Kosovski Srbi i SPC obeležili su juče šestu godišnjicu stradanja srpskog stanovništva i verskih objekata na Kosovu i Metohiji, 17. marta 2004. godine. Državne institucije Srbije nisu organizovale posebne ceremonije ovim povodom.

Patrijarh Irinej služio je u Sabornoj crkvi u Beogradu parastos žrtvama martovskog pogroma, dok je pomen u hramu Svetog Nikole u Kosovu Polju služio administrator eparhije raško-prizrenske Atanasije. U organizovanom nasilju albanskih ekstremista, koje je trajalo od 17. do 19. marta, ubijeno je osmoro Srba, više stotina je povređeno, više hiljada prognano, a porušeno je i spaljeno 35 pravoslavnih crkava i manastira. Žrtava je bilo i na albanskoj strani – njih 11 je poginulo u sukobima sa snagama Kfora i policije Unmika.

Godišnjica onoga što je većina komentatora nazvala pokušajem etničkog čišćenja Kosova obeležena je juče i u severnom delu Kosovske Mitrovice, koji je tih dana bio izložen stalnim napadima iz južnog, albanskog dela grada. Paljene su sveće i polagano cveće na mestima gde su 17. marta 2004. stradali Jana Tučev i Borivoje Spasojević. Njihove porodice nikada neće zaboraviti taj dan, prenosi Tanjug.

Nikola i Eleonora, sin i ćerka Jane Tučev koja je stradala od hica u svom stanu, kazali su da se nakon šest godina od smrti svoje majke osećaju loše i ne mire sa tragičnim gubitkom. „Teško nam je…. prošlo je toliko“, reči su koje je uspeo da izgovori Nikola Tučev. Borivoje Spasojević pogođen je takođe hicem iz vatrenog oružja, u blizini glavnog mosta na Ibru.

Na obeležavanju martovskog pogroma, juče u Gračanici okupilo se nekoliko stotina Srba, čiji su politički predstavnici istakli da traže odgovor o nalogodavcima i neposrednim izvršiocima tog zločina. Načelnik Kosovskog okruga Goran Arsić poručio je da “razni dobročinitelji i zaštitnici” od Srba danas traže da na Kosovu prihvate novu realnost. „Zahtevaju od nas da zaboravimo zločine, da mirno prihvatimo sve što je bilo. Ne zanima ih što glavni krivci za nasilje nisu otkriveni“, rekao je Arsić.

U isto vreme, stigle su vesti da Policija Kosova od danas preuzima odgovornost za zaštitu spomen-kompleksa Gazimestana. Kfor je saopštio da je tu odluku usvojio Savet NATO, kao i da će primopredaja dužnosti biti obavljena u prisustvu predstavnika Kfora, Euleksa i Policije Kosova.

„Ova primopredaja odgovornosti odražava poverenje koje NATO i nacije koje učestvuju u Kforu imaju u kosovsku policiju i njenu sposobnost da obavlja ovaj važan zadatak“, navodi se u saopštenju.

Kfor najavljuje i da će pomagati kosovskoj policiji u obezbeđivanju Gazimestana i da će „pratiti bezbednosnu situaciju na ovom mestu patroliranjem i nadgledanjem iz vazduha“. Međunarodne vojne snage ističu da je ovaj događaj „kamen temeljac u procesu prenosa glavnih odgovornosti zaštite kulturnih i verskih objekata na Policiju Kosova“.

Ministarstvo za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije bezuspešno je protestovalo zbog ove odluke Kfora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari