Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) raspravljao je danas o novom, šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša (Antonio Guterres) o radu Misije UN na Kosovu (UNMIK). Dok je ministar spoljnih poslova Marko Đurić nabrojao puno slučajeva u kojima se Srbima uskraćju ljudska prava, ali i poručio kosovskoj ministarki Doniki Gervali-Švarc da je Vučić i njen predsednik, ona je upozorila da je bezbednosni rizik zbog Srbije najveći u Evropi posle rata u Ukrajini.
U izveštaju za period od 16. marta do 15. septembra 2024. godine, koji na sednici predstavlja šefica UNMIK-a Karolin Zijade (Caroline Ziadeh), Antotnio Gutereš je pozvao obe strane da potvrde posvećenost dijalogu pod okriljem EU i da u potpunosti primene dosadašnje sporazume.
Srbiju na sednici predstavlja ministar spoljnih poslova Marko Đurić dok Kosovo predstavlja ministarka spoljnih poslova i dijaspore Donika Gervala.
Zijade je u predstavljanju izveštaja istakla da čuje „aspiracije za konstruktivno rešavanje situacije“, ali da situacija na terenu ostaje krhka.
Zijade: Poverenje u kosovske institucije nisko
„Civinlo društvo, političari i stanovnici na severu Kosova istakli su svoje zabrinutosti zbog jednostranih poteza na Kosovu“, rekla je Zijade i dodala da su rekli da je zatvaranje srpskih institucija ograničilo njihov pristup ključnim uslugama.
Ona je istakla da se Srbi na Kosovu zbog toga brinu da će kosovska vlada pokušati da „preuzme“ i zdravstvene i obrazovne institucije.
„Poslednjih nedelja prijavljeno je puno slučajeva hapšenja građana koji upražnjavaju svoje pravo na slobodu mišljenja“, rekla je Zijade.
Kako je rekla, inspektorat kosovske policije preporučio je suspenziju dva policajca koja su uhapsila Srba na trgu Cara Lazara 26. oktobra.
„Godina je prošla od ozbiljnog incidenta u Banjskoj, i pozivam na odgovornost učesnika putem transparentnih procesa. Takav čin nasilja neprihvatljiv je i ne sme biti ponovljen“, rekla je Zijade podsećajući da je saslušanje održano 9. oktobra u Prištini sa prisutna tri okrivljena lica, od 45 optuženih.
Šefica UNMIK-a je pozdravila trud da se postigne dogovor kroz dijalog kojim posredujem EU i dodala da je on centralan za rešavanje svih problema, uključujući i formiranje Zajednice sa većinski srpskim stanovništvom na Kosovu.
Ona je istakla da je poverenje u kosovske institucije nisko, ali da i Srbi i Albanci na Kosovu prepoznaju pomirenje kao ultimativni cilj.
„UNMIK nastavlja da organizuje radionice kako bi mlade na Kosovu naučila da se suoče sa netačnim informacijama“, rekla je Zijade i dodala da je krucijalno formirati okolinu u kojoj će se glasači na predstojećim kosovskim izborima imati osećaj da mogu da utiču na situaciju u zemlji.
Zijade je pozdravila odlazećeg generala Kfora Oškana Ulutaša i zahvalila se na njegovoj službi.
„Radeći zajedno možemo pomoži da ubrzamo konstruktivni politički dijalog“, zaključila je Zijade.
Đurić: „Da li ćemo stajati po strani dok nevini pate?“
Marko Đuirć je istakao da je Srbija i dalje ostaje predana miru stabilnosti i poštovanju Rezolucije 1244 i međunarodnih prava.
„Mogu reći da je moja zemlja danas odgovorni član međunarodne zajednice“, istakao je Đurić podsetivši da Srbija učestvuje u velikom broju mirovnih misija.
On je istakao i ekonomski napredak Srbije nabrajajući različite projekte u kojima naša zemlja učestvuje poput izložbe EXPO 2027.
„Nažalost, kontrast sa onim što se dešava u našoj južnoj pokrajni ne može biti strašniji“, rekao je ministar spoljnih poslova.
Kako je rekao, danas će se videti da je pravo pitanje za SB „Da li ćemo stajati po strani dok nevini pate, ili ćemo preduzeti smislene poteze kako bismo zaštitili ranjive?“.
On je podsetio da je ove godine obeležena dvadesetogodišnjica pogroma iz marta 2004 godine.
„Od povratka na moć Aljbina Kurtija, njegova administracija je učvrstila mere koje su izolovale srpsku zajednicu. Zamislite da je vaša valuta zabranjena, penzije oduzete a socijalna podrška prekinuta. Srbima na KiM ovo nije hipotetička situacija, ovo je upravo realnost sa kojom se suočavaj udanas“, pojasnio je Đurić.
On je podseti oda se Srbi na severu često suočavaju sa silom od strane „monoetničke policije“, dok su albanski gradonačelnici „izabrani“ bez podrške srpske zajednice.
„U međuvremeni Priština odbija da poštuje Briselski sporazum i formira ZSO“, rekao je Đurić i dodao da je Kurti pre nekoliko dana rekao da ne planira da implementuje plan o formiranju ZSO i dodao da je to suprotstavljanje „ovom savetu i međunarodnom pravu“.
Đurić je podsetio i na izjavu kosovskog ministra spoljnih poslova Dželjalja Svečlje koji je rekao da neće vratiti pripadnike srpske zajednice u policijsku službu.
„Zašto bi bilo koji kosovski Srbin glasao na kosovskim izborima ukoliko se na njih ne primenjuju ni prava koja stoje u kosovskom Ustavu“, upitao je Đurić.
Kako je istakao, nasilje prema Srbina je dostiglo „alarmantni stepen“, dodajući da je ove godine upucano šestoro Srba bez da je iko odgovarao, dok je „broj etnički motivisanih napada porastao za 50 odsto od kako je Aljbin Kurti postao remijer, sa 434 incidenata u poslednje dve ipo godine“.
„Naoružani policajci jurišali su na srpske institucije, fizički napadajući civile i povređujući decu“, rekao je Đurić dodavši da je sve to deo „sistemske kampanje koja za cilj ima zastrašivanje srpske zajednice“.
Đurić je izneo i podatak da je samo 1,9 odsto Srba od 250 000 prognanih uspelo da se vrati na Kosovo.
Srbija stoji uz Srbe na Kosovu u borbi za pravdu
„Čak i oni koji uspeju da se vrate suočavaju se sa pritvorom. Njihov zločin je jednostavno što su bili Srbi na Kosovu“, rekao je Đurić i Srbima na Kosovu poručio „Vi niste sami, Srbija stoji uz vas u vašoj borbi za pravdu, dostojanstvo i bezbednost. Vaša hrabrst je svedočanstvo za vašu otpornost i snagu. Nećemo dozvoliti da se vaši glasovi ne čuju, i neumorno ćemo se zalagati da živite slobodno i sigurno u zemlji vaših predaka“.
On je pokazao i sliku minsitra Svečlje koji gura vozilo EULEX-a i poručio alnanskoj zajednici na Kosovu da „Srbija nema nikakav problem sa njima“ i pozvao ih se pridruže u građenju budućnosti na uzajamnom poštovanju i saradnji.
Đurić je dodao i da je Kurti postao oličenje vlasti protiv koje se i sam borio pre više od 25 godina.
„Vreme za akciju je sada, Priština nastavlja da ruši ljudska prava“, poručio je Đurić SB.
Đurić je nabrojao i mere koje je predsedni kSrbije Aleksandar Vučić ranije najavio i rekao da Srbija zahteva i oslobađanje svih političkih zatvorenika na Kosovu.
„Hajde da težimo zajedno budućnosti gde Srbi i Albanci žive rame uz rame u uzajamnom poštovanju, gradeći drugotrajni mir“, zaključio je Đurić.
Gervala-Švarc: „Oslobodili smo građane na severu Kosova“
Donika Gervala-Švarc je svoje izlaganje započela citatom bivšeg američkog predsednika Baraka Obame da „laž može proputovati pola sveta, dok istina još uvek obuva cipele“.
„Živimo u turbulentnim vremenima. Manipulacija je postala oruđe u ratovima u demokratskim zemljama“, rekla je Gervala i dodala da nema mestu na planeti koje se zove „Kosovo i Metohija, to je Kosovo, Kosova, or Republika Kosovo, to bi bilo isto kao da Srbiju nazivam Kraljevinom“.
Kako je rekla, Đurić je izneo previše laži da bi imala vremena da ih sve pobije.
„Stvarnost je da imamo mnogo srpskih građanina koji nam govore da napokon mogu da dišu slobodno, bez straha“, rekla je kosovska ministarka.
Ona je naglasila da paralelne ilegalne skruture nisu izdavale legalna dokumenta već samo ona koja su izdata u Srbiji, i dodala da je to bilo sistematski i ilegalno, kao i da je Kosovo „oslobodilo građane takve represije“.
Gervala-Švarc je pokazujući pamflet „iz Srbije“ tvrdeći da tvrdnje na njemu nisu istinite jer tretiraju Kosovo kao deo Srbije.
„Uveli smo normalne opštinske usluge našim građanima na severu i nastavićemo da štitimo naše građane“, rekla je Gervala-Švarc i dodala da Vučić sa razlogom gubi poverenja Srba na Kosovu.
Kako je rekla, moramo govoriti o ratu i tome kako da sledeći rat u evropi sprečimo.
„Teroristički vođa Radoičić bio je deo ubijanja kosovskih policajaca“, rekla je Gervala-Švarc i dodala da su Đurić i Radoičić bili su saveznici, te da je ministar Šurić bio glavni dok je Radoičić bio optužen za ubistvo Olivera Ivanovića.
Ona je istakla da je napad u Banjskoj bio planiran i nazvala ga „prvim napadom Putinovogo savezništva protiv zemlje u kojoj je prisutan NATO“.
Skrenula je pažnju i na veliki broj grafita u Srbiji sa natpisom „Kad se vojska na Kosovo vrati“ i naglasila da se takvi grafiti ne pojavljuju slučajno u autokratskim zemljama.
„Kao Putin sa Ukrajinom, Vučić ne želi ništa manje id nestajanja Kosovske države. I dalje promoviše ideologiju srpske nadmoćnosti kaošto Putin promoviše rusku nadmoćnost“, rekla je Gervala-Švarc i dodala da se Vučić u suštini nije promenio da je nasilan čovek kao što jeto i ranije bio.
Ona je rekla da i da UNMIK izveštaj nije propaganda poput onoga što Srbija predstavlja, ali da su mnogi drugi izveštaji postali previše prosrpski i propagandni.
„Tretiramo ljude sa poštenjem, to je naša tradicija. Srbija i Vučić su izvršili genocid nad Kosovom. Vratili smo se jači nego ikad“, rekla je kosovska ministarka i dodala da je Kosovo „najzapadnija zemlja na Zapadnom Balkanu“.
„Jednostrane akcije pogoršavaju situaciju“
Predstavnik Ekvadora rekao je da je dijalog jedini put za rešenje situacije između Kosova i Srbije.
„Poslednji izveštaj pokazuje da je situacija na severu Kosova napeta. Jednostrane akcije pogoršavaju situaciju i stoje na putu ostvarivanja održivog mira“, rekao je predstavnik Ekvadora.
On je rekao i da je potrebno napredovati u formiranju ZSO, onako kako je ustanovljeno i prvim briselskim sporazumom.
„Jedino rešenje je mešusobno priznanje“
Predstavnik Slovenije je najpre pozdravio doprinos snaga Kfora i EULEX-a održavanju mira na Kosovu.
On je pozvao Srbiju i Kosovo da razmisle o „paktu za budućnost“, kakav je i SKupština UN usvojila ove godine.
„2025 godina mora predstavljati sveži početak i oživljavanje dijaloga“, rekao je predstavnik Slovenije i dodao da je međusobno priznanje jedina održiva opcija za mir u regionu.
Kako je istakao to bi značilo da će se Srbi na Kosovu osećati sigurno, kao i da će biti zaštićeni.
„U ovom kontekstu Slovenija naglašava poterbu za napretkom u osnivanju ZSO“, rekao je on i istakao da Kosovo takođe mora da izađe iz međunarodne izolacije i integriše sve zajednice politički, pravno i socijalno u okvirima zakona.
On je naglasio i da jednostrane akcije uvek povećavaju tenzije, te da „smo videči previše takvih akcija u poslednje vreme“, ali je i pozvao Srbiju da sarađuje na rešavanju procesa u vezi incidenta u Banjskoj.
„Postoji put na kojem se obe strane mogu sresti“
Predstavnica Gvajane rekla je veruje da dijalog posredstvom EU najadekvatniji mehanizam u pronalaženju konsenzusa za stvaranje održivog mira.
„Očigledno je, nakon sporazuma iz 2023., da postoji put na kojem se obe strane mogu sresti“, rekla je ona i dodala da zabrinutost ipak postoji zbog jednostranih akcija koje imaju posledice po srpsku zajednicu na Kosovu, kao i da mogu dovesti u pitanj estabilnost na Kosovu, u Srbiji i celom regionu.
„Potrebno je pokazati političku volju i hrabrost“
Predstavnik Velike Britanije podsetio je da njegova zemlja od početka podržava inkluzivnu demokratiju na Kosovu.
„Odsustvo normalnih odnosa između Srbije u Kosova uticalo je na život mnogih ljudi“, rekao je britanski predstavnik i dodao da ipak postoji zabrinutost zbog sve manjeg napretka u dijalogu posredstvom EU.
Rekao je i da je bitno da obe strane pokažu političku volju i hrabrost da potpuno ispune obaveze iz sporazuma, uključujući i formiranje ZSO.
„Pozivamo Kosovo da temeljno razmotri posledice svojih poteza na sve građane, uključujuti i one iz manjinskih zajednice. Pozicamo Srbiju da odigra svoju ulogu u obezbeđivanu pravde u slučaju napada u Banjskoj“, rekao je predstavnik Velike Britanije.
Predstavnik Japana istakao je da je zabrinut zbog mnogih „negativnih incidenata“.
„Bezbednosna situacija na severu Kosova ostaje krhka nakon niza incidenata. Napad u Banjskoj mora biti istražen, kao i počinioci procesuirani“, rkeao je japanski predstavnik.
On je istakao da obični ljudi pate zbog akcija koje ne doprinose poboljšanju odnosa i dodao da je potrebno ispuniti obaveze svih dosadašnjih sporazuma, uključujući i formiranje ZSO.
Predstavnik Mozambika rekao je da uprkos „godinama dijaloga i broju potpisanih sporazuma“, put ka pomirenju Beograda i Prištine ostaje težak.
„Pozivamo strane da razreše sve probleme kroz dijalog i diplomatiju“, rekao je on i dodao da bi trebalo da se drže Rezolucije 1244 SB UN.
Ponovo uspostaviti demokratiju na severu Kosova
Predstavnik Francuske je istakao da je potrebno smanjiti tenzije u odnosu Srbije i Kosova.
„Francuska pozdravlja odmrzavanje CEFTA-e, i odluku Vlade Kosova da otvori prelaz Merdare“, rekao je on i dodao da je dobro što je Srbije odlučila da primeni odluke Ohridskog sporazuma.
Ipak, on je rekao da to nije dovoljno te dodao da su jednostrane odluke Kosova bile nepotrebne, ali da struktura srpskih paralalenih institucija mora biti razrešena.
„Od suštinske je važnosti da se ponovo uspostavi predstavnička demokratija na severu Kosova“, rekao je francuski predstavnik i dodao da srpske vlasti znaju šta moraju uraditi povodom onih koji su učestvovali u napadu u Banjskoj.
„Koren zla nalazi se u Prištini“
Predstavnik Rusije je na početku svog izlaganja odmah naglasio da je zapanjen „znanjem istorije“ od strane kosovske ministarke i dodao da su međuetničke tenzije na Kosovu danas na vrhuncu.
„Koren ovog zla nalazi se u želji prištinskih vlasti da uspostavi punu kontrolu na sveru Kosova“, rekao je on.
On je rekao da se sve pretnje u vidu jednostranih odluka Kosova, paljenja kuča povratnika i zabrane dinara moraju razmotriti veoma ozbiljno.
„Sistemski teror nad Srbima se najbolje vidi u malom broju Srba koji se vraćaju na Kosovo. Jasno je će da ukoliko ne uzvratimo Kurtiju, samo nastaviti sa čišćenjem srpskih enklava“, rekao je ruski predstavnik. i osudio Pritinu koja i dalje nije formirala ZSO, koja je regulisana potpisanim sporazumima.
