Predsednik niške Komisije za promenu naziva ulica i trgova Dragoljub Stamenkovićizjavio je juče da predlog komisije da Južni bulevar ponese ime kralja romske muzike Šabana Bajramovića „verovatno“ neće biti izmenjen, ali je ocenio da je „sve moguće“. On je najavio da će članovi Komisije u sredu 8. aprila razgovarati s predstavnicima Južnog bulevara koji su nedavno Skupštini grada dostavili peticiju u kojoj traže da se njihova ulica ne preimenuje u Bulevar Šabana Bajramovića.
– Komisija je usvojila ovakav predlog 18. marta i on je potpuno regularan. Iako prilikom odlučivanja uopšte nismo obavezni da pribavimo mišljenje građana o izmeni naziva njihove ulice, primićemo predstavnike Južnog bulevara i razmeniti argumente. Smatramo da bi bilo neprimereno da sutra deo njih demonstrira ili skida table s imenom Šabana Bajramovića, što su nezvanično najavili. Takođe verujemo da bi promena naziva ulice Južni bulevar u ime ovog svetski poznatog umetnika koristila njenim stanovnicima da brže reše pojedine komunalne probleme. Ulica bi postala atraktivna za turiste, naročito u vreme internacionalnog džez festivala Nišvil – kaže za Danas Stamenkovići dodaje da Komisija želi da „izbegne pozorište i cirkus“.
Stamenković kaže da saglasnost Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu na predlog o promeni naziva ove ulice u Bulevar Šabana Bajramovića, data prošlog petka, „nije obavezujuća“. Obavezujuću odluku doneće Skupštine grada, verovatno na sledećoj sednici, koja još nije zakazana. On ne veruje da su stanovnici Južnog bulevara rasistički motivisani.
– U peticiji su naveli da ne žele preimenovanje ulice zbog troškova koje će imati prilikom promene ličnih dokumenata, ali i zato što smatraju da grad treba da se oduži Bajramoviću kroz davanje njegovog imena značajnoj ulici u centru grada ili ulici u kojoj je živeo – kaže on uz zaključak da „Srbi i Romi u Nišu nikada nisu bili u sukobu“.
Koordinator Lige za dekadu Roma Osman Balićprošle sedmice ocenio je da peticija koju je potpisalo 158 građana ove ulice na periferiji Niša predstavlja „latentni rasizam“ i „ne bi smela da prođe“.
Zoran Živković, bivši gradonačelnik Niša i premijer Srbije, kazao je da je peticija „sramota za Niš“, a da njeni potpisnici „ne zaslužuju“ da njihova ulica nosi ime velikog umetnika.
Supruga preminulog umetnika, Milica Bajramović, iznela je skoro identično mišljenje, javno pitajući: „Dokle će da nas gledaju kao Cigane? I po čemu su to Srbi toliko bolji od nas Roma?“.
Šaban Bajramovićje preminuo 8. juna prošle godine, a poslednje dane života proveo je, kako se sam požalio, u siromaštvu i zaboravljen. U Indiji je proglašen za kralja romske muzike, a numera „Đelem Đelem“ u njegovom izvođenju je himna svih Roma sveta.
Časopis Tajm svojevremeno ga je svrstao u deset najboljih bluz pevača na planeti. Komponovao je više od 700 kompozicija koje su izvodili muzičari sa svih kontinenata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.