– Kosovo nije primljeno u članstvo Uneska jer na plenarnoj sednici Generalne konferencije te organizacije nije dobilo neophodnih dve trećine glasova. Od 142 države koje su glasale, 92 su bile za prijem Prištine, dok je protiv predloga bilo 50, a uzdržano 29. Za dvotrećinsku većinu bilo je neophodno 95 glasova, tako da su za prijem Kosova nedostala tri glasa.
Među zemljama koje nisu podržale članstvo Prištine bile su Brazil, Kina, Španija, Rusija, Indija, Kazahstan, Belorusija, Severna Koreja, Slovačka, Urugvaj, Venecuela, Bahrein, Indonezija… Uzdržani su, između ostalih, bili BiH, Kolumbija, Grčka, Nigerija, Peru, Poljska, Rumunija, Singapur, Trinidad i Tobago, Tunis, Zambija, dok su za prijem, između ostalih, glasali, Velika Britanija, Belgija, Francuska, Kanada, Bugarska, Irska, Italija, Litvanija, Norveška, Portugal, Češka, Slovenija, Švedska, Turska, Albanija, Nemačka…
Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković je na početku sednice predložio da se odluka o prijemu Kosova odloži nakon čega je usledila žučna rasprava. Od ukupno 170 država koje su pristupile glasanju o odlaganju, „za“ je glasalo 58, „protiv“ je bilo 88 država, 22 su bile uzdržane, dok predstavnici 16 zemalja nisu bili prisutni u sali. Za odlaganje su, između ostalog, bile Kina, Rusija, Kuba, Argentina, a odlaganju su se usprotivile Nemačka, Velika Britanija i SAD, koje nemaju pravo glasa, ali imaju pravo obraćanja.
Predstavnik Velike Britanije je na sednici rekao da se nikad nije desilo da bude odbijena zemlja koju je predložio Izvršni savet, da je Kosovo član MMF i Svetske banke i da takav zahtev nema nikakve veze sa dijalogom Beograda i Prištine. S druge strane, predstavnik Argentine je rekao da zahtev za prijem Kosova nije u skladu sa rezolucijom 1244, dok je predstavnik Kube rekao da je to suprotnom međunarodnom pravu.
Vladislav Jovanović, bivši šef srpske diplomatije i nekadašnji ambasador Jugoslavije u Ujedinjenim nacijama, ocenjuje za Danas da ishod glasanja predstavlja dobru vest za Srbiju, a lošu vest za Prištinu, ali i udarac za „pokrovitelje takozvanog Kosova na Zapadu“.
– Za mene je ovakav rezultat iznenađenje, a moguće je da je iznenađena i Vlada Srbije, imajući u vidu njenu popriličnu uzdržanost pred diplomatskom ofanzivom Prištine i Zapada u vezi sa Uneskom. Preovladao je „refleks“ pojedinih država da će u slučaju pravljenja presedana i prijema Kosova u tu organizaciju podrška koju bi dale mogla da im se kasnije obije o glavu, odnosno da bi takav scenario mogao da se ponovi i na njihovim sopstvenim teritorijama. Da je Kosovo primljeno u Unesko, verovatno bi usledio „lančani proces“, što znači da bi bilo lakše da bude primljeno i u ostalih 15 agencija UN, kao i u Ujedinjene nacije, u krajnjoj liniji- konstatuje naš sagovornik.
Jovanović smatra da je nanet i „moralni i politički udarac“ onima koji podržavaju Kosovo na međunarodnoj sceni, te da se može očekivati da će Zapad pojačati pritisak na pojedine zemlje da priznaju nezavisnost Kosova. „S druge strane, Srbija je dobila značajne poene, što treba da iskoristi i u pregovorima sa Prištinom u Briselu. Beograd treba da pokaže obazrivost i da ne bude suviše popustljiv u tim pregovorima“, zaključuje on.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić je povodom ishoda glasanja u Unesku čestitaograđanima „pobedu Srbije“, uz poruku da je to „pravedna i moralna pobeda u skoro nemogućim uslovima“, a Vladi Srbije je čestitao što je „uložila mnogo diplomatskih napora i nije odustala ni kada se činilo da je sve izgubljeno“.