On je rekao i da je jasna bezbednosna pretnja Balkanu kosovska vojska koju snabdeva NATO.
„Podržavamo mere preporučene od strane Aleksandra Vučića, koje podrazumevaju povratak na satus quo ante“, rekao je Nebenzja.
Kako je rekao, zaštita Kosova od strane zapada ohrabruje Kurtijevu ambiciju u formiranju Velike Albanije kojom podriva teritorijalni integritet Crne Gore i Severne Makedonije.
Predstavnik Sijera Leona rekao je da postoji zabrinotust zbog malong napretka u dijalogu Beograd i Prištine.
„To ima potencijal da produbi etno-političku podelu“, rekao je on.
https://www.danas.rs/vesti/politika/3236832/
Pozdravio je i rad agencija UN na Kosovu i njihov doprinos bezbednosti.
„Pozivamo na uzdržavanje od bilo kakvih akcija koje mogu imati loše posledice po manjiske zajednice“, rekao je predstavnik Sijera Leona i dodao da se mora okrenuti dijalogu posredstvom EU.
Istakao je i potrebu za uređivanjem pružanja usluga na severu Kosova i dodao da je zabrinut zbog odnosa prema Srbina sa Kosova.
Predstavnik Alžira je rakođe najpre izrazio zabrinutost zbog situacije na Kosovu, a kao poseban problem istakao je jednostrane poteze kosovske Vlade.
„One doprinose podizanju tenzija među zajednicama i podrivaju napredak ka mirnom rešenju, dok mogu samo dodatno zakomplikovati političke procese“, rekao je alžirski predstavnik.
Predstavnik Republike Koreje izrazio je da se nada da će doći do pomirenja na Zapadnom Balkanu, i dodao da obe strane moraju raditi na tome da se postigne održivi mir, što je, smatra on mogće jedino grok dijalog.
Teritorijalni integrite Srbije mora biti poštovan
Kineski predstavnik u SB rekao je da nijedna jednostrana akcija neće doprineti rešavanju kosovskog problema.
„U ovom procesu, suverenost, nezavisnost i teritorijalni integritet Srbije mora potpuno biti poštovan“, rekao je on i dodao da su tenzije na Kosovu zaista porasle, kao i da je odgovornost na kosovskim vlastima.
On je pozvao Prištinu da obustavi takve akcije i posveti se dijalogu, a Kfor da uradi sve da očuva mir, ali je i podseti oda je osnivanje ZSO deo potpisanih sporazuma koji se moraju sprovesti.
„Uzimajući u obzr istoriju regiona, međunarodna zajednica ima odgovornost da zajednički izgradi izbalansiranu i efektivnu evropsku bezbednosnu strukturu i spreči nove sukobe na Balkanu“, zaključio je on.
Krajnji cilj je međusobno priznanje
Predstavnik Sjedinjenih Američkih država je takođe kritikovao jednostrane odluke Kosova jer su uticale na manjinske zajednice. Ipak istakao je i da Srbija nije uradila sve što je mogla kako bi držala odgovornim izvršioce napada u Banjskoj.
„Dijalog je put kojim treba ići u normalizacij i Srbije i Kosova“, rekao je on i dodao da će SAD sarađivati kako bi se ispunile sve obaveze sporazuma uključujući i formiranje ZSO.
Kako je rekao, ultimativni cilj SAD-a je međusobno priznanje.
Predstavnica Malte je rekla da eskalacije na terenu moraju prestati jer podrivaju bezbednost.
„Dijalog i saradnja moraju biti suštinske u obezbeđivanu sigurnosti“, rekla je ona i pozvala obe strane da rade na kompromisnim rešenjima kako bi došle do održivog mira.
Ipak, ona je istakla da dijalog nije cilj po sebi, već da je sada vreme za dela.
„Pozivamo partije da ispune obaveze iz potpisanih sporazuma, što je krucijalno za ostvarivanje napretka“, istakla je malteška predstavnica i dodala da postoji i zabrinutost zbog izbegavanja osnicvanja ZSO, ali i zbog stagnacije slučaja u vezi sa napadom u Banjskoj.
