Kostreš (LSV): Koliko košta, čiji je i ko će zarađivati na Turskom toku u Srbiji 1Foto M.P. / Bojan Kostres

Generalni sekretar Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Bojan Kostreš pozvao je danas premijerku Anu Brnabić da javnosti saopšti „koliko košta, čiji je i ko će zarađivati na Turskom toku u Srbiji“.

„Gradnja gasovoda Turski tok u našoj zemlji se polako privodi kraju, a javnost i dalje nema informacije tome šta se tačno radi, kako se radi i pod kojim uslovima. Ko je investitor, a ko vlasnik i u kojem procentu? Koliko je uložila naša država? Da li je i koliko uopšte uložio Gasprom, a koliko Srbijagas? Ili, njihovo zajedničko preduzeće Transgas“, upitao je Kostreš.

On je u saopštenju upitao i da li Srbija može biti biti vlasnik gasovoda, šta se čini da tako bude, ili bi se kako je rekao, moglo dogoditi da to bude neka strana kompanija.

„Spekulisalo se da će, umesto nekada planiranih 200 miliona godišnje, prihod od tranzitnih taksi na ovaj krak Turskog toka biti četiri puta manji. Koliko će procenata tog prihoda pripasti našoj zemlji? Koliko će nam godina trebati da od tog novca otplatimo ovu investiciju i kada možemo očekivati da počnemo da od nje zarađujemo“, upitao je Kostreš.

Dodao je da je Naftna industrija Srbije prodata Rusima pre 11 godina „za svega“ 400 miliona evra a da je tri godine kasnije, kompanija Delta prodala lanac prodavnica „Maksi“ za 932,5 miliona evra.

„Više nego duplo skuplje u odnosu na cenu po kojoj je država prodala naftnu kompaniju. Pritom, sve vreme NIS plaća najnižu rudnu rentu u Evropi, a višestruko nižu nego u Rusiji. Samo na toj razlici, što rudnu rentu ne plaćaju zakonskih sedam nego tri odsto, našu zemlju su od 2009. do 2016. zakinuli za 200 miliona dolara“, naveo je Kostreš.

Ocenio je da je taj novac poklonjen ruskoj kompaniji, a otet iz budžeta svih građana Srbije, pre svega iz budžeta Srbobrana, Turije, Elemira, Kikinde, Mokrina, Zrenjanina, Sečnja, Novog Kneževca, Kanjiže i drugih mesta „gde se gaze njive i razara infrastruktura, dok se buši i vadi bogatstvo koje je trebalo da ostavimo svojoj deci“.

„Zato bi bilo u najmanju ruku pristojno da nam ti isti ‘bratski’ ruski partneri obezbede i dopreme nedostajući gas ili ga barem ponude po redovnim cenama. Ili ćemo iz budžeta koji pune svi građani ove zemlje opet platiti skupu cenu nepostojeće ljubavi Putina i njegove administracije“, upitao je Kostreš.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari