Prema podacima dostupnim na sajtu Ministarstva spoljnih poslova Srbije naša zemlja diplomatsko predstavništvo ima u 73 zemlje širom sveta.
Neki od ambasadora Srbije iza sebe imaju afere zbog kojih su kažnjeni, ondnosno nagrađeni ambasadorskim mestom.
Nedavno smo imali tekst o srpskim ambasadorkama u svetu, a ovde možete pročitati ko su ambasadori naše zemlje u različitim zamljama sveta.
Ambasador Srbije u Rusiji – Momčilo Babić
Babić je prethodno, od početka 2018. do nedavno, bio ambasador Srbije u Slovačkoj, gde mu je u avgustu prošle godine dodeljena Spomen-medalja drvo mira zbog zasluga u promociji mira, razumevanja i prijateljstva među narodima.
Babić je inače doktor medicinskih nauka i bio je redovni profesor socijalne medicine na Medicinskom fakultetu u Beogradu gde je i završio osnovne studije 1976. Tri godine kasnije je magistrirao u Moskvi kao stipendista Svetske zdravstvene organizacije. Doktorirao je na Medicinskom fakultetu u Beogradu 1985.
Prema pisanju Istinomera, tokom devedesetih je bio blizak sa Slobodanom Miloševićem i njegovom porodicom. Bio je član Glavnog odbora SPS-a i poslanik, ali je stranku napustio posle pada Miloševića. Kada je Vojislav Šešelj štrajkovao glađu u Hagu, Babić se pojavljivao kao njegov lekar. U fokus pažnje javnosti je dospeo i u aprilu 2011. kada je pratio zdravstveno stanje Tomislava Nikolića dok je štrajkovao glađu. Član je Srpske napredne stranke.
Momčilo Babić je rođen 1952. u Peći. Titulu „Najevropljanin za 2011.“ za oblast programa i projekta je poneo 2012, a nagradu je dobio i za projekat „Zdravstvena politika u Srbiji do 2020 godine“. Više od 30 godina se bavi slikarstvom, a svoja dela je uglavnom poklanjao bolnicama.
Ambasador Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama – Marko Đurić
Đurić je pre preuzimanja ove funkcije bio direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju.
Rođen 25. juna 1983. godine u Beogradu. Osnovnu i srednju školu završio je u Beogradu (Osnovna škola „Vladislav Ribnikar“, Prva beogradska gimnazija).
Prema informacijama na portalu Istinomer, u zvaničnoj biografiji navodi da je diplomirani pravnik, ali ne i na kojoj visokoškolskoj instituciji je stekao to zvanje.
Kako naglašava, član je Srpske napredne stranke (SNS) od osnivanja 2008. godine, “u kojoj u kontinuitetu obavlјa najodgovornije dužnosti”. Napominje da pre toga nije bio član nijedne stranke.
Krajem 2012. godine postao je član Predsedništva SNS, a za potpredsednika stranke izabran je na Skupštini SNS održanoj 28. maja 2016. godine. U novembru 2021. na Skupštini SNS ponovo je izabran za potpredsednika stranke, a mandat mu je zamrznut zbog ambasadorskog angažmana.
Ambasador Srbije u Bosni i Hercegovini – Aleksandar Đorđević
Aleksandar Đorđević je bivši direktor BIA-e, a na funkciji ambasadora nalazi se od 2018.
Prema pisanju medija, poznato je da je u bliskim odnosima sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem, školski su drugovi i poznaju se više od 28 godina.
U javnosti je odjeknulo kada je Đorđević odbio poziv predsedavajućeg Predsedništva BiH Željka Komšića da dođe na sastanak povodom hapšenja Edina Vranja.
To je bio prvi puta od rata do danas da je ambasador neke države u BiH odbio da dođe na sastanak u Predsedništvo BiH, pisao je tada portal istraga.ba.
Ambasador Srbije u Crnoj Gori – Vladimir Božović
Božovića je krajem novembra 2020. u skladu sa članom 9. i 41. Bečke konvencije o diplomatskim privilegijama i imunitetima, Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore proglasila personom non gratom i zatražilo da napusti Crnu Goru.
Povod za to je bila njegova izjava o Podgoričkoj skupštini.
Pitanje diplomatskog statusa Božovića ponovo je otvoreno nedavno kada je kabinet predsednika Crne Gore Mila Đukanovića saopštio je da „neprihvatljivo“ to što je pismo saučešća predsednika Srbije Aleksandra Vučića povodom tragedije na Cetinju, Đukanoviću stiglo putem imejl adrese „proteranog“ ambasadora Srbije Vladimira Božovića.
Zbog toga su Đukanović i ministar spoljnih poslova Ranko Krivokapić od MUP-a CG zatražili da izda meru zabrane ulaska Božovića u Crnu Goru kao i izlaska iz te zemlje.
Tadašnji premijer Crne Gore Dritan Abazović nedavno je potvrdio da je bivši ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović jedan od 28 stranaca kojima je uskraćen boravak i zabranjen ulazak u zemlju, na osnovu podataka Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB).
