Bivši studentski lider protiv studenata: Ko je Čedomir Antić, istoričar i profesor koji je često kritikovan zbog "tvrdih" ideja? 1Čedomir Antić Foto: Medija centar

Prirodno je da aktuelne studentske proteste i blokade fakulteta poredimo sa onima iz vremena Slobodana Miloševića 1996-97. Skoro tri decenije razdvajaju ova dva događaja koja spaja izgleda samo studentski bunt i suštinski isti cilj – da Srbija postane pristojna i uređena zemlja. Sve ostalo je drugačije. Srbija se promenila, a ni svet nije isti.

Za razliku od današnjih depersonalizovanih protesta koji insistiraju na tome da nemaju lidera, 1996-97. studentskih lidera imali smo na pretek. Krenuli su posle na razne strane, a nekako su najupečatljivija bila „dva Čedomira“, Jovanović i Antić.

Čedomir Antić se nakon protesta neko vreme bavio politikom, ali se onda okrenuo svojoj čini se glavnoj profesionalnoj ljubavi – istoriji. Diplomirao je na Odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu, kao prvi u generaciji, 1999.

Magistrirao je savremenu istoriju na Univerzitetu u Bristolu 2002. i nacionalnu istoriju novog veka na Univerzitetu u Beogradu 2003. Doktorirao je 2008. na temu „Velika Britanija i Srbija u vreme Prvog svetskog rata“. Autor je niza stručnih knjiga na srpskom i engleskom jeziku, ali i popularne istorijske literature, kao što su knjige „Kratka istorija Srbije“ i „Alternativna istorija Srbije“, koju je pisao sa Predragom J. Markovićem. Dobitnik je više nagrada, „Vojislav K. Stojanović“ koje Udruženje univerzitetskih profesora i naučnika svake godine dodeljuje najboljem studentu u Srbiji, a Antić ga je dobio 2001. godine. Severnoameričko udruženje za srpske studije dodelilo mu je 2006. nagradu za najbolju monografiju na engleskom jeziku.

Iako je bio jedan od lidera studentskog protesta 1996-97. Antić aktuelni bunt ne podržava, a predavanje je držao na početku blokade, 2. novembra.

„Podržavam svaki zahtev za demokratizacijom Srbije i smenu Vučićevog režima. To, međutim, nije moguće izvesti blokadom. Poseban su problem politički potpuno nerazumno i neznalački formulisani zahtevi blokadera. Režim u mirnim okolnostima smenjuju građani na ulicama i stranke na izborima“, pisao je Antić za Politiku.

„Oni koji vode blokadu se kriju. To je mali pokret anarhista koji ne poštuje nijednu ustanovu države, pa ni univerzitet“, govorio je za internet izdanje nedeljnika Vreme.

Sudeći po Antićevim rečima, stvari su navodno eskalirale. Tvrdi da ga grupe studenata koje blokiraju fakultete uhode i prate kako bi videli sa kim se sastaje.

„Meni ne trebaju anarhisti kao što mi ne trebaju ni fašisti ni komunisti“, poručio je Antić, koji zbog podrške studentima i blokadi kritikuje rukovodstvo fakulteta i dekana Danijela Sinanija.

Antić je na čelu Naprednog kluba, koji, kako piše na njihovom sajtu „okuplja članove koji svojim znanjem i uticajem predlažu i podstiču napredak i razvoj srpske države i nacije“.

Članovi Kluba „dele viziju moderne Srbije, države racionalnih, demokratskih, savremenih ustanova i ekonomije i jedinstvene nacionalne politike“. U takvoj „jedinstvenoj nacionalnoj politici“ nema baš razumevanja prema stavovima drugih, te je Antić često kritikovan zbog „tvrdih“ ideja.

Svojevremeno je na njegovu izjavu da autonomna pokrajina nije plod istorije, već „nedemokratska tvorevina preuzeta iz nekadašnjeg totalitarnog režima“, reagovao takođe istoričar Milivoj Bešlin, tvrdnjom da Antić zloupotrebljava istoriju koju ne poznaje.

Na protestima u Beogradu, pre četiri godine, zbog crnogorskog Zakona o slobodi vjeroispovijesti Antić je govorio: „Mi smo ovde u pravednom i miroljubivom ratu. Mi nismo došli ovde da prospemo bratsku krv. Imamo neke tamo bivše komuniste, bivše demokrate, bivše ljude, koji Srbiju optužuju zato što je Milo ustaša. Ja mogu da im odgovorim kako je odgovorio vladika Rade: Bog vas kleo prodani izrodi…“

Antić smatra da BiH nema budućnost i podržava separatističke aspiracije manjeg entiteta RS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari