To što se Srbija nije našla na listi neprijateljskih država Ruske Federacije nema baš nikakve veze sa ulogom predsednika Srbije, Aleksandrom Vučićem, koji nema apsolutno nikakav uticaj na reakcije Rusije – ocenjuje za Danas Konstantin Samofalov, funkcioner Socijaldemokratske stranke.
Na listi su Sjedinjene Američke Države i Kanada, države Evropske unije, Velika Britanija, Ukrajina, Crna Gora, Švajcarska, Albanija, Andora, Island, Lihtenštajn, Monako, Norveška, San Marino, Severna Makedonija, kao i Japan, Južna Koreja, Australija, Mikronezija, Novi Zeland, Singapur i Tajvan.
Konstantin Samofalov u ironičnom tonu komentariše izveštavanje tabloida bliskih vlasti koji ovakav ishod – izostanak Srbije na ruskoj “crnoj listi” – pripisuju vrednostima spoljne politike koju sprovodi predsednik Srbije.
– Iako je Vučiću, svakako, najteže jer odlučuje o sudbini sveta, kako prenose tabloidi, zapravo, jedino u čemu je uspešan je stalna kuknjava i zloupotreba ovog teškog pitanja u izborne svrhe – kaže naš sagovornik.
Samofalov napominje da primećuje da pojedinci priželjkuju da se Srbija nađe na listi neprijateljskih država Ruske Federacije, što je, ističe on, potpuno neshvatljivo.
– Zašto bismo želeli da budemo na bilo čijoj crnoj listi, zar nismo dovoljno puta u svojoj istoriji bili u takvoj ulozi? Zašto bismo preko svake mere narušavali odnose sa državama sa kojima imamo prijateljske i strateške odnose? Naravno, ne mogu ni da shvatim navijače ideje da ne poštujemo teritorijalni integritet i suverenitet svake članice UN, pa i Ukrajine. Oni se time praktično zalažu da sami priznamo secesiju Kosova – zaključuje Konstantin Samofalov.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.