Ambasador Srbije u Austriji – Nebojša Rodić
Rođen je 1953. godine u Šapcu.
Završio je Pravni fakultet u Beogradu 1977. godine, pravosudni ispit položio 1979, magistrirao je 2000. godine, a 2008. doktorirao. U Centru visokih vojnih škola „Maršal Tito“ je završio Školu narodne odbrane, navodi se u biografiji objavljenoj na portalu Istinomer.
Vlada Srbije ga je imenovala u avgustu 2012. godine za šefa Bezbednosno-informativne agencije. On je na to mesto došao sa funkcije generalnog sekretara predsednika Srbije Tomislava Nikolića.
Nebojša Rodić je peti direktor BIA od 2002. godine kada je tadašnji Resor državne bezbednosti preimenovan i iz MUP-a izdvojen i direktno potčinjen Vladi Srbije.
Na mestu šefa BIA nasleđuje Sašu Vukadinovića sa kojim je u RIK-u radio u vreme predsedničkih izbora 2000. godine.
Već u prvim mesecima na čelu BIA, suočio se sa aferom prisluškivanja telefona Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića. Listinge telefona predsednika države i potpredsednika vlade navodno je tražila Uprava kriminalistčke policije MUP-a, a što je BIA otkrila i sprečila.
U reformisanoj Vladi Republike Srbije, septembra 2013. godine, izabran je za ministra odbrane. Ovu funkciju obavljao je do aprila 2014. godine.
Septembra 2014. imenovan je za ambasadora Republike Srbije u Azerbejdžanu. U junu 2018. imenovan je za ambasadora Srbije u Austriji.
Ostali ambasadori:
1) Ambasador Srbije u Azerbejdžanu – Dragan Vladisavljević
2) Ambasador Srbije u Albaniji – Slobodan Vukčević
3) Ambasador Srbije u Alžiru – Miloš Jastrebić
4) Ambasador Srbije u Angoli – Miloš Perišić
5) Ambasador Srbije u Argentini – Dejan Blagojević
6) Ambasador Srbije u Australiji – Rade Stefanović
7) Ambasador Srbije u Belgiji – Aleksandar Tasić
8) Ambasador Srbije u Belorusiji – Aleksandar Crevar
9) Ambasador Srbije u Bugarskoj – Željko Jović
10) Ambasador Srbije u Gani – Milutin Stanojević
11) Ambasador Srbije u Grčkoj – Dušan Spasić
12) Ambasador Srbije u Egiptu – Miroslav Šestović
13) Ambasador Srbije u Zambiji – Aleksandar Marković
14) Ambasador Srbije u Izraelu – Mihajlo Tripić
15) Ambasador Srbije u Indiji – Siniša Pavić
16) Ambasador Srbije u Indoneziji – Slobodan Marinković
17) Ambasador Srbije u Iraku – Uroš Balov
18) Ambasador Srbije u Iranu – Dragan Todorović
19) Ambasador Srbije u Italiji – Goran Aleksić
20) Ambasador Srbije u Južnoj Africi – Goran Vujičić
21) Ambasador Srbije u Kazahstanu -Branislav Jovanović
22) Ambasador Srbije u Kanadi – Dejan Ralević
23) Ambasador Srbije u Kataru – Slobodan Radeka
24) Ambasador Srbije u Keniji – Dragan Županjevac
25) Ambasador Srbije na Kipru – Marko Blagojević
26) Ambasador Srbije u Demokratskoj Republici Kongo – Miroljub Jevtić
27) Ambasador Srbije u Južnoj Koreji – Nemanja Grbić
28) Ambasador Srbije na Kubi – Danilo Pantović
29) Ambasador Srbije u Mađarskoj – Ivan Todorov
30) Ambasador Srbije u Maroku – Ivan Bauer
31) Ambasador Srbije u Nigeriji – Đura Likar
32) Ambasador Srbije u Norveškoj – Dragan Petrović
33) Ambasador Srbije u Poljskoj – Nebojša Košutić
34) Ambasador Srbije u Rumuniji – Stefan Tomašević
35) Ambasador Srbije u Saudijskoj Arabiji – Muhamed Jusufspahić
36) Ambasador Srbije u Vatikanu – Sima Avramović
37) Ambasador Srbije u Siriji – Radovan Stojanović
38) Ambasador Srbije u Tunisu – Savo Đurica
39) Ambasador Srbije u Turskoj – Zoran Marković
40) Ambasador Srbije u Ukrajini – Aca Jovanović
41) Ambasador Srbije u Finskoj – Saša Obradović
42) Ambasador Srbije u Češkoj – Berislav Vekić
43) Ambasador Srbije u Švajcarskoj – Goran Bradić
44) Ambasador Srbije u Švedskoj – Dragan Momčilović
Zemlje koje nisu na spisku, a u kojima Srbija ima diplomatsko sedište nisu navedene pošto trenutno nisu imenovani ambasadori u tim zemljama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.