Kosovska ministarka spoljnih poslova i dijaspore Donika Gervala Švarc danas je u Evropskom parlamentu u Briselu optužila Beograd da stoji iza eksplozije koja je oštetila vodovodni kanal Ibar-Lepenac i sugerisala da bi Evropska unija (EU) trebalo da blokira pristupne pregovore sa Srbijom.
Na sednici Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta o situaciji na Kosovu, povodom eksplozije u opštini Zubin Potok 29. novembra, Gervala-Švarc je rekla da Srbija „kopira ruske strategije i prilagođava ih regionalnom kontekstu“ i da „oružanim napadima testira Zapad“.
„Rusija je duboko ukorenjena u strukture Srbije, ne samo u ekonomiji, već i u obaveštajnim službama. Ovo nema nikakve veze sa etničkim tenzijama, ni sa sporom Kosova i Srbije. Ono što se godinama dešava pred našim očima je eskalacija konfrontacije i test šta je Zapad spreman da toleriše. Vremena više nema, moraju se poslati jasni signali“, kazala je šefica kosovske diplomatije.
Podsetila je na sukob naoružane grupe Srba i kosovske policije u selu Banjska u septembru 2023. godine, navodeći da je Srbija tada „preduzela prvi pokušaj vojne intervencije u zemlji sa visokim prisustvom NATO-a, sa 100 pripadnika paravojske, opremljene teškim naoružanjem direktno iz srpskog vojnog arsenala“.
„Ni 5.000 NATO vojnika nije zaustavilo Srbiju i Rusiju. Ne možemo tolerisati situaciju da postoje upozorenja sa Baltika i Balkana, a da se ne čuju. Povodom ovog napada (u opštini Zubin Potok), stranka nemačkog kanceara (Olafa) Šolca je rekla da bi Srbiji, ako je to uradila, trebalo da budu blokirani pristupni pregovori sa EU. Ne samo zbog Kosova, već zbog stabilnosti Evrope“, dodala je Gervala Švarc.
Ona je kazala da Kosovo „garantuje pravično suđenje glavnom teroristi“ Milanu Radoičiću i ukazala da Srbija treba da ga preda Prištini.
„Možemo da garantujemo da će imati pravično suđenje, ali ta osoba (Radoičić) mora da odgovara za sve te akcije. Ta paravojna grupa je htela da okupira deo naše teritorije kako bi formirala koridor za srpsku vojsku, koja bi tada mogla da uđe u unutrašnjost (Kosova)“, navela je.
Gervala Švarc je rekla da kosovske bezbednosne institucije svakodnevno oduzimaju materijale povezane sa napadom na kanal Ibar-Lepenac, „koji mora da ima političke posledice po Srbiju jer odbija da prizna da stoji iza toga“.
Dodala je da su „srpski napad“ na Kosovu „izveli stručnjaci, materijalom koji se ne može kupiti na crnom tržištu“, i dodala da lokacija eksplozije „pokazuje da postoji neko ko je znao šta radi“.
Predsednik Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Dejvid Mekalister izrazio je solidarnost sa građanima Kosova povodom napada na kanal.
„Veoma smo zabrinuti i ožalošćeni ovim opasnim destabilizacionim napadom na Kosovo. Solidarni smo sa svima koji su pogođeni napadom. Osuđujemo ove krivične radnje koje moraju biti istražene, a počinioci privedeni pravdi“, kazao je Mekalister.
Više poslanika Evropskog parlamenta reklo je na sednici Spoljnopolitičkog odbora da mora da bude posledica po Srbiju ako bude utvrđeno da je odgovorna za napad, ukazujući da je neophodna adekvatna istraga.
Eksplozija na kanalu Ibar-Lepenac 29. novembra izazvala je značajnu štetu na infrastrukturi važnoj za snabdevanje dela Kosova vodom i strujom. Vlast u Beogradu negira tvrdnje Prištine da stoji iza eksplozije, koju je EU opisala kao „teroristički napad“ i „čin sabotaže“. Ambasador SAD na Kosovu Džefri Hovenijer rekao je danas da SAD u ovom trenutku ne mogu da kažu ko stoji iza napada, navodeći da je neophodna „pažljiva istraga“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.