Premijeri Srbije i Kosova Ivica Dačić i Hašim Tači 27. avgusta ponovo će se naći za pregovaračkim stolom u Briselu, najavila je juče portparol visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Maja Koncijančić.
U saopštenju se navodi da je visoki predstavnik EU Ketrin Ešton juče preko telefona razgovarala sa Dačićem i Tačijem zbog pripreme narednog sastanka na kome će se razgovarati o napretku u primeni Plana sprovođenja Briselskog sporazuma.
Beogradski mediji tvrde da na tehničkom nivou još nije postignut dogovor o telekomunikacijama i energetici, što je navodno bio uslov za nastavak pregovora na premijerskom nivou 27. avgusta. Sve tri strane – Beograd, Priština i Brisel ne žele da o tome zvanično govore, tako da se ne zna da li je Srbija pristala od 2015. da na KiM bude samo jedan međunarodni pozivni broj, onaj koji će dogovorom o telekomunikacijama dobiti Priština ili će u upotrebi ostati i pozivni broj Srbije.
Iz Vlade Srbije saopšteno je da je premijer Dačić u jučerašnjim telefonskom razgovoru s Ketrin Ešton, između ostalog, naglasio da su „u toku opsežne pripreme za organizovanje lokalnih izbora u južnoj pokrajini“ i da je uveren da su ti izbori „krupan korak u stabilizaciji stanja i stvaranju uslova za održivi opstanak srpske zajednice“.
Posle dogovora predsednika i premijera Srbije sa srpskim funkcionerima koje je Vlada imenovala južno od Ibra o izlasku na izbore 3. novembra i formiranju zajedničke izborne liste, u beogradskim medijima juče su osvanule spekulacije o smeni predsednika četiri srpske opštine na severu KiM zbog odbijanja da izađu na to glasanje, koje organizuje Priština. Danasovi izvori spekulišu da bi, ukoliko bude „disciplinovanja“ severa, Beograd najpre mogao da „kazni“ načelnika Kosovsko-mitrovačkog okruga, iako je Radenka Nedeljkovića na tu dužnost Vlada Srbije imenovala na osnovu izbora na konkursu.
– Očigledno je da tek predstoje pritisci i spinovanja pričom da predsednici opština na severu KiM ne žele da sprovode državnu politiku. Ne znam samo da li je razlog za najavljene smene predsednika opština i načelnika okruga koji je u mandatu to što neće da izađu na izbore koje je raspisala predsednica samoproglašene kosovske države, koju Vlada Srbije odbija da zvanično prizna. Drugo je pitanje da li neko želi da rasformira skupštine opština na severu KiM za šta se, prema važećem zakonu, nije stekao nijedan od tri potrebna uslova – kaže za Danas Dragiša Milović, predsednik opštine Zvečan.
Milović ističe da „građani moraju da znaju da će, ako 3. novembra izađu na izbore sve srpske institucije – opštine, zdravstvo, prosveta preći pod vlast Prištine“. On podseća i da je „ustavno pravo svakog građanina da po sopstvenoj volji odluči da li hoće ili neće da glasa“.
U vreme zaključenja ovog izdanja našeg lista nije bilo potvrde najave da bi predsednici četiri opštine trebalo da se sinoć na Kopaoniku sastanu sa šefom vladine Kancelarije za KiM Aleksandrom Vulinom.
Srbi traže zaštitu USS
Srbi sa severa podneli su juče zahtev Ustavnom sudu Srbije da se izjasni da li se učešćem na lokalnim kosovskim izborima koje organizuje Priština krši Ustav Srbije, što je jedan od zaključaka Privremene skupštine AP KiM. Dragiša Milović najavljuje da će Srbi sa severa od nadležnih organa Srbije tražiti i zaštitu svojih građanskih prava, jer su njihovi lični podaci bez njihovog znanja i saglasnosti dati institucijama nezavisne kosovske države. Generalni sekretar Vlade Srbije Veljko Odalović izjavio je da je Beograd dostavio biračke spiskove za lokalne izbore na KiM za četiri srpske opštine na severu, dok za opštine južno od Ibra već postoje spiskovi koje su sastavile kosovske institucije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.