„Srbija ima mnogo prijatelja u svetu koji prijateljstvo ne zasnivaju na obimu trgovinske razmene i snazi oružja, već na ponašanju naroda i država. Ova pobeda nije izvojevana novcem već poštovanjem koje svet gaji prema našoj državi i narodu. Dokazali smo da kada svi radimo u interesu Srbije, možemo da ostvarimo nemoguće. Ovo je nastavak borbe za Kosovo i Metohiju i znak dovoljno jasan svima da od južne srpske pokrajine nećemo nikada odustati… Čestitam građanima Srbije što su imali poverenja da ćemo braniti i odbraniti ono što su naši preci čuvali vekovima… Ovo je pravedna i moralna pobeda u skoro nemogućim uslovima, kada često ono što je ispravno ne može da računa na podršku većine“, ističe se u saopštenju pres službe predsednika.
Odluku su pozdravile Srpska pravoslavna crkva u saopštenju objavljenom na sajtu, kao i većina političkih stranaka. U saopštenju DS podseća se da je Bojan Pajtić krajem sedmice najavio da Kosovo neće biti primljeno i pozdravlja se jučerašnja odluka. Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković ocenila je da je reč o pobedi međunarodnog prava, a opozicionog DSS o pobedi pravde.
Tači: Ponovo ćemo aplicirati
Šef kosovske diplomatije Hašim Tači kazao je da Kosovo nije dobilo tri glasa potrebna da se učlani u Unesko i dodao da će se Kosovo ponovo prijaviti za članstvo u tu organizaciju. „Većina zemalja u svetu je glasala za Kosovo… Put Kosova je nezaustavljiv i mi ćemo ponovo aplicirati da postanemo članica Uneska i drugih organizacija“, naveo je Tači na svom Fejsbuk profilu. Kosovski ministar za evropske integracije Bekim Čolaku izjavio je da je uprkos ishodu ohrabren podrškom koju je Kosovo dobilo na Generalnoj konferenciji.
Ocene
Dok je američkiambasador Greg Delavi u Prištini na Tviteru napisao da je razočaran glasanjem, ali da je Kosovo pokazalo važnost u međunarodnoj zajednici, dotle je predstavnica Rusije u Unesko Eleonora Mitrofanova navela da je odluka ispravna.
Mrkić: Vodili smo bezbrojne razgovore
„Predsednik Republike je u svom obraćanju javnosti izneo sve što je bitno da bi se razumelo koliko je izjašnjavanje bilo od ogromne važnosti za nas, ali i za druge, za potrebu jačanja međunarodnog prava i za svet uopšte. Mi smo poslednjih meseci shodno našim mogućnostima, činili sve da separatizam albanske manjine ne bude glorifikovan na ovaj način. Predsednik je vodio bezbroj razgovora sa svima onima koji nas ne podržavaju pre svega, ali i sa velikim brojem predstavnika zemalja koje su se kolebale u zauzimanju stava“, kaže za Danas Ivan Mrkić, savetnik predsednika Srbije.
Dačić i Vučić: Pobeda je naša, nastavljamo u Briselu
Srbija nije poražena i da to više nije velika novost, izjavio je premijer Aleksandar Vučić na vanrednoj konferenciji za novinare u Vladi Srbije, na kojoj su se obratili on i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Rezultat i u najtežim slučajevima, kao što je bilo danas, jeste da stojimo uspravno, ne odstupamo i, na kraju, u najmanju ruku ne gubimo, rekao je Vučić. Srbija polako, ali sigurno uči da ne gubi. Bahatost je najveći neprijatelj pobede i ne želim da likujem, niti da se pravimo važni, ali hoćemo svi, povodom odbijanja zahteva Kosova, da kažemo te dve stvari, rekao je Vučić. Želim da poručim Prištini, posle teških reči koje su njihovi lideri uputili, da nećemo na njih odgovarati uvredama, većželimo nastavak dijaloga u Briselu
Premijer je rekao da su Makedonija i Crna Gora „na našu žalost“ glasale za članstvo Kosova. Makedoniji i Crnoj Gori hvala, umećemo da poštujemo i merimo to što su uradili, da im je Priština važnija od Srbije, ukazao je on. Vučić je naglasio da Srbija, za razliku od Kosova, čiji je lobista Bedžet Pacoli bio u Unesku, „takve lepotane za takve stvari nije imala“.
“ Ništa nismo hteli da otmemo, samo smo branili svoje nasleđe, svetinje i principe“, izjavio je Ivica Dačić dodajući da je reč ovelikoj pobeda Srbije. Za razliku od mojih prijatelja i premijera Aleksandra Vučića, koji je „stalno ozbiljan i namršten“, uz puno izvinjenje, ja ne mogu da suzbijem emocije, rekao je Dačić. I siguran sam da se tako oseća svaki naš građanin i pripadnik našeg naroda, ocenio je Dačić i dodao „tuđe nećemo, svoje ne damo“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.