Sve ocene o američkog Ministarstva spoljnih poslova o stanju u Srbiji su dobro poznate našoj javnosti. Ocene se baziraju na izveštajima koje godinama objavljuju organizacije za ljudska prava i međunarodne organizacije, a zaključci su već godinama veoma jasni. Međutim, oni su često ublaženi diplomatskim frazama o ograničenom napretku, zabrinutosti itd. Ovogodišnji izveštaji Freedom House I V-Dem instituta (koji daje mnogo dublji analizu) pokazuju da Srbija nije slobodna zemlja i da se trend nedostatka slobode i nepoštovanja ljudskih prava nastavlja. Potpuno je pogrešna interpretacija da smo za to odgovorni “svi zajedno” ili da na tome treba da radi “čitavo društvo”, već je odgovornost uvek na onome ko vrši vlast, bez obzira koja je partija trenutno na vlasti. Istovremeno, netačno je da je za poboljšanje stanja “potrebno vreme”. Potrebna je samo jasna politička volja – kaže za Danas Goran Miletić, programski direktor Civil Rights Defendersa.
Naš sagovornik je komentarisao jutrašnje saopštenje američkog ministarstva spoljnih poslova da su u Srbiji uočena ograničenja slobode izražavanja i medija, politički pritisak na pravosuđe kao i brojna dela ozbiljne korupcije u vlasti.
Stejt department je u izveštaju o globalnom stanju ljudskih prava za 2021. godinu u delu o Srbiji, pomenuo „ozbiljna ograničenja slobode izražavanja i medija, uključujući nasilje, pretnje i bezrazložna hapšenja i krivično gonjenje novinara, kao i brojna dela ozbiljne korupcije u vlasti“.
– Sa mnogim zaključcima se građani Srbije slažu – naprimer da je nivo korupcije visok ili da je pristup pravdi i nezavisnost sudstva više izuzetak nego pravilo. Međutim, građani retko povezuju ovakvo stanje sa odgovornošću onih koji su na vlasti, već najčešće zaključuju da to nešto što se ne može promeniti u Srbiji (navodno zbog mentaliteta), a to nije tačno – kaže Miletić.
Najvažnije ocene, dodaje on, se svakako tiču slobode medija i suđenja za ratna zločine.
– Bez obzira za koju partiju neko glasa, on mora imati pristup informacijama i mišljenjima sa kojima se slaže ili ne slaže. Te informacije moraju biti zasnovane na činjenicama, a kao rezultat svaki građanin mora biti u situaciji da neko svoje mišljenje zadrži, koriguje ili u potpunosti promeni. Čini se da veliki deo građana Srbije ima minimalan pristup medijima koji pružaju drugačije informacije, mišljenja i stavove. Suđenja za ratne zločine su isto toliko važna koliko i sloboda medija, budući da je nemoguće postaviti temelje moderne Srbije bez kažnjavanja onih koji su činili ratne zločine pre više od dve decenije – napominje naš sagovornik.
Što se tiče LGBT zajednice, ističe Miletić, iako deluje da se velika pažnja pridaje ovoj zajednici, u suštini se malo toga promenilo i zbog toga izveštaj i konstatuje da su nasilje, govor mržnje i diskriminacija ključni problemi koje vlasti ignorišu u velikoj meri.
U dokumentu se ukazuje i na krivična dela koja uključuju nasilje ili pretnje nasiljem prema osobama sa invaliditetom, kao i zločine, uključujući nasilje, protiv zajednice LGBT.
Iako su vlasti preduzele mere da krivično gone i kazne počinioce kršenja ljudskih prava, ipak brojni posmatrači smatraju da su mnogi „slučajevi korupcije, društvenog i porodičnog nasilja, napada na pripadnike civilnog društva i drugih zloupotreba ostali neprijavljeni i nekažnjeni“.
Stejt department se osvrnuo na ocenu izveštaja nevladine organizacije Fridom haus (Freedom House) u kojem je Srbija označena kao hibridni režim i zemlja u koje je stanje osnovnih sloboda i demokratskih institucija nastavilo da se pogoršava – bez znakova poboljšanja.
Američko ministarstvo je pomenulo i izveštaj međunarodne organizacije Reporteri bez granica (RSF) iz 2021. prema kojem je Srbija zemlja slabih institucija i ujedno plen lažnih vesti koje šire tabloidi uz podršku vlasti.
„Tabloidi su nastavili da budu popularan i moćan kanal dezinformacija. Brojne njihove mete bili su lideri opozicionih partija, građanski aktivisti i nezavisni novinari“, navodi se u izveštaju Stejt departmenta i dodaje da nije bilo „delotvornog kažnjavanja“ za neprofesionalno novinarstvo.
Navodi se da je politički pritisak na pravosudje i dalje zabrinjavajući i ukazuje na izveštaje o pritisku vlade na ličnosti koje su kritikovale pravosuđe.
„Zvaničnici vlasti i poslanici nastavili su javno da komentarišu istrage koje su u toku, sudske postupke ili rad pojedinih sudija i tužilaca“, navodi se u izveštaju.
Pozivajući se na izveštaj Evropske komisije iz 2021. u američkom dokumentu se konstatuje da je Srbija ostvarila slabe rezultate u procesuiranju ratnih zločina i poziva se na unapredjenje saradnje Medjunarodnog rezidualnog mehanizma i Tužilaštva za ratne zločine Srbije, navodi se, između ostalog, u izveštaju u delu o Srbiji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.