Predsedavajuća SB i predstavnica Švajcarske rekla je da politički lideri Srbije i Kosova moraju da pokažu volju i ispune sporazume koje su potpisali.
„Za Kosovo to znači formiranje ZSO, a za Srbiju znači prestanak sprečavanja Kosova u učlanjivanju u međunarodne zajednice“, rekla je ona.
Vučić je i vaš predsednik
Nakon izjava svih predstavnika, Marko Đurić je izjavio da je poruka Gervale-Švarc bila „veoma tužna“.
„Čuli smo samo uvrede na račun Srbije i njenog predsendika“, rekao je Đurić i dodao da je Gervala-Švarc odgovorila „odbacivanjem procesa normalizacije, demonstrirajući neprihvatljiv i uvredljivi jezik“.
Kako je rekao, opsesija predsednikom Vučićem govori nam puno stvari.
„Prvo, dobro Vodi Srbiju, što ih čini ogorčenim. Pokazuju ponovo nepoštovanje prema žrtvama konflikta i genocida koristeći taj termin neadekvatno“, rekao je ministar spoljnih poslova.
On je istakao i da je u skladu sa međunarodnim zakonom predsednik Vučić predsednik i same ministarke Gervale-Švarc.
„Osuđujem svako naselje protiv bilo koje etničke grupe na Kosovu, ali zašto vlada Aljbina Kurtija zadržava dokaze o incidentu u Banjskoj koje je Srbija zatražila preko EULEX-a“, rekao je Đurić i dodao da i porodice ubijenih Srba zaslužuju odgovore.
O optužbama da je Srbija fašistička zemlja, Đurić je rekao da je sa druge strane Kurti obnovio kuću Džafera Ibrahima Deve koji je bio albanski kvisling u toku Drugog svetskog rata.
Njaveći rizik u Evropi, još od rata u Ukrajini
Gervala-Švarc je u odgovoru je najpre ponovo pozvala predsedavajuću SB na Kosovo.
„Radi se o najvećem bezbednosnom riziku u Evropi nakon rata u Ukrajini“, rekla je ona i dodala da je Kosovo spremo da potpiše sve što EU želi, ali da se čeka i potpis predsednika Vučića.
Kako je istakla, i ona se nada da će u 2025. godini biti novi početak u dijalogu, kako i se premostila blokada koja dolazi od strane Srbije.
„Učešće Srba u kosovskim institucijama je veoma osetljivo pitanje za nas jer niko nije oterao srbe iz institucija, to je uradila Srbija, kao to je i pretila onima koji ih nisu napustili“, rekla je kosovska ministarka i dodala da su Srbi počeli da učestvuju u radu institucija.
Ona je naglasila da ništa neće sprećiti Srbe da pokušaju da izrade bolju budućnost na Kosovu.
„Nema nikakvih žalbi od strane građana na severu Kosova, a privatni biznisi na tim teritorijama pružaju usluge svim građanima na severu“, rekla je Gervala-Švarc i pozvala Srbiju da unapredi poziciju manjina u samoj Srbiji misleći na albansku manjinu „koja se suočava sa diskriminacijom“ u preševskoj dolini.
Podsetila je i da su Srbija i Rusija govorile o 83 napada na Srbe, ali da to nisu međuetnički sukobi i dodala da zna da ruski predstavnik „ne voli ono što ona govori“.
„U dokumentu SANU iz 1986. naći ćete jezik koji je danas predstavnik Srbije koristio. Naći ćete spominjanje genocida četiri puta u kontekstu događaja na Kosovu. Molim vas još jednom da proverite informacije koje iznosite“, zaključila je Gervala-Švarc.
Predstavnica Rusije je u odgovoru na izlaganje predstavnice Kosova rekla da Gervala-Švarc nije mogla da odgovori na pitanja vezana za Rezoluciju 1244, formiranje ZSO, kao i za razloge kršenja prava srpske populacije na severu Kosova.
„Zašto se Srbi privode zbog pevanja na srpskom, zašto se kuće povratnika pale, ali očigledno ona nema odgovore na ova pitanja“, zaključila je predstavnica Rusije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.