Dvojica evropskih poslanika iz Slovenije i Rumunije Zoran Taler i Adrijan Severin, koje su novinari britanskog lista Sandej tajms „uhvatili“ u prihvatanju mita od po 100.000 evra, članovi su neformalne grupe „Prijatelji Srbije“ u Evropskom parlamentu. Tačnije, Taler je to bio do ponedeljka, kada je zbog skandala podneo ostavku. Slovenački političar bio je potpredsednik „srpskih prijatelja“ i jedan od osnivača te poslaničke grupe, dok Severin figurira i kao jedan od lobista za interese Srbije u vezi s Kosovom.
Situaciju dodatno pogoršava činjenica da je upravo Taler, u ime partije Socijalnih demokrata Slovenije i „Prijatelja Srbije“, decembra 2010. bio jedan od govornika na svečanom delu izborne skupštine DS u Beogradu. Prisutnima se tada obratio i Iljir Meta, u funkciji zamenika premijera Albanije, na koju je posle mesec dana podneo ostavku, takođe zbog korupcionaške afere.
U kojoj meri skandal s dvojicom srpskih saveznika u EP može da utiče na poziciju i ugled Srbije u Briselu i s kakvim motivima su ovi evropski poslanici ušli u grupu prijateljstva s našom zemljom?
Podsetimo, novinari Sandej tajmsa su se evropskim poslanicima predstavljali kao lobisti jedne nepostojeće ruske firme i nudili im mito od 100.000 evra u zamenu za „dalje poslovne veze“. To su prihvatili austrijski poslanik Ernst Štraser, Severin i Taler. Austrijanac je takođe podneo ostavku, dok Rumun poručuje da mu tako nešto ne pada na pamet.
Kokus „Prijatelji Srbije“ formiran je u EP u septembru 2010. godine. U grupaciju se do danas uključilo četrdesetak poslanika EP iz skoro svih grupacija, od socijaldemokrata, preko liberala i zelenih, do narodnjaka, a i nacionalni sastav je šarolik – u njoj su, između ostalih, Slovenci, Rumuni, Grci, Mađari, Nemci, Danci, Šveđani. U EP postoje, takođe, grupe prijatelja Izraela, SAD, Turske i drugih zemalja koje nisu članice EU.
U jednom od intervjua koje je Taler nakon dao nakon formiranja srpskog kokusa, naveo je da će u EP da lobira za odbranu srpskih interesa. „Kada su u pitanju interesi mira na Balkanu i u Evropi, saradnje i boljeg života svih, onda u službi EP stojim iza interesa Srbije. Dok Srbija bude zastupala takvu politiku, dobiće svu podršku iz Evrope. Grupa prijateljstva sa Srbijom je u EP formirana baš iz tih razloga“. Upitan da li u činu osnivanja grupe „Prijatelji Srbije“ ima i nekih ličnih razloga pojedinaca, Taler je rekao da želi da iskoristi svoje iskustvo života i rada na Balkanu, kako bi taj region bio poznat, priznat i prihvaćen u EU.
Dragomir Janković, konsultant Evropskog ekonomskog instituta u Briselu, za Danas kaže da će istraga o umešanosti Talera, Severina i Štrasera sigurno početi i da će nadležni organi ispitivati njihove aktivnosti u svim telima čiji su članovi, pa i u „Prijateljima Srbije“. „Ukoliko se utvrdi da su njihove aktivnosti imale veze s uticajima od strane nekih pojedinaca ili institucija, sigurno će biti negativnih posledica po te pojedince ili institucije“, kaže Janković i ističe da je vest o korumpiranim poslanicima „snažno odjeknula“ u Briselu.
Drago Kos, član Grupe država Saveta Evrope za borbu protiv korupcije (GREKO), za Danas navodi da skandal s Talerom i Severinom neće imati uticaj na renome Srbije u Briselu, kao i da nikome čak neće ni pasti na pamet da njihovo članstvo u „Prijateljima Srbije“ povezuje s aferom. Kos kaže da lično nikada ne bi pomislio da je Taler sklon korupciji, jer je „spadao u red iskusnih političara, koji su uvek pazili na svoje postupke“.
Dragoljub Mićunović, predsednik Političkog saveta DS, ističe za Danas da je Zoran Taler bio gost na izbornoj skupštini demokrata „po socijaldemokratskoj liniji“ i da s njim lično ne postoje nikakve čvrste stranačke veze. Mićunović ocenjuje i da na reputaciju Srbije u EU nikako ne može da utiče korupcionaški skandal sa „srpskim prijateljima“.
Izvori Danasa iz Brisela kažu da se šuška da poslanici kojima su novinari Sandej tajmsa nudili mito nisu slučajno izabrani, odnosno da su iz zemalja koje se u EU percipiraju kao visoko koruptivne, kao što je Rumunija, dok je Austrija „zanimljiva“ jer u njoj još uvek nije okončan korupcionaški slučaj Hipo banke.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.