Srbiji nije moguće nametnuti rešenje statusa Kosova i Metohije, a jednostrano proglašenje nezavisnosti KIM je neprimenljiv i neodrživ scenario – poručio je juče premijer Srbije Vojislav Koštunica.
On je jutros u pratnji ministra za KIM u Vladi Srbije Slobodana Samardžića i savetnika otputovao u Njujork, gde bi u petak uz posredovanje trojke Kontakt grupe trebalo da se održe direktni pregovori Beograda i Prištine o budućem statusu KIM.
Srbiji nije moguće nametnuti rešenje statusa Kosova i Metohije, a jednostrano proglašenje nezavisnosti KIM je neprimenljiv i neodrživ scenario – poručio je juče premijer Srbije Vojislav Koštunica.
On je jutros u pratnji ministra za KIM u Vladi Srbije Slobodana Samardžića i savetnika otputovao u Njujork, gde bi u petak uz posredovanje trojke Kontakt grupe trebalo da se održe direktni pregovori Beograda i Prištine o budućem statusu KIM.
U Njujorku je juče počelo 62. godišnje zasedanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija kojoj bi sutra trebalo da se obrati i predsednik Srbije Boris Tadić.
Ministarski sastanak Kontakt grupe u Njujorku
Njujork – Ministri inostranih poslova država članica Kontakt grupe za Kosovo održaće sutra popodne, dan uoči direktnih razgovora Beograda i Prištine o budućem statusu KIM, sastanak u Njujorku. Pored Kondolize Rajs (SAD), Sergeja Lavrova (Ruska Federacija), Dejvida Milibanda (Velika Britanija), Bernara Kušnera (Francuska), Frank-Valtera Štajnmajera (Nemačka) i Masima D’Aleme (Italija), na sastanku će učestvovati i posrednička trojka Kontakt grupe, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Havijer Solana, evropski komesar za proširenje Oli Ren i generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer.
Koštunica je u izjavi objavljenoj na sajtu Vlade Srbije istakao da je opasna zabluda jednog dela međunarodne zajednice da je moguće Srbiji nametnuti rešenje, kao i da će Srbija bilo kada priznati da na njenoj teritoriji, suprotno Povelji UN i suprotno Ustavu Srbije, postoji nezavisna država KIM. Premijer Srbije smatra da je u ovom trenutku najvažnije da svako ko odgovorno pristupa rešavanju budućeg uređenja KIM vodi računa o tome da se jednostrana nezavisnost ne može ni primeniti, niti se može održati.
Tadić: Postoji šansa za kompromis i do 10. decembra
– Verujem da ćemo 28. septembra otvoriti i neka pitanja koja do sada nismo otvarali s predstavnicima albanske strane i mislim da imamo izvesnu šansu da se nađe kompromisno rešenje i do 10. decembra – izjavio je u Njujorku predsednik Tadić, prenose agencije.
Prema Tadićevim najavama glavna poruka srpske delegacije biće da Srbija ne želi da odustane od suvereniteta i teritorijalnog integriteta nad KIM, ali da želi da postigne kompromisno rešenje. Tadić se založio za rešenje koje će „spor srpskog i albanskog naroda koji traje više decenija rešiti na najbolji način i stvoriti novu, evropsku perspektivu i za sve otale narode na prostoru Balkana“.
– Neophodno da se u Njujorku sve tri strane, a pre svega međunarodna zajednica, jasno obavežu na to da će podržati samo sporazumno rešenje i da neće posegnuti za jednostranim rešenjima. Ovakav dogovor otvorio bi vrata za postizanje kompromisnog rešenja koje bi garantovalo dugoročnu stabilnost, mir i prosperitet i albanske nacionalne manjine u Pokrajini i države Srbije – naglasio je Koštunica pred prvi direktni susret pregovaračkih timova Beograda i Prištine u novoj fazi pregovora.
Kako je najavljeno iz državnog vrha, predsednika i premijera Srbije u Njujorku očekuje žestoka diplomatska aktivnost. Predsednik Tadić i šef srpske diplomatije Vuk Jeremić u Njujork su stigli tokom prošlog vikenda.
Jeremić izjavio je da je prvih dana boravka u Njujorku delegacija Srbije imala više bilateralnih susreta na kojima je razgovarano o rešenju statusa KIM i evropskim integracijama Srbije. U telefonskoj izjavi agenciji Beta on je rekao da je 62. zasedanje Generalne skupštine UN prilika da srpska delegacija na čelu s predsednikom Tadićem razgovara o pitanjima od nacionalnog značaja za Srbiju s najvišim zvaničnicima velikog broja zemalja.
Jeremić kaže da je u ponedeljak održana prva runda bilateralnih susreta, a da će u narednim danima delegacija Srbije imati više od 30 susreta.
– Fokus je na stalne i nestalne članice Saveta bezbednosti, kao i zemlje članice Kontakt grupe i EU – rekao je Jeremić.
Tadić se u ponedeljak sastao s italijanskim premijerom Romanom Prodijem i šefom grčke diplomatije Dorom Bakojani. Na tim razgovorima je, kako je naveo Jeremić, dominiralo pitanje statusa KIM, kao i budućnost Zapadnog Balkana. Prema Jeremićevim rečima na sastanku s Prodijem pitanje rešenja Kosova dovedeno je u kontekst brže evropske integracije Srbije, dok je u razgovoru s Dorom Bakojani istaknut je izuzetno visok stepen zabrinutosti da bi se situacija posle eventualnog jednostranog priznanja nezavisnosti KIM mogla oteti kontroli.
Srpska strana je, tvrdi Jeremić, istakla spremnost da sarađuje sa EU u traženju kompromisnog rešenja za status Kosova.
Šef srpske diplomatije u Njujorku odvojeno je razgovarao s kolegama iz Bugarske, Irana, Kine i Francuske, kao i s pomoćnikom državnog sekretara SAD Danijelom Fridom. Jeremić kaže da je „interesovanje za rešavanje statusa KIM veće nego ranije“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.