodnim organizacijama. Budućnost Kosova je jasna u cilju evroatlantskih integracija i stabilnog partnerstva sa Sjedinjenim Državama“.
Maćedonci: Pod Klarkovom komandom 1999. godine zauvek je promenjena naša budućnost
Ulogu i značaj Veslija Klarka te 1999. godine, istakao je nakon sastanka sa njim i kosovski ministar odbrane, Ejup Maćedonci.
Ovaj ministar kaže da, dok ga sa jedne strane susreti sa Klarkom podsećaju na „teška vremena“, sa druge asocira ga i na njihovu „zajedničku posvećenost slobodi“.
„Kada smo se sa svojim drugovima borili protiv zla koje je pretilo našoj zemlji, pomoć iz vazduha preko NATO-a bila je presudna za završetak rata. Vesli Klark, komandovao je NATO snagama u humanitarnoj intervenciji koja će zauvek promeniti budućnost naše zemlje“.
Zahvalio mu se u ime naroda – „za vođenje vazdušne kampanje NATO-a protiv vojnih snaga okupatorskog srpskog režima“.
I on je potom Klarku govorio o budućnosti, najpre o stanju KBS-a:
„Iskoristio sam priliku da generala Klarka detaljno obavestim o značajnom napretku Kosovskih bezbednosnih snaga u postizanju ciljeva dogovorenih u okviru Sveobuhvatni plan tranzicije. Visok nivo profesionalizma koji danas pokazuju Kosovske bezbednosne snage je, pre svega, rezultat bliskih odnosa i saradnje u oblasti odbrane i bezbednosti između naših zemalja, čemu je doprinos generala Klarka bio i ostao veoma važan“.
Za kraj, Klark i sa Kurtijem
Dobrodošlicu bivšem komandantu NATO-a poželeo je i kosovski premijer, Aljbin Kurti, sa kojim je Vesli Klark danas održao poslednji sastanak.
„Klark nastavlja da ostaje prijatelj i podrška naroda i države Kosovo“, poručio je nakon njihovog razgovora Kurti.
Zahvalio mu se kosovski zvaničnik i na „stalnom interesovanju za Kosovo i izuzetnom doprinosu“.
„U pratnji sina koji je obnovio ime i saradnika iz različitih zemalja, američki vojnik se zainteresovao za razvojne planove Republike Kosovo u vreme velikih promena i prilika u svetu. Zajedno smo razgovarali o napretku naše zemlje, aktuelnim regionalnim kretanjima i mogućnostima za saradnju“.
Ovo je druga poseta bivšeg komandanta NATO-a Kosovu ove godine. U junu je u Prištini odlikovan, odnosno uručeno mu je priznanje za „ulogu u oslobađanju Kosova“. To mu je uručila stranka LDK.
On je na Kosovu neretko boravio i u prethodnim godinama, kada se takođe ujedno sastajao sa predstavnicima vlasti iz Samoopredeljenja, a obavezan mu je bio i sastanak sa aktuelnim ministrima odbrane.
Za razliku od Albanaca, koji ovog bivšeg komandanta NATO-a pamte po njegovoj ulozi u, za njih oslobodilačkoj intervenciji na Srbiju 1999. godine, Srbi ga sa druge strane vide kao nekoga ko je izvršio protivpravnu agresiju na SRJ.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.